Wielkanoc a epidemia koronawirusa

  • 09.04.2020, 09:54 (aktualizacja 15.04.2020, 07:35)
Wielkanoc a epidemia koronawirusa
Tegoroczna Wielkanoc będzie wyglądać zupełnie inaczej niż dotychczas. To nie będą święta, jakie znamy z poprzednich lat. Transmisje z kościołów zastąpią msze święte, a pokarmy będziemy błogosławić sami.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała wytyczne odnośnie sprawowania Triduum Paschalnego. Tegoroczna Wielkanoc nie będzie taka jak wszystkie.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Wielkanoc w 2020 roku wypada 12 kwietnia. Dekret Kongregacji stanowi, że Wielkanoc nie może być przeniesiona na inny termin. Może być natomiast przełożona Msza Święta Krzyżma, która jest sprawowana w Wielki Czwartek, na termin późniejszy. Kongregacja nakazuje podczas obchodów w Wielki Czwartek pominąć gest umycia nóg oraz procesję po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.

W obecnej sytuacji wychodzenie z domu jest niewskazane. Na zarażenie koronawirusem narażeni jesteśmy wszyscy. Tworzone będą transmisję online, dzięki którym każdy może uczestniczyć we mszy wirtualnie.

Ponadto święcenie pokarmów w Wielką Sobotę nie będzie możliwe. Nie wszystkie rodziny będą również mogły się spotkać, bo  rozdziela ich przecież kwarantanna .

Dekret dopuszcza także przeniesienie części obchodów związanych z Triduum Paschalnym na inny termin. - Wyrazy pobożności ludowej i procesje, które wzbogacają dni Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalne, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. 14 i 15 września - napisano w dekrecie.

Od 25 marca w Polsce obowiązują nowe regulacje, mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Zgodnie z nimi w uroczystościach religijnych może uczestniczyć nie więcej niż pięć osób, a odległość między dwoma obcymi osobami musi wynosić co najmniej 1,5 metra. Te dwie zasady sprawiają, że odprawianie związanych z Wielkanocą rytuałów religijnych w dotychczasowej formie jest niemożliwe.

Powstrzymajmy się i zostańmy w domach ze względów bezpieczeństwa. Panuje epidemia koronawirusa, więc aby uniknąć zarażenia, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową , należy wykonywać  działania  aby zapobiec infekcji. Ten czas będzie dla wszystkich dużym sprawdzianem, siłą wytrwania.

 

OPRACOWANIE  KATARZYNA  RÓLKA

 

 

                   

 
__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe