Powiat stawia na inwestycje drogowe

  • 19.12.2017, 10:12
  • red
Powiat stawia na inwestycje drogowe red
W czwartek 14. grudnia odbyło się posiedzenie Rady Powiatu Płońskiego. Doroczna nadzwyczajna Sesja miała na celu uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2018-2035 Oraz Budżetu Powiatu na rok 2018.

 W projekcie budżetu ogromną przewagę mają inwestycje drogowe, które przy uwzględnieniu dofinansowań stanowić będą około jedną trzecią całego kapitału.

Pamięci zmarłego Radnego

Na wstępie spotkania Przewodniczący Rady Powiatu Jan Mączewski poprosił, aby zebrani uczcili minutą ciszy pamięć po zmarłym kilka dni wcześniej Radnym Powiatu Henryku Kozakiewiczu. Oddano więc należną cześć działaczowi, który zasiadał radzie już drugą kadencję po czym podjęto normalny tryb obrad.

Nagrody w konkursie „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”

Na początku grudnia rozstrzygnięto konkurs którego głównym celem było propagowanie prowadzonej akcji pod tym samym tytułem. Smog jest gorącym tematem nie tylko w powiecie płońskim, a edukacja i poszerzanie świadomości zdaje się mieć kluczowe znaczenie w walce z nim. Gośćmi sesji byli laureaci konkursu odnoszącego się do szeroko rozumianej ochrony powietrza i walki właśnie ze smogiem. Zgromadzeni mieli okazję zapoznać się z nagrodzonymi pracami, zostały też wręczone nagrody i podziękowania. Nie obyło się oczywiście bez gromkich oklasków dla twórców prac.
- To dopiero początek drogi. Konkurs się rozszerza, a ideą naczelną jest po prostu troska o środowisko- Podsumowała tegoroczną edycję Anna Dumińska-Kierska, będąca przewodniczącą jury konkursu.
Zwycięska praca będzie emitowana przed seansami filmowymi a w przyszłości także na telebeamie przed Miejskim Centrum Kultury.

Perspektywa wieloletnia: ostatnie rozdanie dofinansowań

Choć Wieloletnia Prognoza Finansowa została uchwalona, to wzbudza kontrowersje. Niektóre z inwestycji po raz kolejny odsuwane są w czasie, na co wyraźnie zwróciła uwagę radna Teresa Pietrzak:
- Czy jest sens umieszczać w wieloletniej prognozie takie właśnie kwiatki, czy nie lepiej po prostu uczciwie wyrzucić? Bo jeśli to się będzie przesuwało w nieskończoność to my tylko blokujemy sobie niepotrzebnie środki - Wypowiedziała się w odniesieniu do odraczania między innymi budowy sali sportowej przy szkole w Czerwińsku i remontu drogi Raszewo- Radzikowo - Pojawiają się rzeczy, które do tej pory nie były planowane i one wskakują w plan na 2018.
W odpowiedzi na insynuację starosta Andrzej Stolpa poinformował, że przy tworzeniu prognozy wzięto przede wszystkim pod uwagę zewnętrzne fundusze. Inwestycje są uwzględniane w rokowaniach, a jeśli tylko pojawią się możliwości na pozyskanie dofinansowania to wtedy będą wykonane.
- Wybierając zadania do realizacji kierowaliśmy się przede wszystkim możliwością pozyskania funduszy zewnętrznych. Staramy się też niektóre inwestycje pomału ale sukcesywnie realizować- powiedział Starosta.


Podsumowując dyskusję radny Leonard Milewski w odniesieniu zarówno do prognozy jak i budżetu na 2018 rok zaznaczył:
-Mamy największy program inwestycyjny od początku istnienia powiatu na najbliższe lata, jest to jednocześnie największe obciążenie. Wynikało to z możliwości pozyskania środków unijnych i trzeba też mieć świadomość, że jest to ostatnie rozdanie kiedy te środki są tak duże i są możliwe do pozyskania. Nawiązując też tu do wypowiedzi Pana Radnego Czaplińskiego na ostatniej sesji, my radni PSL umiemy liczyć i umiemy zarządzać tak, żeby maksymalnie wykorzystać program inwestycyjny idąc w kierunku rozwoju powiatu w perspektywie wieloletniej.

Budżet 2018 - drogi przede wszystkim

Wykorzystanie środków unijnych znalazło odzwierciedlenie w budżecie na najbliższy rok. Ogromną jego częścią jest obszerny plan modernizacji sieci dróg powiatowych. Perspektywa ta zetknęła się z jednak także z krytyką.
-Wstrzymam się od głosowania nad budżetem z wielu względów- oznajmiła randa Elżbieta Wiśniewska- Rozumiem, że drogi są ważne, bardzo ważne ale tak zdominowały budżet przyszłoroczny, że jest to aż nie do przyjęcia.
Radny Dariusz Żelasko w obszernej analizie zgłębił szczegóły i streścił wiele zagadnień budżetu. Podsumowując zaznaczył, że brakuje w nim nakładów na szpital a część innych to przesunięcia wydatków na z 2017 roku.


- Inwestycje drogowe cieszą, każda jest cenna i potrzebna. Te największe mają wsparcie spoza powiatowych źródeł finansowania. Wysiłek modernizacji budzi szacunek, przygotowanie tych inwestycji wymagało potężnego wysiłku ze strony Rady powiatu. Dobra robota! Jednak w głosowaniu wstrzymam się, ocenię w ten sposób brak zainteresowania realizacji zadań w oświacie i służbie zdrowia – podkreślił.
- Chciałbym wybudować wszędzie nowe sale, chciałbym żeby szpital lśnił i był nowiutki tylko pytanie skąd na to weźmiemy pieniądze?- wypowiedział się w odniesieniu do słów przedmówców starosta - Myślę, że ta wielkość inwestycji to jest nasz wspólny sukces i wspólna praca.
Do największych inwestycji drogowych należeć będą: Przebudowa dróg powiatowych: Drobin-Gralewo-Mystkowo (3,66 miliona złotych), Zawidz-Osiek-Włostybory-Koziebrody-Raciąż (prawie 2 miliony złotych), Komsin-Chociszewo (1,62 miliona złotych), Wierzbica Szlachecka-Starczewo-Arcelin (4,32 miliona złotych) oraz przebudowa ulic Płockiej i Warszawskiej w Płońsku (łącznie ponad 5,5 miliona złotych).
Projekt budżetu nie spotkał się ze stanowczym protestem. Żaden z radnych nie zagłosował przeciw, jednak wielu w ślad za Elżbietą Wiśniewską i Dariuszem Żelasko wstrzymało się od głosu.
- W dzisiejszych głosowaniach nad uchwałami budżetowymi na 2018 rok pierwszy raz odkąd jestem radnym nie zagłosuję przeciw budżetowi. Swoje głosowanie uzasadniam tym, że w najbliższym roku samorząd powiatowy deklaruje realizację od dawna wyczekiwanego przez środowisko osób niepełnosprawnych i ich rodzin projektu utworzenia pierwszego Środowiskowego Domu Samopomocy w Płońsku. Pełniąc mandat radnego powiatowego w Płońsku od zawsze bardzo bliskie są mi sprawy osób najbardziej potrzebujących pomocy i osób niepełnosprawnych. Utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy będzie wielką szansą dla wielu płońskich rodzin borykających się z niepełnosprawnością. Mam wiele uwag do poszczególnych rozwiązań budżetowych. Wiele rzeczy zrobiłbym inaczej, ale mając na szali dobro osób niepełnosprawnych i utworzenie dla nich zrównoważonego miejsca do życia odkładam na bok spory polityczne i różnice w podejściu do spraw samorządowych ponieważ uważam, że są rzeczy ważne i ważniejsze. Szanując prawidła demokracji samorządowej i fakt, że pełną odpowiedzialność za przygotowanie i wykonanie budżetu bierze koalicja rządząca PSL, będąc przedstawicielem opozycji merytorycznej dzisiaj wstrzymam się od głosu -Wyjaśnił swoje stanowisko radny Czapliński, który jeszcze kilka tygodni temu deklarował, że jest radnym wszystkich obywateli powiatu.


Niejednogłośnie budżet został uchwalony.

red

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe