Z czego po przebiciu uchodzi powietrze?

Czy zastanawiasz się, co się dzieje po przebiciu opony? Kiedy opona zostaje przebita, dzieje się z nią kilka rzeczy. Po pierwsze, dochodzi do uszkodzenia stopki opony, a po drugie, uchodzi z niej powietrze.

Uszkodzenie stopki opony

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii opony jest uszkodzenie stopki. Stopka to wzmocniona część opony, która działa jako uszczelnienie między obręczą a oponą. Jej zadaniem jest również ochrona przed przebiciem.

Gdy stopka ulegnie zniekształceniu lub zagięciu, trudno jest bezpiecznie jechać. Taki stan może doprowadzić do rozerwania opony, a nawet spowodować obrażenia.

Stopka ma szerszy profil niż bieżnik. Jeśli ulegnie uszkodzeniu lub osłabieniu, cała konstrukcja opony jest zagrożona.

Poza tym, że trudno ją wymienić, wadliwa stopka może prowadzić do wycieku. Wyciek jest trudny do znalezienia, ponieważ trudno jest stwierdzić, czy jest to trzonek zaworu, dętka czy przebicie.

Nieprawidłowy projekt i proces produkcji może również prowadzić do uszkodzenia stopki. Ponadto niewłaściwy montaż może prowadzić do uszkodzeń.

Dyfuzja przez maleńki (nano)por

Przy przenoszeniu cząsteczek przez nanopory trzeba brać pod uwagę wiele parametrów. Na przykład, promień porów jest kluczowym czynnikiem określającym mechanizmy przepływu gazu. Innym ważnym czynnikiem jest hydrodynamiczne pole przepływu otaczające por. Można je obliczyć na podstawie przyłożonego napięcia trans-membranowego i rozległości systemu.

W miarę wzrostu promienia porów przepuszczalność maleje. Zwiększa się natomiast przepuszczalność pozorna. Ponadto, wpływ efektu gazu rzeczywistego na przepuszczalność staje się silniejszy wraz ze spadkiem ciśnienia w porach.

Okazało się, że 20 aminokwasowy peptyd ma współczynnik dyfuzji 10-15 m2 s-1. Stąd objętość d wynosi około 5 mm3. Jednak ta objętość jest nierealistycznie wysoka dla długości tego peptydu.

Przebite płuco

Jeśli odczuwasz ból w klatce piersiowej, brak tchu i przyspieszoną akcję serca, możesz mieć przebite płuco. Powinieneś natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Przebite płuco może zagrażać życiu.

Przebite płuco może powstać w wyniku urazu klatki piersiowej. Może też być objawem choroby płuc. Zazwyczaj objawy zapadniętego płuca ustępują w ciągu tygodnia lub dwóch, chyba że wystąpią dodatkowe komplikacje.

Przebite płuca powstają w wyniku bezpośredniego urazu ściany klatki piersiowej, takiego jak wypadek samochodowy, rana postrzałowa lub złamanie żeber. Powstały w ten sposób wyciek powietrza powoduje powstanie ciśnienia pomiędzy płucami a ścianą klatki piersiowej, co powoduje zapadnięcie się płuc. Ciśnienie to zmniejsza się poprzez usunięcie powietrza.

Niektórzy ludzie mogą wymagać założenia drenu piersiowego w celu odprowadzenia powietrza z płuc. Rurka piersiowa może pozostać na miejscu przez kilka dni, pozwalając na zmniejszenie ciśnienia i ponowne rozprężenie płuc.

Zawory Presta tracą powietrze po przebiciu

Zawory Presta i Schradera to dwa najczęściej używane obecnie rodzaje zaworów rowerowych. Można je stosować zarówno w oponach dętkowych, jak i bezdętkowych. Wymagają jednak różnych pompek do ich napompowania. Często potrzebna jest nowa pompka, jeśli oryginalna nie jest kompatybilna.

Zawory Presta są zwykle łatwiejsze do napompowania niż zawory Schradera. Zawory Presta mają też dodatkową zaletę, jaką jest posiadanie nakrętki zabezpieczającej. Nakrętka zabezpieczająca to metalowy element, który zapobiega przesuwaniu się zaworu wewnątrz obręczy po podłączeniu pompki. W przypadku utraty powietrza będziesz musiał otworzyć górną nakrętkę zabezpieczającą, aby zawór wrócił do pozycji zamkniętej.

Dzięki mechanizmowi blokującemu zawory Presta mogą dłużej utrzymywać powietrze. Zazwyczaj można oczekiwać ciśnienia od 90 do 125 psi w tych zaworach.

Zapobieganie przeciekom powietrza

Jeśli jesteś na rynku nowego domu lub chcesz zmodernizować swoje obecne lokum, mogłeś znaleźć się w pewnym kłopocie. Nieszczelności powietrza powodują, że latem w domu jest za gorąco, a zimą za zimno. Może to prowadzić do wyższych rachunków za energię i niekomfortowego środowiska życia. Na szczęście jest kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zwiększyć poziom komfortu w swoim domu.

Największym winowajcą są drzwi. W rzeczywistości większość wycieków powietrza w Twoim domu ma swoje źródło właśnie w tych miejscach. Jednak ich uszczelnienie jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zdusić przeciek w zarodku.

Jednym z najlepszych sposobów na zidentyfikowanie przecieku powietrza jest wizualne sprawdzenie krawędzi okien i drzwi. Oprócz szybkiej inspekcji wzrokowej możesz użyć latarki, aby rzucić światło na szczeliny i narożniki. Po sporządzeniu listy potencjalnych kandydatów możesz rozpocząć projekt od zlokalizowania najbardziej prawdopodobnego miejsca problemu.


Oceń: Z czego po przebiciu uchodzi powietrze?

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:23