Regulatory ładowania PWM a MPPT- różnice

  • 13.12.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Regulatory ładowania PWM a MPPT- różnice
Regulator ładowania jest urządzeniem bez którego twój system solarny nie były w stanie właściwie działać. To małe urządzenie stanowi najważniejszy element całego systemu i dba o to, żeby wszystko działała tak, jak powinno.

Jak działa regulator ładowania?

Pilnuje, żeby nie nastąpiło przeładowanie albo nadmierne rozładowanie akumulatora. Zapewniają mu odpowiednią ochronę przed uszkodzeniem. Regulują napięcie zależnie od rodzaju, pojemności, zastosowań akumulatora i gwarantują prawidłową charakterystykę działania całego systemu. Wraz z rozwojem fotowoltaiki regulatory ładowania również zaczynają być coraz nowocześniejsze i bardziej wydajne. Dzięki temu zwiększają sprawność całego systemu. Na rynku jest dostępny bardzo szeroki wybór tego rodzaju urządzeń. Ilość firm na rynku, która zajmuje się produkcją regulatorów też jest coraz większa. Zależnie od Twoich indywidualnych upodobań oraz potrzeb możesz wybrać regulator ładowania, który w całości zaspokoi Twoje oczekiwania. Można kupić na przykład regulatory ładowania z: diodową sygnalizacją pracy systemu, wbudowanym wyświetlaczem LCD, osobnym wbudowanym wyświetlaczem LCD lub czujnikiem zmierzchowym. Występują również regulatory ładowania, które posiadają aplikacje na urządzenia mobilne.

Jaki regulator ładowania wybrać?

To, jaki regulator ładowania kupisz, jest zależne od twoich indywidualnych potrzeb, od tego, w jakich stopniu pragniesz obserwować działanie całego systemu i jaki budżet chcesz przeznaczyć na jego kupno. Jednym z najważniejszych kryteriów podziału regulatorów ładowania jest rozdzielenie na: regulatory PWM oraz MPPT. Co tak naprawdę oznaczają te skróty? Postaramy się ci to wyjaśnić. Zaczniemy od opisania regulatorów ładowania PWM. To klasyczne regulatory, które spełniają swoje zadania, to znaczy pilnują pracy systemu i regulują napięcie w nim. Nie dopuszczają do przeładowania, nadmiernego rozładowania akumulatora i kierują pracą obciążenia. Zależnie od tego, który rodzaj akumulatora będzie ładowany systemem solarnym (żelowy lub z elektrolitem ciekłym), powinniśmy dobrać odpowiedni regulator. Wszystko po to, by Twój system działał prawidłowo i nie dochodziło do uszkodzenia akumulatora. Z tego względu tak ważne jest, żeby regulator ładowania był dopasowany do ładowania odpowiedniego akumulatora, bo  ładowania żelówek to 14,8V. Natomiast akumulatorów z elektrolitem ciekłym 14,4V. Większość regulatorów ładowania umożliwia pracę w systemach 12V/24V i wykrywa napięcie automatycznie.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: