Trzy pytania do Aleksandra Jarosławskiego - Wójta Gminy Płońsk

  • 10.06.2020, 19:50
Trzy pytania do Aleksandra Jarosławskiego - Wójta Gminy Płońsk Fot. zbiory Gminy Płońsk Fot. Wójt Gminy Płońsk - Aleksander Jarosławski
Pandemia koronawirusa, która zaatakowała cały świat powoli przygasa. Na jak długo i czy się nie odezwie? Tego nikt nie wie. Wiele instytucji, w tym urzędy inaczej funkcjonowały. O działaniach jakie zostały podjęte w tym trudnym czasie oraz sprawach gminnych rozmawiamy w Wójtem Gminy Płońsk – Aleksandrem Jarosławskim

Extra Płońsk: Panie Wójcie, proszę opowiedzieć o działaniach prewencyjnych związanych z koronawirusem, podejmowanych przez Gminę Płońsk.

Aleksander Jarosławski: W związku z pandemią związaną koronawirusem, Gmina Płońsk dostarczyła maseczki ochronne wszystkim zameldowanym na jej terytorium osobom powyżej 60 roku życia. Dodatkowo GOPS zapewnił maseczki swoim podopiecznym. Wyposażyliśmy w maseczki i środki dezynfekcyjne również wszystkich sołtysów. W Urzędzie Gminy kilka razy dziennie dezynfekujemy wszystkie klamki i drzwi do pomieszczeń. Przeprowadzane są także regularnie dezynfekcje pomieszczeń sanitarnych. Pracownicy zostali wyposażeni w maseczki ochronne i płyn dezynfekcyjny. W Urzędzie wprowadzono też ograniczenia związane z osobistym kontaktem urzędników z interesantami.

 

Extra Płońsk: Rozluźniają się obostrzenia związane z pandemią, a w związku z tym wznawiają działalność urzędy. Jak funkcjonuje obecnie Urząd Gminy Płońsk?

Aleksander Jarosławski: W pierwszym okresie pandemii, w  związku z wprowadzanymi przez rząd przepisami, wprowadzono w Urzędzie Gminy ograniczenia w załatwianiu spraw. Wyłączono osobiste kontakty urzędników z interesantami, a wpływające do Urzędu dokumenty były poddawane kwarantannie. W związku z tym, że zawieszono w Polsce bieg terminów administracyjnych, załatwianie spraw ograniczono tylko do tych, gdzie mieliśmy pewność, że żadna ze stron nie będzie się odwoływać. W tej chwili „odmroziliśmy” już w znacznym stopniu naszą działalność. Na dzień dzisiejszy pracujemy już prawie tak jak przed pandemią.Funkcjonuje jeszcze tylko jedno ograniczenie -  kontakty bezpośrednie urzędników z interesantami. Kontakty te są w tej chwili możliwe tylko w wydzielonym miejscu po uprzednim uzgodnieniu spotkania telefonicznie lub mailowo, oczywiści przy zachowaniu odpowiednich wymagań sanitarnych. Wynika to z naszych trudnych warunków lokalowych. Mimo wprowadzanych ograniczeń staraliśmy się, aby tam gdzie było to tylko możliwe, załatwiać sprawy naszych mieszkańców na bieżąco.

 

Extra Płońsk: Jakie są obecne problemy Gminy Płońsk oprócz  epidemii koronawirusa?

Aleksander Jarosławski:  Jak zawsze największym problemem w działalności Gminy Płońsk, podobnie jak i innych samorządów, jest brak wystarczających środków finansowych na realizację naszych planów i zamierzeń, szczególnie tych inwestycyjnych. Sytuację pogorszyła w tym roku epidemia, co już teraz odczuliśmy w postaci choćby mniejszych wpływów z tytułu udziałów w podatku PIT. Odbija się to przede wszystkim na stanie naszych dróg. Mimo, że jak na nasze możliwości, inwestujemy w nie znaczne środki finansowe i dużo już zrobiliśmy to dalej wiele pozostaje jeszcze w tym zakresie do zrobienia.Z uwagi na epidemię dużym problemem zwłaszcza dla rolników jest brak rąk do pracy, spowodowany zamknięciem granic szczególnie z Ukrainą, której wielu obywateli pomagało w pracach sezonowych. Wzrosła również wśród naszych mieszkańców obawa o swoje zdrowie, o to by nie zarazić się koronawirusem. Dzięki jednak znoszeniu poszczególnych ograniczeń życie powoli wraca do normy, choć po tej pandemii pewnie będzie wyglądało inaczej niż poprzednio.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe