Ugody frankowe to rozwiązanie, które budzi sporo emocji. Z jednej strony zawarcie ugody pozwala na szybkie rozwiązanie „problemu” kredytu frankowego. Z drugiej jednak – dostępne są o wiele bardziej opłacalne rozwiązania, jak na przykład unieważnienie zobowiązania. Jeśli zastanawiasz się nad zawarciem ugody frankowej w 2024 roku, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Na czym polega ugoda frankowa?

Przez długi czas kredytobiorcy frankowi czekali na propozycje ugód od banków. Oczekiwanie to mocno się przedłużało. Banki bowiem informowały klientów, że pracują nad rozwiązaniami, które będą najkorzystniejsze. Kiedy pojawiły się ostateczne propozycje, szybko okazało się, że… nie w każdym przypadku ugoda taka jest opłacalna.

Owszem, ugoda pozwala na uniknięcie rozpraw w sądzie czy oczekiwania na proces. Na ogół wystarczą bowiem krótkotrwałe mediacje, podczas których ustalane są szczegóły ugody. Niestety, bardzo często jest tak, że warunki ugody są o wiele mniej korzystne niż w przypadku ewentualnego unieważnienia kredytu.

Czy warto zdecydować się na ugodę frankową w 2024 roku?

Oczywiście nie oznacza to, że ugody w każdym przypadku są złe i należy bezwzględnie z nich zrezygnować. Statystyki pokazują, że spora część frankowiczów decyduje się na podpisanie ugody z bankiem, przede wszystkim z uwagi na mniejszą ilość formalności. Podstawową zaletą ugody jest bowiem to, że jej zawarcie jest stosunkowo proste.

Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku unieważnienia kredytu frankowego kredytobiorca może odzyskać sporą część wpłaconego do banku kapitału. Rozwiązanie to polega bowiem na tym, że strony zobowiązane są do zwrócenia sobie nawzajem otrzymanych środków. Jeśli więc suma spłaconych rat istotnie przewyższa kwotę uzyskanego kredytu, różnicę tę można odzyskać.

Niejednokrotnie są to kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku ugody nie ma szans na odzyskanie takich pieniędzy. To jeden z najważniejszych powodów, dla których walka o unieważnienie kredytu jest o wiele częściej wybieranym rozwiązaniem, niż ugoda frankowa w 2024 roku.

Zacznij od konsultacji z doświadczonym prawnikiem

Nie bez powodu wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto decydować się na ugodę frankową w 2024 roku. Z jednej strony, możliwość zawarcia ugody jest kusząca. Z drugiej, pojawia się pytanie o to, ile udałoby się zyskać w przypadku unieważnienia kredytu.

Sprawdź, czy w Twoim przypadku ugoda frankowa może być korzystna: https://frankowy-kredyt.pl/kancelaria-frankowa-warszawa/

Aby rozwiać tego typu wątpliwości, warto skonsultować się z prawnikiem, który specjalizuje się w sprawach związanych z kredytami walutowymi. Przeanalizuje on umowę kredytu i określi, czy są podstawy do jej unieważnienia. Zapozna się także z warunkami ugody proponowanej przez bank. Na tej podstawie będzie w stanie określić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze w konkretnym przypadku.

Biorąc pod uwagę, że sprawy frankowe rozpatrywane są coraz szybciej, a wyroki są korzystne dla kredytobiorców w większości przypadków, rezygnacja z ugody frankowej w 2024 roku – oczywiście na rzecz unieważnienia kredytu – wydaje się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.


Oceń: Czy ugody frankowe w 2024 roku są opłacalne?

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:10