Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w Płońsku

  • 15.08.2020, 20:42 (aktualizacja 15.08.2020, 20:52)
Obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w Płońsku Fot. Katarzyna Rólka
Setna rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku, określana jest mianem "Cudu nad Wisłą". W sobotę, 15 sierpnia 2020 roku, płońszczanie uczcili pamięć walczących w tej bitwie poprzez odsłonięcie pamiątkowej tablicy z nazwiskami poległych z ziemi płońskiej.

Sięgając na karty historii Bitwa Warszawska była największym polskim zwycięstwem militarnym XX wieku, odniesionym dzięki niezwykłej mobilizacji całego narodu polskiego i bohaterskiej walce prowadzonej przy masowym wsparciu ludności cywilnej.  Jest zaliczana do 18 najważniejszych bitew w dziejach świata.

W Płońsku uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Michała Archanioła w Płońsku.  Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli ulicami: Płocką, przez plac 15 Sierpnia, u Grunwaldzką i Jędrzejewicza na cmentarz parafialny przed mogiłę żołnierzy z 1920 roku, aby złożyć kwiaty na grobach poległych w 1920 roku.

Dalsza część uroczystości odbyła się przed pomnikiem  Wolności na ul. Kolejowej.

W tak ważnym dla wszystkich Polaków dniu nie zabrakło przemówień okolicznościowych.

Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik w swoim przemówieniu powiedział m.in. - ,,Bitwa Warszawska to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Europy. Niewiarygodny sukces młodego, dopiero odradzającego się po zaborach i I wojnie światowej państwa. Jak dobrze wiemy jeden z kluczowych momentów bitwy rozegrał się w Arcelinie i w Płońsku. To właśnie w naszym mieście 16 sierpnia 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego pod dowództwem majora Jerzego Grobickiego stoczył w rynku zwycięski bój z nieprzyjacielem, a dzień później – pokonał bolszewików w szarży pod Arcelinem (…)  Dziś w 100-lecie Bitwy Warszawskiej odsłonimy na pomniku Wolności, zwanym również pomnikiem Piłsudskiego, tablice z nazwiskami osób pochodzących z Płońska i ziemi płońskiej walczących o niepodległość w latach 1914-1921. Dzięki temu nawiążemy do jego oryginału wzniesionego w 1933 r. i zniszczonego kilka lat później przez hitlerowców.(…)  Szanowni Państwo, dbanie o pamięć, przekazywanie historii – w tym historii regionalnej – kolejnym pokoleniom nakłada na nas wielki obowiązek. Musimy bowiem już dziś robić wszystko, aby w przyszłości żadna wojna się nie powtórzyła. Aby żadna rodzina z Płońska i ziemi płońskiej nie musiała nigdy tracić swoich ojców i synów, tak jak było to przed stu laty. Dlatego dążmy na każdym szczeblu, rodzinnym, sąsiedzkim, lokalnym i ogólnopolskim do porozumienia. Uczmy się trudnej sztuki kompromisu. Szukajmy tego, co nas łączy, a nie dzieli” – można było usłyszeć.

Po  przemówieniach burmistrza Płońska, wójta Gminy Płońsk, sekretarza Powiatu Płońskiego oraz radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego,  uroczystości rocznicowe uczczono apelem poległych, oraz odsłonięto na pomniku tablice z nazwiskami 163 żołnierzy walczących o Niepodległość.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, dowódca Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk Sebastian Milewski oraz wnuk uczestnika wojny polsko-bolszewickiej Bronisława Rutkowskiego - Leonard Rutkowski.

Organizatorem uroczystości był Urząd Miejski w Płońsku zaś oprawę wojskową  zapewniła Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk.

 

TEKST I FOT. KATARZYNA RÓLKA

 

.

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe