Rolnicy strajkowali w Płońsku!

  • 21.05.2018, 11:13
  • Sylwia Sobótka
Rolnicy strajkowali w Płońsku! fot. Sylwia Sobótka
Tak jak zapowiadali kilka dni wcześniej, w czwartek, 17 maja plantatorzy z gmin Czerwińsk, Załuski oraz Naruszewo przyjechali ciągnikami rolniczymi do Płońska na znak protestu. Jak twierdził przewodniczący zebranych rolników Wojciech Szafrański, chcieli w końcu zostać zauważeni przez władze. W siedzibie Starostwa odbyło się spotkanie rolników z Eugeniuszem Demianiukiem dyrektorem PUP w Płońsku oraz Andrzejem Stolpą Starostą Powiatu. Można uznać, że odbyło się w spokojnej atmosferze.

Ponad czterdzieści ciągników ruszyło spod urzędu Gminy Czerwińsk w korowodzie do Płońska. Plantatorzy przejechali obwodnicą wschodnią, następnie wjechali do centrum miasta, przejechali ulicą Wolności mijając Urząd Pracy, po czym udali się pod budynek Starostwa i ul. 1 Maja. Następnie udali się na targ miejski, gdzie zostawili ciągniki i pieszo, przyszli do starostwa na zapowiedziane wcześniej rozmowy. Niestety, nie obyło się bez scysji z policją, która zapowiedziała nałożenie mandatów za rozmowy telefoniczne w trakcie jazdy, nieuzasadnione używanie tzw. kogutów oraz brak tablicy rejestracyjnej na jednym z ciągników. Ostatecznie mandatów nie nałożono a policja odstąpiła od czynności.

W. Szafrański: Chcemy, by traktowano nas poważnie

Jako pierwszy, w imieniu licznie zebranych plantatorów głos zabrał Wojciech Szafrański, który dwa dni wcześniej reprezentował rolników na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Płońskiego i zapowiadał, że strajk się odbędzie. Zapowiadał, że nie jest im potrzebne organizowanie akcji strajkowych, powinni teraz zajmować się pracą przy gospodarstwach i uprawach, jednak jeżeli nie będą traktowani poważnie podejmą dalsze kroki. Postawił dyrekcji PUP oraz Staroście kluczowe pytania – Dlaczego tak długo zwlekano z przedłużeniem godzin pracy Wydziału ds. zatrudniania cudzoziemców? Dlaczego w Załuskach blokowano powstanie punktu zamiejscowego PUP? Dlaczego urzędnicy w Czerwińsku nie mają uprawnień do podpisywania decyzji? Dopytywał również, dlaczego już kilka tygodni temu nie zdecydowano się na zatrudnienie większej liczby pracowników do wydziału.  Na te pytania odpowiadali Dyrektor PUP oraz Starosta.

A. Stolpa: Jesteśmy po tych samych stronach

Starosta Andrzej Stolpa na początku swojej wypowiedzi podziękował rolnikom, że przychodzą rozmawiać o problemach. Zapewniał, że wszyscy na dzisiejszym spotkaniu są po tej samej stronie, a rozmowy nie będą się odbywały na zasadzie awantury dwóch przeciwnych, wrogich stron. – Nas również boli ta sytuacja, że spora część z was musiała godzinami czekać pod urzędem. (…)Dobrze, że gdy jest niezadowolenie to przychodzicie. – mówił Starosta.

- My też zostaliśmy postawieni w kłopotliwej sytuacji, w latach poprzednich nie było problemów z tymi oświadczeniami, składaliście 1- stronicowy dokument i było po wszystkim, myśmy tego nie zmieniali. Zmieniło to rozporządzenie, którego niestety musimy być wykonawcą. My przepisów nie tworzymy. Myślę, że te przepisy są zbyt biurokratyczne w stosunku do tych, które mogłyby obowiązywać. Sami widzicie po ilości składanych papierów i ilości pomyłek w dokumentach, pracochłonność  wypełnianiu wniosków bardzo się zwiększyła.… - mówił Andrzej Stolpa. Dodawał, że już w piątek 18 maja przepisy ulegają zmianie, będą uproszczenia, a ci rolnicy, którzy mają Internet i podpis kwalifikowany mogą rejestracji dokonać w domu, nie czekając w kolejkach.

E. Demianiuk: Od poniedziałku wnioski będą przyjmowane w Załuskach

Eugeniusz Demianiuk odniósł się do pytań Wojciecha Szafrańskiego. Powiedział, że podpisywanie decyzji może być wykonane tylko przez niego i zastępcę Piotra Skierkowskiego, który jeździ do Czerwińska podpisywać dokumenty. Urzędnik nie może otrzymać od Starosty uprawnień, by wydawać i samodzielnie podpisywać wnioski, które skutkują decyzją administracyjną.

Odniósł się także do punktu przyjmowania wniosków w Załuskach.

- Od poniedziałku w Załuskach będą przyjmowane wnioski. Informacja już poszła do Wójta Romualda Woźniaka. – zapewniał dyrektor PUP.

Wnioski będą przyjmowane w godz.09.00- 12.00 w pokoju nr 2 (parter). Cudzoziemcy mogą podjąć pracę już po samym złożeniu wniosku, nie czekając na wydanie decyzji.

Sylwia Sobótka

Fot. Sylwia Sobótka

Sylwia Sobótka

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe