Rozmawiali o finansach samorządów

  • 03.03.2020, 18:11 (aktualizacja 03.03.2020, 18:18)
Rozmawiali o finansach samorządów Fot. UM Płońsk
Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, jako przedstawiciel Związku Miast Polskich, został członkiem Zespołu ds. przeglądu finansów samorządowych, który zainaugurował swoją działalność w miniony piątek, 28 lutego w Ministerstwie Finansów.

Zespół powstał zgodnie z ustaleniami podjętymi podczas posiedzenia komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego. W jego skład weszli przedstawiciele strony rządowej – na czele z wiceministrem finansów Tomaszem Robaczyńskim, samorządów oraz środowisk naukowych. Celem działania zespołu jest wypracowanie propozycji zmian w obszarze finansów samorządowych.

Właśnie o finansach samorządów dyskutowano podczas poniedziałkowej debaty w Senacie. Dyrektor Związku Miast Polskich zwrócił uwagę, że dochody własne i subwencja oświatowa rosną dużo wolniej niż wydatki bieżące samorządów. Subwencja ogólna wzrosła o 72 proc., a wydatki bieżące na oświatę – o 107 proc.

Podobnie jest w przypadku całkowitych dochodów własnych samorządów. Według wyliczeń Andrzeja Porawskiego wzrosły one o prawie 100 proc., natomiast wydatki bieżące – o 170 proc., a nie licząc świadczeń „500 plus” – o 138 proc.

Dyrektor ZMP zwrócił też uwagę na większy niż oczekiwano spadek dynamiki udziału samorządów w podatku PIT przy jednoczesnym wzroście wydatków bieżących. Jest to spowodowane według niego wzrostem pensji nauczycieli, cen usług i energii.

Podczas poniedziałkowego seminarium, 2 marca  zaprezentowano cztery projekty ustaw. Ich celem jest zrekompensowanie samorządom malejących wpływów. Dwa projekty dotyczą ustaw o zmianie ustaw o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, kolejny – ustawy o subwencji rozwojowej, a czwarty – ustawy o subwencji ekologiczne.

W jednym z projektów zaplanowano rekompensatę utraconych dochodów spowodowanych obniżką PIT przez zwiększenie udziału samorządów we wpływach z podatku – w przypadku gmin z 39,34 do 43,93 proc., powiatów – z 10,25 do 11,49 proc. i województw z 1,60 do 1,79 proc.

 

Info. za UM Płońsk

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe