
Sięgając na karty płońskiej historii między 16 - 18 stycznia 1945 roku, na płońskich ,,Piaskach” doszło do zamordowania 78 mężczyzn - mieszkańców powiatu płońskiego przez niemiecką policję kryminalną. Wcześniej ich więziono w płońskim więzieniu, a następnie przewieziono na płońskie ,,Piaski” i rozstrzelano.
Podczas piątkowych obchodów nastąpiło odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz modlitwa za pomordowanych. W tym ważnym miejscu nie zabrakło także wystąpień okolicznościowych.
W swoim wystąpieniu` Wiceburmistrz Teresa Kozera powiedziała m.in. - ,,Czcigodni Księża, Drodzy Kombatanci, Szanowni Państwo. Wróciliśmy dziś pamięcią do wydarzeń sprzed 75 lat. Występujemy w roli tych, którzy przypominają przez chwilę bezprawną, wyjątkowo okrutną zbrodnię hitlerowską dokonaną na 78 niewinnych więźniach w styczniu 1945 r. tuż przed wkroczeniem do Płońska Armii Czerwonej. Trudno doszukać się w tym niegodziwym czynie jakiejkolwiek logiki, był to przecież bestialski mord, zupełnie nieuzasadniony militarnie i strategicznie. (…) W czasie II wojny światowej miasto Płońsk straciło 60 proc. mieszkańców. Jako władze samorządowe i jako wspólnota lokalna musimy o tym pamiętać i pamiętamy, m.in. dzięki działaniom Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, lekcjom historii regionalnej, członkostwu w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Orędowników Pokoju i takim uroczystościom, jak dzisiejsza” – można było usłyszeć.
Podczas uroczystości nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy obelisku. W obchodach wzięły udział władze samorządowe, przedstawiciele urzędów, instytucji, szkół, przedszkoli oraz harcerze.
Uroczystości rocznicowe zakończyły się na cmentarzu parafialnym, gdzie poświęcono odnowiony w ubiegłym roku pomnik na mogile pomordowanych na ,,Piaskach”.
KATARZYNA RÓLKA
FOT. KATARZYNA RÓLKA
omc pacjent