Trzy pytania do Piotra Budziszewskiego – prezesa Koła Pszczelarzy w Płońsku

  • 13.07.2021, 09:46 (aktualizacja 27.07.2021, 10:06)
Trzy pytania do Piotra Budziszewskiego – prezesa Koła Pszczelarzy w Płońsku Zbiory prywatne rozmówcy
Prawie każdy ma w domu miód. Niektórzy jednak przypominają sobie o nim dopiero wówczas, gdy ktoś z domowników jest chory. Zapominamy o tradycyjnym i uniwersalnym charakterze tego dzieła natury, bo miód jest zarówno remedium dla chorych, jak i cennym pożywieniem dla zdrowych. Warto zapamiętać przysłowie „Długotrwałe spożywanie miodu wzmacnia siłę woli, nadaje ciału lekkość, zachowuje młodość, przedłuża życie” - mówi stare traktat medyczny. O właściwościach miodu rozmawiamy z Piotrem Budziszewskim – prezesem Koła Pszczelarzy w Płońsku.

Extra Płońsk: Pszczelarstwo jest w Pana rodzinie od pokoleń. Co tak naprawdę jest najtrudniejsze w pracy pszczelarza?

Piotr Budziszewski: W mojej rodzinie pasja do ogrodnictwa, bartnictwa, następnie pszczelarstwa przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Sięgając głębiej w przeszłość, pamiętam na przykład opowieści ojca, jak to za „Niemca” dziadek dostał brązowy cukier dla pszczół za wzorowo prowadzoną pasiekę - podczas wojny ten produkt był niezwykłą rzadkością. Pszczelarstwa na poziomie „Mistrza pszczelarskiego” nauczył mnie św. pamięci Sylwester Paradowski -  surowy nauczyciel, który twardą ręką wpajał szacunek i zasady obywania się przy pszczołach. Gdy większość z nas latem odpoczywa, my – pszczelarze – mamy okres najcięższej pracy w pasiece. Następnym etapem bardzo trudnym, wymagającym od pszczelarza cierpliwości i wytrwałości jest pora jesienno-zimowa, czyli swego rodzaju „egzamin” przygotowania pszczół do zimowli (przezimowania). Jego wyniki będą przy pierwszym wiosennym oblocie pszczół.

 

Extra Płońsk: Miód ma właściwości lecznicze. Na jakie jest schorzenia?

Piotr Budziszewski: Jak wiadomo, miód wspomaga nasz organizm w walce z chorobami lub pomaga im zapobiec. Działa to mniej więcej na zasadzie uzupełniania naszych braków wewnątrz organizmu swoimi enzymami, witaminami czy białkami. Organizm ma pełniejszą florę bakteryjną. Niektóre z miodów zawierają olejki eteryczne, które uzupełniają w pewien sposób naszą zniszczoną błonę śluzową. Szereg działań antybakteryjnych i przeciwwirusowych to wynik wysokiego stężenia cukrów prostych połączonych z enzymami, które wręcz rozpuszczają bakterie. W ich składzie wchodzi woda, którą enzymy chcą połączyć z częścią miodu. Następnie komórka bakterii jest rozrywana. Wirusy są neutralizowane poprzez „zamknięcie” ich części aktywnych, które służą do wchodzenia w nasze komórki, tym samym stając się bezbronne. Dzięki spożywaniu miodu, pyłku czy propolisu nasze ciało staje się bardziej aktywne biologicznie. Niektóre z miodów są wyjątkowo sprzyjające w walce z chorobami. Na przykład miód wielokwiatowy jest idealny na ogólne wzmocnienie organizmu, bezsenność, migreny. Miód lipowy to jeden z najlepszych miodów w naszym regionie na przeziębienie, ból gardła, działa napotnie i przeciwgorączkowo. Miód rzepakowy natomiast wspomaga pracę serca, wątroby i mózgu. Polecam go aktywnym ruchowo i ciężko pracujących umysłowo. Jest wiele rodzajów miodów – np. faceliowy, malinowy, akacjowy, mniszkowy. Każdy z nich ma troszkę inne właściwości, ponieważ powiązane są z działaniem nektaru rośliny, którą odwiedzały pszczoły. Miód warto mieszać z innymi produktami. Podnosi to walory smakowe, urozmaica dietę, uwalnia łatwo przyswajalne żelazo, jak w przypadku twarogu, a miód z orzechami - na przykład zwiększa przyswajanie cynku i miedzi.

 

Extra Płońsk: Co decyduje o rodzaju miodu i po czym poznać prawdziwy miód?

Piotr Budziszewski: Pszczoły to mistrzynie organizacji pracy i ekonomii. Zbierają nektar zawsze z najbardziej dostępnych kwiatów i jednego rodzaju rośliny. Oszczędzają w ten sposób czas i energię. Kwiaty akacji wydzielają nektar, zawierający do 70% wody, a kwiaty chabru – nektar bardzo gęsty. By dobrze wykorzystać te pożytki, będą najpierw zbierać akacjowy nektar, bo mają dużo wolnego miejsca w ulu i w ten sposób odparują wodę i stworzą dobry miód. Chabrowy nektar zbiorą później. Występuje również kolejność kwitnienia roślin po sobie - pierwszy mniszek, następnie drzewa owocowe, rzepak, malina, akacja, chabry, lipa. Poza hierarchią ostatnio wspomnianą stanowią na przykład spadź liściasta lub iglasta. Pszczelarz obserwuje, skąd nalatują pszczoły, zna teren wokół pasieki i z 90% dokładnością wie, że teraz zbierały np. z facelii. W sprawach spornych, gdzie pszczelarz nie jest pewny, co jest w danej chwili rośliną wiodącą i najczęściej występującą w okolicy, miód kwalifikuje jako wielokwiatowy, który należy do najlepszych i najbogatszych biologicznie, a zatem wzmacnia nas na wielu płaszczyznach. Dobry miód można poznać po jego gęstości, przy przelewaniu struga nie przerywa się i tworzy łagodny stożek. Większość miodów w Polsce ulega krystalizacji – tzn., że enzymy zakończyły proces przerabiania nektaru. Oznacza to również, że jest bardzo dojrzały biologicznie w swym procesie, mając tylko inną postać fizyczną.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe