Rozpoczął się Festiwal Kultury Żydowskiej

  • 24.10.2020, 21:19 (aktualizacja 25.10.2020, 21:15)
Rozpoczął się Festiwal Kultury Żydowskiej Fot. zbiory MCK Płońsk
W sobotę, 24 października w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku wystartował IV Festiwal Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona. Z tej okazji odbył się koncert ,,Z tancbudy Szai Magnata „Hava Nagila czyli radujmy się” inspirowany żydowską muzyką przedwojennej Europy Wschodniej w wykonaniu zespołu Yankel Band, laureata wielu ogólnopolskich festiwali jazzowych, bluesowych, a także etnicznych.

Zespół wystąpił w składzie: Robert Stefański - klarnet, Piotr Przybył - skrzypce, Krzysztof Kociszewski - gitara, Radek Wróbel - git. basowa. Koncert poprowadził Marcel Szytenchelm.

Utwory związane z żydowskim folklorem, grywane były na weselach i podczas różnorodnych rodzinnych uroczystości także na bałuckich i śródmiejskich podwórkach, a już z pewnością w kabaretach i tancbudach przedwojennej Łodzi, gdzie na co dzień gościła klezmerska muzyka. Niektóre utwory zostały skomponowane już po wojnie przez znakomitych artystów.

W koncercie nie zabrakło utworów Daniela Galaya czy Beli Kovacs'a (m.in. dedykowanego Giori Feidmanowi, znanemu argentyńskiemu wykonawcy muzyki klezmerskiei). Miłośnicy tradycyjnych klezmerskich brzmień mogli liczyć także na tradycyjne, choć na nowo zaaranżowane melodie. Był to też swingowy evergreen "Bei mir bist du shein” (Dla mnie jesteś piękna), zagrany w stylu gipsy swing, zawierający rozbudowane sola skrzypiec i gitary.

 

Info. za MCK Płońsk

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe