Jaki styropian na fundamenty?

Jeśli chodzi o ochronę domu, musisz się upewnić, że używasz odpowiedniego styropianu do budowy fundamentów. Rodzaj użytego styropianu będzie miał decydujący wpływ na to, jak dobrze Twój dom będzie odporny na działanie żywiołów. Jeśli nie będziesz ostrożny, możesz skończyć z zaizolowaną lub nie zaizolowaną piwnicą, która jest podatna na uszkodzenia. Dlatego właśnie powinieneś poświęcić czas na poznanie najlepszych rodzajów styropianu dla Ciebie.

Insolacja fundamentów typu slab on grade

Jeśli Twój dom ma fundament typu slab on grade, możesz się martwić o izolację. Istnieje kilka dostępnych opcji. Jeśli jednak izolacja nie zostanie zainstalowana prawidłowo, może spowodować problemy z wilgocią.

Głównym problemem związanym z izolacją fundamentów płytowych jest to, że krawędź płyty jest największym źródłem utraty ciepła. Sztywną izolację piankową można zainstalować na zewnątrz płyty.

To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i utrzymanie wilgoci na zewnątrz. Ważne jest jednak, by chronić sztywną izolację przed uszkodzeniami. Podczas układania izolacji pamiętaj, żeby położyć płyty płasko, tyłem do betonu. Należy również zastosować akrylową farbę lateksową, która ochroni panele przed uszkodzeniem przez wodę.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się zainstalować izolację na zewnątrz płyty, czy wewnątrz, zawsze powinieneś sprawdzić, czy instalacja spełnia wszystkie wymagania. Będziesz musiał przestrzegać określonych procedur kontrolnych.

Jeśli Twój dom znajduje się w zimnym klimacie, będziesz musiał zwiększyć grubość izolacji. Zazwyczaj jest to od sześciu do dziesięciu cali.

Jeśli Twój dom znajduje się na obszarze zanieczyszczonym radonem lub innymi substancjami, powinieneś rozważyć dodanie warstwy bariery gazowej na zewnątrz płyty. Możesz również zastosować membranę nieprzepuszczalną, aby zapobiec wtargnięciu owadów do domu.

Ochrona styropianu przed zniszczeniem

Styropian jest materiałem odpornym na działanie wody, ale nadal może ulec uszkodzeniu, gdy zostanie wystawiony na działanie nadmiaru wody lub ostrych chemikaliów. Powłoka poliuretanowa może sprawić, że Twój styropian będzie wodoodporny i bardziej trwały. Pomaga też chronić przed zużyciem i zniszczeniem oraz strasznymi termitami.

Powłoki poliuretanowe są dostępne w różnych formach, w tym w aerozolu, w farbie i w małych słoikach. Niektóre mają końcówkę do rozpylania, co ułatwia ich nakładanie. Można też znaleźć kilka specjalistycznych sklepów, które sprzedają DuraSpray, epoksyd, który świetnie nadaje się do ochrony pianki.

Jednym z najlepszych sposobów ochrony pianki nad poziomem gruntu jest zastosowanie pionowego sidingu winylowego. Dzięki temu izolacja jest nie tylko bardziej widoczna, ale także zmniejsza się problem wilgoci. Jeśli jednak pracujesz nad projektem rzemieślniczym, prawdopodobnie będziesz chciał uniknąć tej metody.

Innym sposobem ochrony styropianu jest użycie wodoodpornego środka uszczelniającego. Produkty te można kupić w lokalnym sklepie z narzędziami. Są one trwałe i sprawdzają się zarówno w mokrych, jak i suchych warunkach. Uważaj tylko, żeby klej nie zastygł zbyt długo.

Bardziej skomplikowanym rozwiązaniem jest zainstalowanie sztywnej izolacji. Sztywna pianka jest znacznie łatwiejsza do zainstalowania podczas budowy, w przeciwieństwie do porowatej membrany.

Zabiegi na termity w izolowanych i nieizolowanych piwnicach

Aby chronić swój dom przed termitami, ważne jest, aby odpowiednio zaizolować i zabezpieczyć piwnicę. Sposoby zwalczania termitów w izolowanych i nieizolowanych piwnicach są podobne. Są jednak pewne różnice.

Pierwszym krokiem w leczeniu termitów w piwnicy jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Właściwa wentylacja jest niezbędna, ponieważ wilgoć jest warunkiem sprzyjającym rozwojowi organizmów rozkładających drewno.

Właściwa izolacja przeciwwilgociowa i system hydroizolacji są również istotne. Hydroizolacja budynku to proces, który polega na zainstalowaniu specjalnego uszczelniacza do płyt parapetowych, który redukuje przecieki powietrza. Ponadto wylewki powinny być zainstalowane w pobliżu ściany fundamentowej. Jest to sposób na zminimalizowanie ilości wody, która może przedostać się do fundamentu i stworzyć warunki do ataku termitów.

Między ścianą fundamentową a płytą parapetową można zastosować metalową „osłonę termitów”. Zapobiegnie ona dostępowi termitów do fundamentu i ułatwi inspekcje termitów.

Poza ochroną piwnicy przed termitami, odpowiednia izolacja może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na kosztach ogrzewania i chłodzenia. Korzyści z izolacji obejmują poprawę komfortu i jakości powietrza w pomieszczeniach.

Izolacja jest również dobrym sposobem ochrony przed problemami z wilgocią w gotowym budynku. Upewnij się, że piwnica jest dobrze wentylowana, nie ma w niej przecieków i nie leżą w niej resztki drewna.


Oceń: Jaki styropian na fundamenty?

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:19