Przedświąteczny czas to żniwa dla kieszonkowców!

 • 14.12.2020, 14:43 (aktualizacja 16.12.2020, 15:19)
Przedświąteczny czas to żniwa dla kieszonkowców!
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas zakupów, wyjazdów i rodzinnych spotkań. W gorączce przedświątecznych przygotowań nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Pośpiech i roztargnienie w czasie zakupów oraz tłok panujący w centrach handlowych i targowiskach sprzyja kieszonkowcom. W ostatnim czasie na terenie Płońska policjanci odnotowali kilka zgłoszeń tzw. kradzieży kieszonkowych, dlatego przypominają podstawowe zasady, jak się przed nimi uchronić.

Czas przedświątecznych zakupów to żniwa dla kieszonkowców! Płońscy policjanci w minioną niedzielę odnotowali trzy zgłoszenia dotyczące tzw. kradzieży kieszonkowych. Do wszystkich doszło w godzinach przedpołudniowych na targowisku miejskim. Ofiarą złodziei, we wszystkich przypadkach, padły kobiety. Sprawcy wykorzystali chwilową nieuwagę robiących zakupy pań i z ich torebek ukradli portfele z pieniędzmi i dokumentami.

Płońscy policjanci przypominają o nie traceniu czujności i byciu ostrożnym podczas robienia zakupów. Kieszonkowcy najczęściej działają w dużych skupiskach ludzi, na targowiskach czy w sklepach. Często wykorzystują nieuwagę osoby robiącej zakupy, same powodują dodatkowy, sztuczny tłok. Ich działaniu sprzyja niedbałe przechowywanie cennych rzeczy w niezapiętych damskich torebkach, a także trzymanie portfeli i telefonów w tylnej kieszeni spodni.

Przypominamy:

 1. Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
 2. Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
 3. Nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy.
 4. Nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią. Kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary. Zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne.
 5. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
 6. Podróżując środkami komunikacji masowej nie siadaj w pustych przedziałach. W czasie podróży staraj się nie zasypiać. Pilnuj bagażu.
 7. Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.
 8. W sytuacji zagrożenia - usiłowania kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm!
  Bez względu na fakt, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję - dzwoń 997 lub 112.

 

Info. za KPP Płońsk

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe