Czytanie ,,Balladyny" w Płońsku

  • 06.09.2020, 12:14 (aktualizacja 17.09.2020, 09:52)
Czytanie ,,Balladyny" w Płońsku Fot. Katarzyna Rólka
W sobotę, 5 września w ramach Płońskich Spotkań z Historią, młodzież z płońskich podstawówek oraz średnich szkół czytali ,,Balladynę” Juliusza Słowackiego. Czytanie odbyło się na Poświętnem przed Oficyną, tuż przy Sienkiewiczówce.

,,Balladyna" Juliusza Słowackiego to  dziewiąta odsłona Narodowego Czytania i jest  wybitnym dziełem polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów  opowieść o dwóch siostrach : Balladynie i Alinie, stała się bardzo popularna.

 Głównym celem Narodowego Czytania  jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości przez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Zebraną w sobotę  na Poświętnem publiczność powitała dyrektor  Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza – Bożena Kaliściak. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło wiceburmistrz Płońska – Teresy Kozery.

Następnie, oprócz czytania ,,Balladyny” Juliusza Słowackiego, odbyło się także odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Zofii Malickiej (1880-1959), która w latach 1941-1944 podczas okupacji hitlerowskiej prowadziła  tajne nauczanie dzieci z Poświętnego i okolic. Nie zabrakło także promocji książki Anny Malickiej pt. ,,Historia rodziny przez dom pisana”.

Ponadto po zakończeniu czytania ,,Balladyny” przez młodzież szkolną odbył się konkurs na najciekawszą stylizację inspirowaną bohaterami dramatu o Nagrodę Publiczności. I miejsce w konkursie zajęła uczennica klasy 8a z płońskiej ,,Trójki” – Matylda Łukasiewicz, która wcieliła się w rolę Goplany.

W czytaniu na Poświętnem wzięły udziały udział wszystkie płońskie szkoły podstawowe oraz średnie. Płońsk przystąpił do akcji czytania w 2013 roku.

- ,,Czytanie , recytacja ,inscenizacja wybitnego dzieła polskiego romantyzmu ,,Balladyny" Juliusza Słowackiego w wykonaniu naszej płońskiej młodzieży zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Każdy z pięciu aktów miał inną, ciekawą interpretację. Występujący z poświeceniem kreowali wyznaczone im postacie. Cieszy fakt, że młodzież popularyzuje czytelnictwo. Poprzez takie Narodowe Czytanie, kontakt z największymi dziełami polskiej literatury, lektur szkolnych wzmacniamy poczucie narodowej, regionalnej tożsamości i tradycji” – powiedziała naszej redakcji Marzanna Stasiak, radna miejska w Płońsku.

Organizatorami uroczystości, płońskiej edycji czytania ,,Balladyny" byli: Burmistrz Miasta Płońsk, Starosta Powiatu Płońskiego, Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Sienkiewicza w Płońsku oraz Miejskie Centrum Kultury w Płońsku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej RP.

 

KATARZYNA RÓLKA

FOT. KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe