Inauguracja roku szkolnego i nowy sztandar na 75-lecie istnienia płońskiej SP3

  • 02.09.2020, 09:02 (aktualizacja 11.09.2020, 14:01)
Inauguracja roku szkolnego i nowy sztandar na 75-lecie istnienia płońskiej… Fot. Katarzyna Rólka
W życiu każdej społeczności zdarzają się momenty, które utwierdzają jej tożsamość i wyznaczają bieg działalności na długie lata. 1 września 2020 roku to data radosna i długo wyczekiwana przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku.

Inaugurację roku szkolnego rozpoczęto od części oficjalnej, podczas której w życie szkoły, w jej dalszą historię wprowadzono nowy, ufundowany przez społeczność szkolną: nauczycieli, rodziców, uczniów, przyjaciół szkoły i darczyńców, sztandar. W  niedzielę, 30 sierpnia został uroczyście poświęcony w Kościele pw. Św. Ojca Pio przez ks. proboszcza Tomasza Markowicza i ks. kanonika Edmunda Makowskiego wraz z pamiątkową tablicą ufundowaną z tej okazji przez nauczycieli i pracowników placówki.  Proboszcz w homilii podkreślił  niezaprzeczalną wartość i znaczenie nauczycielskiej pracy, a także uwypuklił rolę nauczyciela jako mistrza w swoim zawodzie, któremu zawsze należy się szacunek.

Podczas inauguracji roku szkolnego nastąpił uroczysty moment pożegnania historycznego sztandaru. Pełnił on swoją powinność przez 50 lat. W towarzystwie braw, famfarów, a także a może przede wszystkim ogromnego wzruszenia  został odprowadzony przez poczet sztandarowy ostatni raz. Na stałe umieszczony został  na honorowym miejscu w gablocie na parterze  szkoły.

W kolejnej części Przewodniczący Rady Rodziców,  Piotr Koper przekazał na ręce  dyrektora placówki  Teodozji Gorlewskiej nowy sztandar Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku jako symbol najwyższych wartości – honoru i poszanowania Ojczyzny.  Dyrektor w imieniu Rady Pedagogicznej przyjęła sztandar i wyraziła serdeczne podziękowanie za ten cenny dar. Podkreśliła, że  jest on  symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej szkoły. Uczniowie zaś zapewnili, że obiecujemy dbać o sztandar, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie reprezentować Szkołę Podstawową nr 3 w Płońsku.

Po uroczystej prezentacji sztandaru, najmłodsi uczniowie – pierwszoklasiści, najstarsi – ósmoklasiści oraz przedstawiciele wszystkich klas złożyli uroczyste ślubowanie na nowy sztandar szkoły.

Ostatnim punktem wydarzenia było wbicie w drzewiec pamiątkowych gwoździ. W śród zaproszonych na uroczystość gości byli:  Burmistrz Miasta Płońsk- Andrzej Pietrasik, Andrzej Stolpa – sekretarz Gminy Płońsk, reprezentujący Wójta Gminy Płońsk Aleksandra Jarosławskiego, Piotr Koper – przewodniczący Rady Rodziców,  Katarzyna Kamińska – skarbnik Rady Rodziców, nauczyciele: Danuta Krysiak, Marcin Zaborowski.   

Podczas przemówienia  Burmistrz Andrzej Pietrasik podkreśli, że sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu i Ziemi, symbolem Małej Ojczyzny jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie.

Uroczystość przekazania nowego  sztandaru była dla całej społeczności niezwykłym wydarzeniem – jednym z najdonośniejszych w jej historii. Odtąd poczet sztandarowy będzie z dumą prezentował ten symbol podczas uroczystości w szkole i poza nią. Symbolizowane przez sztandar ideały: „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka” to nie tylko słowa, ale zobowiązanie.

Po uroczystej inauguracji roku szkolnego nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy, w holu głównym szkoły. Widniejący na niej napis "Tym, którzy tworzyli szkołę, pracowali w niej i zdobywali wiedzę" przypominać będzie, że mimo upływu czasu każdego dnia wspólnie budujemy historię.

Z okazji jubileuszu szkoły nie zabrakło także pamiątkowego zdjęcia. To był szczególny dzień, który zapisze się na kartach płońskiej ,,Trójki” oraz pozostanie na długo w pamięci społeczności szkolnej.

 

KATARZYNA RÓLKA

FOT.  KATARZYNA RÓLKA

 

 

           

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe