Płońska ,,Trójka" w Irlandii

  • 22.11.2019, 08:11 (aktualizacja 22.11.2019, 08:22)
Płońska ,,Trójka" w Irlandii Fot. zbiory SP3 Płońsk
W dniach od 14 do 18 listopada 2019 r. delegacja uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku przebywała w stolicy Irlandii, w ramach trwającej już trzy lata współpracy z Polską Akademią Wiedzy w Dublinie. Szkoły prowadzą wymianę uczniów i nauczycieli, podczas której goście są zakwaterowani w domach rodziców uczniów biorących udział w tej edukacyjnej przygodzie.

Przyjaciele z Irlandii odwiedzili płońską placówkę w kwietniu 2019 r. Uczestniczyli wówczas w Konkursie Ortograficznym o zasięgu powiatowym i polonijnym razem z grupą
z Litwy, brali udział w zajęciach i wycieczce do Warszawy, podczas której, m.in. byli na spotkaniu z Marszałkiem Senatu, zachwycali się Muzeum Powstania Warszawskiego
i spacerem po Kampinoskim Parku Narodowym.

Listopadowa wyprawa to rodzaj rewizyty, podczas której uczniowie z „płońskiej Trójki” uczestniczyli w uroczystych Obchodach Święta Niepodległości  i ślubowaniu klas pierwszych. W zeszłym roku płońska młodzież uświetniła wyjątkową uroczystość jaką było  nadanie Imienia Adama Mickiewicza polonijnej placówce. Podczas rewizyty zaprzyjaźniona szkoła zorganizowała zwiedzanie pięknego Dublina. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli m.in.: Trynity College - uczelnię z najstarszą biblioteką i słynnymi, ręcznie pisanymi manuskryptami z IX w, Narodowe Muzeum Skrzata – symbolu Irlandii, w którym polska młodzież wysłuchała w języku angielskim ciekawych legend i opowieści.

Podczas spaceru po Dublinie płońska grupa wraz z opiekunami podziwiała parki, ciekawe pomniki, bogato oświetlone świąteczne ulice oraz galerie handlowe z najciekawszą przestrzenią, bo wzorowaną na wnętrzu Titanica.

Delegacja  uczniów przeżyła jeszcze jedną wspaniałą przygodę – razem z grupą studentów z różnych państw i kontynentów uczestniczyła w wycieczce do Irlandii Północnej będącej częścią Wielkiej Brytanii. Uczestnicy mieli okazję doskonalić umiejętności językowe, ponieważ przewodnik prowadził prelekcję po angielsku. Grupa podziwiała Muzeum Titanica w Belfaście, formacje niezwykłych skał bazaltowych na klifowym wybrzeżu wpisanych
na Listę UNESCO, tworzących „Groblę Olbrzyma”, czy wiszący most nad Oceanem Atlantyckim, którym przechodzili. To niezapomniane przeżycie niewątpliwie pozostanie w ich pamięci. Pobyt w Irlandii to żywa lekcja historii, literatury, geografii, a także sprawdzian dla uczniów z konwersacji językowych, który z pewnością zaliczyli. Podczas zwiedzania i zajęć muzealnych, słuchali, zadawali pytania, wykazując się doskonałą znajomością języka obcego.

Taka współpraca szkół to niepowtarzalna okazja do poznawania kultury i zabytków tej „Zielonej Wyspy”, nawiązywania przyjaźni i ćwiczenia umiejętności językowych.
Ta wspaniała przygoda jest możliwa przy dużym wsparciu i zaangażowaniu Rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół PAK w Irlandii i SP3 Płońsk w Polsce. Podczas wyjazdu dyrektorzy wspomnianych placówek potwierdzili kontynuację współpracy i zaplanowali kolejne spotkanie, które odbędzie się już za kilka miesięcy.

 

Info. za  SP3 Płońsk

 


                                                                          

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe