Apelują! Noście maseczki, które dostajecie!

  • 30.03.2020, 15:32 (aktualizacja 01.04.2020, 10:33)
Apelują! Noście maseczki, które dostajecie! Fot. UM Płońsk
Właściciel Rogowski Manufaktura Krawiecka- Jakub Rogowski i radna - Monika Zimnawoda od 24 marca rozdali płońszczanom ponad 5 tys. bezpłatnych maseczek. Dziś wspólnie z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem apelują o to, by mieszkańcy z nich korzystali.

- Dlaczego tu jestem? – od takiego pytania rozpoczął swoją wizytę w ratuszu Jakub Rogowski. I od razu odpowiedział: - Ludzie w Płońsku, i nie tylko, nie do końca zdają sobie sprawę z powagi sytuacji. Maseczka nie zabezpiecza przed koronawirusem, ale ogranicza jego rozprzestrzenianie, jeśli jesteśmy nosicielami. W sobotę opublikowano wyniki badań naukowców z Wuhan. 65 proc. osób zarażonych nie miało kompletnie żadnych objawów, a zarażali. Maseczka ogranicza możliwość zarażenia m.in. przez uniemożliwienie mimowolnego dotykania palcami ust, a także zatrzymywanie wydzielin np. przy kichaniu. Jest organizowana masowa akcja „Maseczki dla Polski”, którą organizują lekarze i namawiają do noszenia maseczek. Mówią oni jasno: maskę powinni nosić wszyscy, dlatego, że żaden z nas nie może powiedzieć w stu procentach, że jest zdrowy.

Jakub Rogowski podzielił się też niepokojącym spostrzeżeniem: - Wczoraj i dzisiaj przejeżdżałem przez Płońsk. Jedną osobę widziałem z maseczką. Jeżeli do wczoraj rozdaliśmy ponad 5 tysięcy maseczek, oznacza to, że ponad 25 proc. mieszkańców Płońska dostało maseczki. Powinniśmy myśleć o innych, których możemy zarazić. Nie tylko o sobie. Pomijając akcję „Zostań w domu”, są osoby, które muszą wyjść do pracy i zrobić zakupy. Powinny one nosić maseczki!

- Robimy kawał roboty – mówi radna miejska  Monika Zimnawoda - produkcję i dystrybucję. Napracujemy się, a nie będzie efektów, jeśli płońszczanie nas nie posłuchają.

- Chodźmy w maskach, gdy wychodzimy z domu, we wszystkich miejscach publicznych – apeluje Andrzej Pietrasik.

Jakub Rogowski i Monika Zimnawoda zwracają też uwagę na higienę związaną z posługiwaniem się maseczką. Każda maseczka rozdawana jest z ulotką informującą o tym, że nie jest jałowa i przed założeniem należy ją wygotować przez 20 minut w temperaturze 95 stopni C, a następnie wyprasować żelazkiem.

Po wizycie w urzędzie Monika Zimnawoda i Jakub Rogowski przekazali 100 maseczek szpitalowi w Płońsku.

 

Info. UM Płońsk

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe