..Miłość nie zna granic” - sonda Extra Płońsk

  • 08.02.2022, 09:20 (aktualizacja 01.03.2022, 09:14)
..Miłość nie zna granic” - sonda Extra Płońsk Fot. zdjęcie ilustracyjne
Temat miłości jest szeroki. To uczucie trudno zastąpić czymś innym. Miłość może być rodzicielska, siostrzana lub braterska, romantyczna, namiętna czy platoniczna. Miłość jest silniejsza od najwspanialszych uczuć i trwalsza od najbardziej odpowiedzialnych decyzji. Ponadto pojęcie miłości zajmuje centralne miejsce w historii ludzkiej myśli, a od wieków jest przedmiotem rozważań filozofów. Zapraszamy do naszej sondy.

Beata Pierścińska (Wójt Gminy Naruszewo) – Każdy z nas w życiu doznaje różne rodzaje miłości: miłość do rodziców, miłość do partnera, miłość rodzicielska, miłość do Boga. Miłość bywa ryzykowna może prowadzić do wielkiego szczęścia, ale i do wielkiego cierpienia. Ale warto podejmować to ryzyko ponieważ miłość jest największym sensem istnienia. Czasami dziwimy się bardzo, że ludzie pomimo dzielących ich różnic, pomimo przeciwności losu są ze sobą i trwają razem w miłości. Czasami dziwimy się, że żona nawet kilkadziesiąt lat po śmierci męża nadal go kocha i nie wyobraża sobie aby pokochać innego partnera. To oznacza, że miłość nie zna granic, że żadne różnice, żadne przeciwności, nawet śmierć nie są straszne miłości. Bo miłość jak czytamy w „Hymnie o miłości” nigdy nie ustaje. Jeśli odnajdziemy miłość pamiętajmy jednak, że istotą miłości jest nie tylko szczęście i radość ale także trudy i poświęcenie. Bycie z drugim człowiekiem jest często „byciem dla kogoś”. Miłość wymaga troski a często też rezygnacji z egoizmu. Miłość stawia zatem wysokie wymagania, to jednak stanowi o jej wartości.  Z okazji Walentynek Wszystkim życzę miłości, która jest filarem życia. Kochajmy rodziców, kochajmy mężów, żony, dzieci, kochajmy ludzi oraz kochajmy życie.

 

Katarzyna Ornarowicz (pracownik Starostwa Powiatowego w Płońsku)- Kochajmy się. Nasze dzieci, bliskich, partnerów, rodziców, dziadków, przyjaciół. Ludzi którzy wciąż z nami są. Dość wyświechtanych słów, drogich prezentów zamiast czasu razem, czy pustych deklaracji. Przejdźmy do czynów. Zastanówmy się kiedy ostatnio spędziliśmy czas razem? Bez ekranów, telefonów, ale na prawdziwym byciu razem ? Na umacnianiu relacji, wspólnych rytuałach i przyjemnościach jak kawa wypita razem, aktywnie spędzony czas na realizacji wspólnej pasji ... Naturalnie i radośnie. Dbajmy o nasze relacje tu i teraz... Bądźmy dla siebie dobrzy po prostu jako ludzie. Życzliwi, uśmiechnięci. I pamiętajmy, że: ,,Przy całej swej podłości znoju i przegranych marzeniach jest to piękny świat, jest to piękny świat " jak śpiewała ,,Desideratę" Piwnica pod Baranami.

 

Danuta Kucińska (Prezes LGD Przyjazne Mazowsze Płońsk) – Czym jest miłość? Każdy w pewnym momencie swojego życia zadaje sobie to pytanie. Pytanie o to najbardziej uniwersalne uczucie wywoływało liczne dyskusje już w czasach starożytnych. Oryginalną i interesującą teorię miłości stworzył Platon. Jego Dialogi wyznaczają początek filozoficznych rozważań o miłości. Według Platona miłość to nie tylko pragnienie spełnienia, ale także wiecznego posiadana dobra. Jego teoria miłości oparta jest na przechodzeniu przez kolejne stadia, w młodym wieku człowiek kocha tylko jedno ciało, bo w nim tylko widzi piękno, następnie zaczyna widzieć piękno we wszystkich ciałach. Potem ceni bardziej piękno ukryte w duszy, z czasem bardziej zacznie cenić piękno w czynach i prawach. Od pięknych czynów przejdzie do podziwiania piękna nauki, gdzie “płodzić zacznie słowa i myśli wielkie i wspaniałe, gnany niesamowitym dążeniem do prawdy”. Na samym końcu drogi miłości znajduje się “piękno samo w sobie”,…”piękno wieczne, które nie powstaje i nie ginie, i nie rozwija się ani nie więdnie, ani nie jest z jednej strony piękne, a z drugiej szpetne, ani raz tylko takie, a drugi raz odmienne, ani także w porównaniu z czymkolwiek, a z czym innym inne, ani też dla jednego piękne, a dla drugiego szpetne” …. “ a wszystkie inne przedmioty piękna uczestniczą w nim jakoś w ten sposób, że podczas gdy same powstają i giną, ono ani pełniejszym się nie staje, ani uboższym, ani go żadna w ogóle zmiana nie dotyczy”. Idea piękna jest najważniejsza spośród idei, dzięki niej odbywa się wszelkie poznanie a człowiek, który do niej dotrze będzie potrafił rozpoznać prawdziwe wartości.

