Arcelin upamiętnił setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

  • 22.08.2020, 19:49 (aktualizacja 01.09.2020, 19:23)
Arcelin upamiętnił setną rocznicę Bitwy Warszawskiej Fot. Katarzyna Rólka
Sobota, 22 sierpnia 2020 roku to dzień kiedy w Arcelinie odbyła się uroczystość wraz z pokazem kawaleryjskim w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. My płońszczanie jesteśmy zobowiązani, aby pamiętać o bohaterach, którzy polegli za Ojczyznę.

W sobotnie po południe, mimo nie sprzyjającej deszczowej aury, na terenie szkoły w Arcelinie odbyła się doniosła uroczystość z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Poprzedzona ona była mszą św. w kościele  pw. Ojca Pio. Złożono kwiaty pod  pomnikiem Obrońców Ojczyzny, jak również  odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej Miejsce Pamięci Bitwy Warszawskiej 1920 roku.  Następnie można było obejrzeć pokaz kawaleryjski w wykonaniu Szwoleżerów Stowarzyszenia Szwadron oraz  ułanów Stowarzyszenia ,,Krechowiacy” w barwach 1 Pułku Ułanów Krechowieckich  im. płk. Bolesława Mościckiego.

W tak uroczystym dniu nie zabrakło wystąpień okolicznościowych.

Wójt Gminy Płońsk Aleksander Jarosławski w swoim wystąpieniu powiedział m.in. - ,,Szanowni Państwo, wspominamy dziś chwalebny rozdział historii naszej Ojczyzny. 100 lat temu, tutaj w Arcelinie i okolicach, podczas wojny  w obronie odradzającej się Rzeczypospolitej, rozegrały się krwawe walki stanowiące jeden z fundamentów polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. To właśnie tu w sierpniu 1920 roku szarża  oddziału szwoleżerów majora Jerzego Grobickiego okazała się wybawieniem dla Płońska i okolicznych miejscowości w wojnie polsko-bolszewickiej. Zwycięstwo pod Arcelinem nie tylko uchroniło Płońsk przed zajęciem przez bolszewików. Przede wszystkim zabezpieczono tyły 5 Armii gen. Władysława Sikorskiego, która w tym czasie zmagała się z przeważającymi siłami wroga. Gdyby 5 Armia uległa ,,Cud nad Wisłą” byłby niemożliwy, śmiało więc można stwierdzić, że to pod Płońskiem rozstrzygały się losy późniejszej Bitwy Warszawskiej. Dzisiejsze obchody są cennym świadectwem pielęgnowania pamięci o heroizmie bohaterów wojny polsko-bolszewickiej i przekazywania tego dziedzictwa kolejnym pokoleniom (…) Nie ma i i nie może być żadnej wątpliwości, że wydarzenia z 1920 roku z wojny polsko-bolszewickiej, zapisały się w sposób szczególny w historii Polski i polskiego oręża. Pragnę, aby pamięć takich wzorów bohaterstwa i patriotyzmu  nigdy się nie zatarła w cieniu dalszych wydarzeń w historii naszego kraju. Zachowajmy więc w pamięci, bohaterów tamtej Bitwy, oddajmy im należną cześć, gdyż oddali życie za Ojczyznę, wyraźmy najwyższy szacunek i podziękowanie oraz zapewnienie, że wszyscy jesteśmy w myślach i modlitwie jedną, wielką, polską Rodziną” – można  było usłyszeć.

Uroczystość zakończyła się piknikiem rodzinno-patriotycznym.

 

KATARZYNA  RÓLKA

FOT. KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe