XV Płońskie Gminne Dożynki

  • 13.09.2022, 12:44 (aktualizacja 13.09.2022, 12:59)
XV Płońskie Gminne Dożynki Fot. Katarzyna Rólka
Tegorocznym gospodarzem gminnych płońskich dożynek było Jeżewo. Wydarzenie zorganizowano po raz piętnasty w niedzielę, 11 września 2022 roku. Dożynki to impreza, która daje możliwość wspólnego podziękowania za plony.

Oficjalne rozpoczęcie uroczystości dożynkowych nastąpiło o godzinie 14.00, a poprzedzona była Mszą Świętą Dziękczynną . Podczas celebry zaprezentowano piękne wieńce. Na stoiskach swoje wyroby zaprezentowały różne stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich.

Na płońskich dożynkach można było dostrzec wielu samorządowców m.in. senatora Jana Marię Jackowskiego, burmistrza Płońska Andrzeja Pietrasika, przewodniczącego Rady Powiatu Płońskiego – Dariusza Żelasko.

Gospodarzem dożynek w Jeżewie był Wójt Gminy Płońsk- Aleksander Jarosławski, który przywitał zebranych tymi m.in. słowami -,,Dożynki, to jeden z najpiękniejszych dni dla każdego rolnika, to odpoczynek i radość po ciężkiej pracy. Mają one długą tradycję na ziemiach polskich. Dziś uroczystości  dożynkowe mają charakter gminny. Za nami trudne żniwa, które są najważniejszym etapem w rolniczym kalendarzu – to okres zbierania owoców całorocznego trudu, przez głównych bohaterów dzisiejszego dnia, czyli rolników, to im dziś oddajemy hołd i składamy podziękowania. Doceniamy, jak wiele trudu, wyrzeczeń i hartu ducha wymagały tegoroczne żniwa. Ze zboża z naszych pól został wypieczony chleb, będący wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka (…) Dziękuję mieszkańcom z poszczególnych sołectw, szczególne podziękowania kieruję do starostów dożynkowych Aleksandry i Michała Salak. Dziękuję delegacjom wieńcowym, dziękuję za pomoc w przygotowaniu Dożynek pracownikom urzędu, sołtysom radnym, instytucjom współpracującym z Gminą. Dziękuję za pomoc i wsparcie Marszałkowi Województwa Mazowieckiego– Panu Adamowi Struzikowi, Zarządowi BS w Płońsku, za patronat Ministrowi Rolnictwa i Marszałkowi Województwa Mazowieckiego” – można było usłyszeć.

Podczas niedzielnych dożynek w Jeżewie jego program był dość bogaty. Obejmował występ zespołu ludowego ,,SWADA’’ jak również rozstrzygnięcie konkursów na ,,Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy’’ oraz ,,Najciekawsze Stoisko 2022’’.

Muzycznymi gwiazdami dożynek w Jeżewie były zespoły: Defis, Capri i Enej oraz Kacper Błoński.

Ponadto w programie były atrakcje dla najmłodszych: wesołe miasteczko, gry, zabawy oraz fotobudka przy stoisku Urzędu Gminy w Płońsku.

Praca rolnika jest pracą wymagającą poświęcenia czasu i energii. A zwieńczeniem całorocznego trudu jest właśnie takie święto jak dożynki podczas którego mieszkańcy mogą wraz z bliskimi i przyjaciółmi cieszyć się z uzyskanych zbiorów.

 

TEKST I FOT. KATARZYNA  RÓLKA

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe