Czym wypełnić duże ubytki w ścianie?


Czym wypełnić duże ubytki w ścianie?

Jeśli chodzi o wypełnianie dużych ubytków w ścianie, dostępnych jest wiele opcji. Możesz użyć kulek styropianowych, dwuczęściowych opasek ze stali nierdzewnej, wdmuchiwanej wełny mineralnej lub izolacji z pianki rozprężnej.

Izolacja z pianki rozprężnej

Izolację z pianki rozprężnej można zastosować wewnątrz lub na zewnątrz ściany, aby uszczelnić duże ubytki. Można ją również stosować do naprawiania przecieków lub pęknięć.

Typ pianki, której używasz, zależy od projektu. Istnieją dwa rodzaje pianki rozprężnej: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. Pianka zamkniętokomórkowa jest zwykle stosowana w projektach komercyjnych, natomiast otwartokomórkowa w zastosowaniach mieszkaniowych.

Pianka pęczniejąca jest zwykle wykonana z reaktywnej mieszanki dwuskładnikowej. Po utwardzeniu pianka rozszerza się do 30-60 razy w stosunku do swojego pierwotnego rozmiaru. Zazwyczaj pianka jest natryskiwana na powierzchnię. W niektórych przypadkach może być wtryskiwana w ściany.

Może być używana do uszczelniania szczelin wokół okien i drzwi. Można jej również używać do zapobiegania stukaniu rur wodnych. Jednak do momentu całkowitego utwardzenia jest łatwopalna. Aby temu zapobiec, należy ją gasić, kiedy nie jest używana i wyłączać światło pilotujące.

Przy używaniu pianki rozprężnej ważne jest noszenie sprzętu ochronnego. Obejmuje to ochronę dróg oddechowych, maskę z sorbentem par organicznych i rękawice. Noszenie tych elementów jest szczególnie ważne, jeśli masz astmę lub jesteś podatny na alergie.

Kulki styropianowe

Jeśli chcesz zaizolować ścianę szczelinową, idealnym wyborem są kulki styropianowe. Są one lekkie, odporne na wilgoć i łatwe w montażu. Zapewniają też dobre właściwości termiczne. Dzięki kulkom styropianowym możesz mieć pewność, że Twój dom jest dobrze zaizolowany i zmniejszyć koszty energii.

Kulki styropianowe mogą być stosowane jako alternatywa dla izolacji z włókien mineralnych. Wymiana wełny mineralnej może być kosztowna. Dodatkową zaletą jest ognioodporność i bariera termiczna.

Kulki styropianowe mogą być jednak nieładne. Podczas montażu mogą wypaść z wnęki. Może też spowodować uszkodzenie ścian zewnętrznych. Jeśli kulki nie są prawidłowo przyklejone, mogą pozwolić na przedostanie się wody do szczeliny. Wilgoć może przenikać przez ściany wewnętrzne i powodować wilgoć.

Polistyren to tworzywo sztuczne wykonane z cząsteczek węglowodorów. Po podgrzaniu polimeru powietrze wypełnia jego cząsteczki. Te granulki są następnie łączone, tworząc większe kulki. Ten proces nazywa się parowaniem. Każda kulka rozszerza się pod wpływem wzrostu temperatury.

Wełna mineralna wdmuchiwana

Wełna mineralna wdmuchiwana ma wiele zastosowań. Jest dobrym wyborem do izolacji dużych pustych przestrzeni w ścianie. Włókna tego typu izolacji nie gniją i nie sprzyjają rozwojowi grzybów.

Ten typ izolacji ma współczynnik R=3,3 na cal. Ma doskonałe właściwości tłumienia dźwięków. Zazwyczaj jest dostępna w postaci listew. Jednak mniej popularną alternatywą jest pianka Icynene, którą można wstrzyknąć w ścianę.

Włókno szklane jest tańszą alternatywą. Nie jest jednak tak ognioodporne jak wełna mineralna. Ponadto traci swoje właściwości, gdy jest wilgotne. Dlatego może stanowić problem w tropikach.

Aby zainstalować włókno szklane, musisz najpierw skompresować je za pomocą drutu. Co więcej, jest ono nieco wiotkie i może zaczepiać się o ostre krawędzie.

Wełna mineralna, z drugiej strony, jest cięższym materiałem. Składa się z włókien ze stopionej skały i żużlu.

Aby uzyskać najlepsze wyniki z wdmuchiwanej wełny mineralnej, musisz się upewnić, że jest ona włożona do wnęki na kołki co najmniej na trzy czwarte wysokości. Ułatwi to działanie grawitacji na twoją korzyść.

Dwuczęściowe opaski ze stali nierdzewnej

Dwuczęściowe opaski ze stali nierdzewnej są przeznaczone do wypełniania dużych ubytków w ścianie. Są dostępne w rozmiarach dostosowanych do szerokości ubytku. Dwuczęściowa konstrukcja umożliwia łatwiejszy montaż.

Używanie opasek ze stali nierdzewnej zapewnia, że ściana nie wymaga konserwacji. Tlenek chromu zawarty w stali zapobiega powstawaniu rdzy. W rezultacie opaska ulega samoregeneracji. Ponadto obecność wodorotlenku wapnia chroni przed rdzą w zaprawie.

Opaski ze stali nierdzewnej są idealne do szczelin o szerokości do 400 mm. Dzięki temu nadają się do stosowania w ścianach nośnych. W zależności od całkowitej powierzchni ściany, mogą być stosowane z opaskami jedno- lub dwuczęściowymi.

Opaski dwuczęściowe spełniają wymagania PD6697:20010 i BS EN845-1:2003+A1:2008. Ponadto posiadają aprobatę BBA.

Przed montażem opasek warto upewnić się, że są one zgodne z konstrukcją. Możesz to zrobić, konsultując się z kierownikiem budowy lub zespołem nadzoru budowlanego władz lokalnych. Możesz też zlecić przeprowadzenie profesjonalnej kontroli.


Oceń: Czym wypełnić duże ubytki w ścianie?

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:25