 

Piotr Budziszewski (Prezes Koła Pszczelarzy w Płońsku) – 23 lata temu spotkałem swoją przyszłą żonę. Wtedy oboje byliśmy młodzi, energiczni i równie szaleńczo zakochani. Młodość ma to do siebie, że te uczucia są bardzo burzliwe, mocne, pełne pożądania i namiętności. 4 września 1999 roku uwieńczyliśmy to uczucie, zostając małżeństwem. Dziś nasza miłość do siebie wygląda troszeczkę inaczej – troszczymy się o siebie nawzajem, wspieramy, dbamy o nasze dzieci. To już jest inny poziom, ale wciąż wielkiej miłości. Z okazji nadchodzących Walentynek życzę wszystkim zakochanym wytrwałości. Mojej żonie chcę tylko powiedzieć: kocham Cię.

 

Renata Krawczyk (dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sochocinie) – Od wieków miłość jest przedmiotem rozważań filozofów, pisarzy, myślicieli. Nie sposób wskazać jednoznacznie czym ona jest. Ale z pewnością bez miłości nasze życie nie ma sensu. Kto nigdy nie kochał, albo nie był kochany ten tak naprawdę nigdy nie żył. Dla mnie miłość w życiu jest bardzo ważna i staram się to uczucie pielęgnować i o nie dbać.

Daje mi energię i siłę do działania oraz poczucie bezpieczeństwa. W moim życiu była zawsze obecna od miłości rodzicielskiej jako dziecko do miłości moich dzieci, bliskich, miłość duchowa, a od kilku lat jakże ważna miłość do siebie. Bycie kochanym i kochać to jest sens naszego istnienia. Bez wątpienia miłość nie zna granic , ale też pamiętajmy, że nie jest ona nam dana na zawsze, trzeba się o nią troszczyć , chronić i pielęgnować. Wtedy życie jest łatwiejsze i zaczynamy kolejny dzień z uśmiechem od słów " Dzień dobry świecie !", czego sobie i Wam życzę.

 

Katarzyna Karczewska (bibliotekarz Płońsk) – Miłość, wyraz wyjątkowo „pojemny” w swoim znaczeniu. „M” jak wiemy nie zna granic, płci, wieku, statusu społecznego, granic terytorialnych, podziałów administracyjnych, itd…..„M” to nieustająca troska rodziców o ich dzieci, to pielęgnacja starszych rodziców, to pomoc chorym i cierpiącym , to chęć spędzania czasu z osobą nam bliską. Najczęściej uczucie to kojarzymy z przyjemnym stanem duszy, optymizmem , beztroską, empatią, poczuciem szczęścia i zadowolenia. Daje nam ono siły do działania, motywację i wiarę w siebie. Szkoda tylko, że czasami pryska jak bańka mydlana i… przynosi rozczarowanie. Z okazji zbliżających się Walentynek zachowajmy tylko dobre emocje i kochajmy się!!!!!!

 

Krzysztof Dembicki (płońszczanin) – Prawdziwa miłość nie zna granic – z pewnością tak jest bo ani odległość, ani wiek granicy dla miłości nie stanowią. Żeby zdać sobie z tego sprawę trzeba wpierw odpowiedzieć na pytanie:Co dla każdego z nas kryje się pod tym słowem? Bardzo łatwo jest powiedzieć, że się kogoś kocha, ale już okazać to  - znacznie trudniej. Dla mnie miłość to spędzane razem chwile, to wzajemne zrozumienie i szacunek. To momenty, w których myślimy o tej drugiej osobie, uśmiechamy się wzajemnie do siebie, czujemy się po prostu dobrze i nie potrafimy przeżyć jednego dnia bez wzajemnej rozmowy. Miłość to też wspieranie się i pomaganie sobie w wyznaczonych przez nas celach, w trudnych sytuacjach, to trzymanie drugiej osoby za rękę w chwili jej zwątpienia. Słowo te oznacza również radość ze zwykłych rzeczy: wspólny spacer, obejrzenie filmu czy wypicie zwykłej kawy, witanie się z rana i mówienie dobranoc wieczorem. Miłość nie zna granic – granice wyznaczamy sobie sami.

 

Lucyna Bogucka (emerytka z Płońska) – Miłość to szerokie pojęcie. Jest to cudowne życie naszej ludzkości, bez której by nie było nas na całym świecie. Miłość jest namiętna, cudowna, kochana, ale bywa też  brutalna, której nie powinno być, ale taka jest prawda. W życiu trzeba o miłość walczyć, żądać o prawo do miłości, bo bez niej nie prawdziwego życia. Dzięki miłości , życie ludzi jest lepsze, wszystkie nieporozumienia idą prostą drogą, które można przezwyciężyć. Miłość to cud świata, nie tylko ludzi, ale wszystkich istot żyjących. Pamiętaj człowieku, ze miłości nie można się opierać, bo wtedy jest lepiej wszystkim żyć i miłości nie można się wstydzić. Ja przez całe życie tą drogą idę. Miłość u mnie odgrywa ogromną rolę, nie tylko rodzinną i bliskich mi osób, ale też dla wszystkich tych z którymi mam kontakt i z którymi będę mieć w przyszłości. Kochani, kocham bardzo życie i Was wszystkich na całym świecie, moje serce jest bardzo duże i gorące, wszystkich pomieści.

 

WYPOWIEDZI  ZEBRAŁA  KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe