
Poniedziałek, 25 października to dzień szczególny, bo odbył się czternasty Marsz Milczenia. Jego uczestnicy zebrali się na płońskim rynku, aby po raz kolejny upamiętnić tragedię wielu tysięcy Żydów z Płońska i powiatu płońskiego, którzy w 1942 roku zostali spędzeni przez hitlerowców na płoński dworzec kolejowy i wywiezieni do obozów koncentracyjnych. Marsz Milczenia, który przeszedł ulicami Płońska zorganizowany był pod patronatem Ambasady Izraela w Polsce. Odbywa się on corocznie w hołdzie wywiezionej i pomordowanej przez Niemców płońskiej społeczności żydowskiej.
- ,,Idąc w milczeniu pokazujemy, że nie ma naszej zgody na przejawy jakiejkolwiek nietolerancji i antysemityzmu w Płońsku, Polsce, Europie i na całym świecie. Nie zgadzamy się na podziały na tle religijnym, rasowym i światopoglądowym. Milcząc, pokazujemy, jak groźne mogą być słowa i jak niewiele dzieli je od czynów" - powiedział przed dworcem PKP burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.
W wydarzeniu wzięli udział m.in. dyrektor departamentu kultury Ambasady Izraela w Polsce Mateusz Pigoń, starosta powiatu płońskiego Elżbieta Wiśniewska, a także rabin Icchak Rapoport z Warszawskiej Gminy Żydowskiej i ks. dziekan Janusz Rumiński, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Płońsku, którzy zmówili na zakończenie marszu modlitwę ekumeniczną.
Natomiast wtorek, 26 października był także szczególnym dniem, gdyż w Płońsku przy ulicy Warszawskiej 6 w gronie zaproszonych gości odsłonięto mural Dawida Ben Guriona, który jest dziełem Bruno Neuhamera.
Podczas uroczystości Burmistrz miasta Płońska Andrzej Pietrasik wygłosił przemówienie, w którym przybliżył sylwetkę pierwszego premiera Izraela. W odsłonięciu muralu uczestniczyli m.in.: konsul ambasady Izraela w Warszawie Noa Levy Zada oraz dyrektor do spraw PR ambasady Marta Korycińska.
Wtorek, 26 października to ostatni dzień V Festiwalu Kultury Żydowskiej.
KATARZYNA RÓLKA
FOT. KATARZYNA RÓLKA
omc pacjent