Sochocin zapięty na ostatni guzik

  • 23.12.2020, 15:51 (aktualizacja 23.12.2020, 16:58)
Sochocin zapięty na ostatni guzik
Za kilka dni nastąpi historyczne wydarzenie – Sochocin odzyska prawa miejskie. W ten sposób będzie w Powiecie Płońskim czwartym miastem, po Płońsku, Raciążu i Czerwińsku.

Wszystko zaczęło się 1 października 1385 r., kiedy Dobiesław, ówczesny właściciel Sochocina, wyjednał u księcia mazowieckiego Janusza I Starszego prawo założenia miasta na miejscu wsi rycerskiej o tej samej nazwie. Tym sposobem Sochocin stał się miastem o piętnaście lat wcześniej niż Płońsk. 10 września 1425 r. książę Janusz I w Bądkowie powtórzył i potwierdził przywilej lokacyjny dla miasta Sochocina.

Przez blisko pięć wieków Sochocin był miastem, aż do powstania styczniowego, po klęsce którego Rosjanie przystąpili do likwidacji odrębności Królestwa Polskiego. Jedną z takich czynności było zdegradowanie do rzędu osad miejscowości, które do tej pory miały status miasta. Rezultatem tych działań było pozbawienie praw miejskich takich miejscowości na Mazowszu, jak Bieżuń, Kuczbork, Raciąż, Nowe Miasto, Radzanów, Szreńsk i Sochocin. Tak więc, w 1869 r. Sochocin po 484. latach utracił prawa miejskie, stając się zwykłą osadą. Rozporządzenie weszło w życie 13 stycznia 1870 r., kiedy to władze carskie przyłączyły pozbawiony praw miejskich Sochocin do gminy Smardzewo, po czym gminę przemianowano na Sochocin.

Z dniem 1. stycznia 2021 r. po 151 latach decyzją Rady Ministrów Sochocin znowu stanie się miastem. Poprzedziło to wieloletnie i niełatwe przygotowanie, żeby miejscowość spełniała warunki bycia miastem. Było wiele inwestycji, żeby zmienić lokalną infrastruturę do wymogów miejskich. Poza przygotowaniami materialnymi w Sochocinie odbyło się referendum, w którym prawie 90% uprawnionych mieszkańców poparło pomysł przywrócenia Sochocinowi praw miejskich. Dziś, jak na Sochocin przystało, wszystko jest zapięte na ostatni guzik i czeka, żeby znowu stać się miastem.

W związku z nadchodzącą uroczystością wójt Gminy Sochocin Jerzy Ryziński  pisze w swoim oświadczeniu: „Miał być wyjątkowy, huczny sylwester dla mieszkańców gminy Sochocin, w połowie stycznia uroczysta msza święta dziękczynna w sochocińskim kościele, następnie w hali sportowej część oficjalna uroczystości, a także wiele innych atrakcji, a wszystko to z okazji odzyskania praw miejskich przez miejscowość Sochocin. Niestety jednak pandemia koronawirusa pokrzyżowała nam plany. Nie chcieliśmy narażać zdrowia i życia naszych mieszkańców, nie będzie więc zbiorowego, radosnego świętowania. Nie poddamy się i głęboko wierzymy jednak, że w 2021 roku da się coś zorganizować, jeśli warunki na to pozwolą. Wszystko będzie zależne od obostrzeń prawnych i sanitarnych.

Przywrócenie praw miejskich dla Sochocina, to istotne wydarzenie w naszym regionie, więc mam nadzieję, że radość mieszkańców o północy 1 stycznia 2021 roku będzie wielka, i że mieszkańcy dostrzegą tę szansę na jeszcze większy rozwój naszej gminy.

Niech przywrócenie statusu miasta miejscowości Sochocin stanie się hołdem dla tych jego mieszkańców, którzy pokazali, jak ważna jest dla nich Ojczyzna i chwycili za broń, idąc do Powstania Styczniowego, i którzy na ołtarzu walki o niepodległość kraju złożyli najwyższą ofiarę – swoje życie”.

 

Krzysztof Martwicki

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe