Frytkownica to urządzenie dobrze znane z fast foodów i nie zawsze cieszące się dobrą opinią. Jak sama nazwa wskazuje, służy do przygotowywania frytek, ale również innych potraw smażonych w głębokim tłuszczu, jak filety rybne czy panierowane paluszki z sera mozzarella. Zła sława frytkownic jednak powoli przechodzi do historii, a to wszystko dzięki nowym technologiom! Konkretnie chodzi o wykorzystywanie do obróbki termicznej gorącego powietrza. Sprzęty korzystające z takich rozwiązań nazwa się frytkownicami niskotłuszczowymi lub beztłuszczowymi. Nieraz określa się je także mianem airfryer. Jaki model wybrać z tej kategorii? Przygotowaliśmy listę najlepszych propozycji!

Czym się charakteryzuje dobra frytkownica? Najważniejsze cechy

Choć frytkownice wyglądają z reguły podobnie, nie oznacza to, że każda działa dokładnie tak samo. Przyglądając się szczegółowej specyfikacji, można dostrzec istotne różnice. Na jakie parametry patrzeć?

Moc urządzenia – im jest wyższa, tym szybciej sprzęt jest gotowy do pracy.

Dostępne funkcje, nazywane także programami im jest ich więcej, tym łatwiej dobrać optymalne ustawienia do przygotowania potrawy, na którą akurat masz ochotę.

Wyświetlacz – powinien być duży i czytelny, żeby wszystkie ustawienia były dobrze widoczne, a sterowanie proste i intuicyjne.

Najlepsze frytkownice – ranking modeli

Poniżej zebraliśmy najlepsze frytkownice na rynku. Kupując te modele, na pewno się nie zawiedziesz!

  1. miejsce: frytkownica niskotłuszczowa ZELMER ZAF7120

Na pierwszym miejscu sklasyfikowaliśmy urządzenie o mocy 1700 W, które jest bardzo wszechstronne. Do wyboru jest 13 programów automatycznych – między innymi frytki, kurczak, owoce morza, rozmrażanie, prażenie. Dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza przygotujesz pyszne potrawy z chrupiącą skórką i bez nadmiaru tłuszczu. Temperaturę można regulować w zakresie pomiędzy 80 a 200 stopni.

  1. miejsce: frytkownica niskotłuszczowa TEFAL EY505D15 EASY FRY & GRILL DIGIT SS EU

Druga propozycja to sprzęt od firmy Tefal, który również pozwala przygotowywać potrawy chrupiące z zewnątrz i miękkie w środku, a przy tym zdrowe. Moc urządzenia wynosi 1550 W, dzięki czemu szybko się nagrzewa. Programów automatycznych jest aż osiem, dzięki czemu łatwo dobierzesz odpowiednie ustawienia. Wiele osób doceni także funkcję grillowania. Za sprawą kompaktowych rozmiarów jest uniwersalnym rozwiązaniem sprawdzającym się w każdej kuchni.

  1. miejsce: frytkownica beztłuszczowa dwukomorowa UNOLD 58685

Na miejscu trzecim urządzenie o nieszablonowej, oryginalnej konstrukcji. Zamiast misy na olej i koszyka zastosowano tu dwie osobne komory. Dzięki temu można niezależnie przygotowywać dwie potrawy korzystając z innych ustawień. Frytkownica ma wbudowany timer, funkcję podtrzymania ciepła oraz regulację temperatury w zakresie 60-200 stopni. Zamiast regulować temperaturę i czas ręcznie można także sięgnąć po automatyczny program – jest ich dokładnie 10.

  1. miejsce: frytkownica niskotłuszczowa RUSSELL HOBBS 26510-56 Satisfry Air Large

Tuż za podium następny ciekawy model – RUSSELL HOBBS 26510-56 Satisfry Air Large. Urządzenie o mocy 1650 W ma siedem automatycznych programów i jest dość pojemne. Za jednym razem można usmażyć nawet 600 g chrupiących frytek. Nie brakuje tu najbardziej użytecznych funkcji, jak timer czy regulacja temperatury. Cyfrowy wyświetlacz jest bardzo intuicyjny i można go obsługiwać dotykowo.

  1. miejsce: frytkownica niskotłuszczowa ZELMER ZAF5501W

To już ostatni model, który chcieliśmy polecić. Dysponuje mocą 1500 W, korzysta z ośmiu automatycznych programów i umożliwia wybieranie temperatury pomiędzy 80 a 200 stopni. Obudowa jest termoizolowana, co oznacza, że się nie nagrzewa i nie stanowi zagrożenia dla małych dzieci lub nieostrożnych dorosłych.

Chcesz zobaczyć także inne modele? Sprawdź najlepsze frytkownice w sklepie MediaMarkt i zdecyduj, która trafi do twojej kuchni!


Oceń: Ranking frytkownic – przegląd modeli

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:13