Trzy pytania do Kariny Kmiecińskiej - dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Płońsku

  • 26.06.2020, 15:35 (aktualizacja 06.07.2020, 15:06)
Trzy pytania do Kariny Kmiecińskiej - dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego…
Czas roku szkolnego zakończony. Nie było to łatwe dla uczniów. Zostali postawieni w nowej sytuacji, gdyż nauka przebiegała zdalnie z powodu epidemii koronawirusa. Także matury rozpoczęły się z opóźnieniem. Jak to wszystko wyglądało w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku? O tym rozmawiamy z jego dyrektorem – Kariną Kmiecińską

Extra Płońsk: Okres zdalnego nauczania był dla wszystkich uczniów nowym doświadczaniem, a jednocześnie trudnym…

Karina Kmiecińska: Przejście na system zdalnego nauczania było dużym wyzwaniem dla nas wszystkich. Wymagało to nowej organizacji pracy, od nauczycieli zastosowania innych metod nauczania i form oceniania, a od uczniów przede wszystkim przyjęcia nowego sposobu przekazywania wiedzy i uczenia się. Nasi uczniowie sprawnie  radzili sobie z technologią informacyjno-komunikacyjną, potrafili właściwie i bezpiecznie wykorzystywać  narzędzia do edukacji zdalnej.  Pojawiły się też i trudności niezależne od szkoły, np. organizacyjne i techniczne, m.in. ograniczony dostęp do Internetu, współdzielenie sprzętu komputerowego z rodzeństwem, rodzicami. Uczniowie musieli wykazać się także znacznie większą samodzielnością i odpowiedzialnością za własną naukę. Zdecydowana większość zdała ten egzamin z powodzeniem. Edukacja zdalna uświadomiła nam także, jak ważne są bezpośrednie relacje społeczne, kontakty z nauczycielami i rówieśnikami. Szkoła to przede wszystkim wspólnota. Dlatego też byliśmy w stałym kontakcie wirtualnym z uczniami, organizowaliśmy zajęcia online za pomocą platformy Teams. Staraliśmy się w nowych warunkach i za pomocą dostępnych środków ich wspierać i dbać o poczucie bezpieczeństwa.

 

Extra Płońsk: Jak przebiegały w tym roku matury? Czy zachowano standardy bezpieczeństwa w dobie epidemii koronawirusa?

 Karina Kmiecińska: W tym roku egzamin maturalny odbywał się w innym terminie i w specyficznej sytuacji epidemicznej. Ponadto zrezygnowano z przeprowadzania egzaminu w części ustnej. Podczas matur uczniów i nauczycieli obowiązywały  szczególne wytyczne, opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny.  W czerwcu br. do egzaminów przystąpiło 170 naszych Absolwentów.  Organizując tegoroczne matury, uwzględniliśmy wszystkie zasady i środki bezpieczeństwa oraz procedury egzaminacyjne. Nasi uczniowie zostali przeszkoleni za pośrednictwem platformy Teams. Do tej pory egzaminy przebiegały bez zakłóceń i z zachowaniem pełnych standardów bezpieczeństwa. Nasi absolwenci z dojrzałością, jak przystało na maturzystów, odnaleźli się w tej trudnej sytuacji. Mam nadzieję, że w minimalnym stopniu wpłynie ona na wyniki tegorocznych matur i pozwoli uczniom z powodzeniem dostać się na wymarzone studia.

 

Extra Płońsk: Czy według Pani nowy rok szkolny od września br także będzie  edukacją zdalnego nauczania i czy uczniowie byliby na taki tok nauczania przygotowani?

Karina Kmiecińska: Niestety trudno przewidzieć jak będzie wyglądał nowy rok szkolny. Chciałabym, jeżeli to będzie bezpieczne, aby we wrześniu uczniowie i nauczyciele wrócili do szkoły w normalnym, stacjonarnym trybie. Nawet najlepsze techniki kształcenia na odległość nie zastąpią bezpośrednich relacji międzyludzkich. Doświadczenia i umiejętności, jakie zdobyliśmy przez ostatnie miesiące,  wykorzystamy w sposób efektywny w  naszej codziennej pracy i nauce. E-nauka pozwala m.in. na większą swobodę i elastyczność w organizacji pracy, a przede wszystkim odpowiada na potrzeby i oczekiwania edukacyjne współczesnych uczniów. Korzystając z okazji, w związku z zakończenia roku szkolnego 2019/2020 gratuluję wszystkim Uczniom osiągniętych wyników. Dziękuję Nauczycielom za ich kreatywność i zaangażowanie w wypełnianie obowiązków zawodowych, zaś Rodzicom za życzliwość i okazywane wsparcie .

 

Dziękuję za rozmowę.

ROZMAWIAŁA KATARZYNA RÓLKA

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe