Ćwiczenia ,,Egida-19"

  • 18.11.2019, 14:04 (aktualizacja 18.11.2019, 14:11)
Ćwiczenia ,,Egida-19" Fot. zbiory KPP Płońsk
W niedzielę, 17 listopada br., zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów, w wybranych 80 jednostkach organizacyjnych Policji szczebla powiatowego ( w tym w KPP w Płońsku) i miejskiego oraz w Komendzie Głównej Policji przeprowadzone zostały ćwiczenia pod kryptonimem EGIDA-19. W przedsięwzięciu tym uczestniczyły 1502 osoby. To tzw. rezerwy osobowe. Rezerwiści posiadają nadane przydziały organizacyjno-mobilizacyjne do służby w jednostkach zmilitaryzowanych Policji.

Podstawą prawną przeprowadzenia ćwiczenia jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie określenia liczby osób powoływanych w 2019 r. do odbycia ćwiczeń w jednostkach przewidzianych do militaryzacji oraz decyzje Komendanta Głównego Policji w sprawie organizacji, przygotowania i przeprowadzenia ćwiczenia pod kryptonimem „EGIDA-19”.

Jest to kolejne powołanie, a Policja w zakresie liczby corocznych powołań osób (rezerw osobowych) do odbycia ćwiczeń jest drugą, po Siłach Zbrojnych RP, formacją w skali państwa. Za koordynację ćwiczenia odpowiadała Komenda Główna Policji oraz komendy wojewódzkie Policji.

Obserwatorami ćwiczenia poza przedstawicielami Komendy Głównej Policji byli przedstawiciele Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Departamentu Strategii i Planowania Obronnego MON, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz przedstawiciele terenowej administracji publicznej i wojskowej, a także jednostek organizacyjnych Policji.

W Komendzie Powiatowej Policji w Płońsku wczorajsze ćwiczenia obronne "Egida 19" rozpoczęły się dokładnie o godz. 7:00. Wzięło w nich udział 19 rezerwistów z zasobów właściwej terytorialnie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie. Przez cały dzień uczestniczyli oni w zajęciach teoretycznych i praktycznych dot. udzielania pierwszej pomocy, taktyk i technik interwencji oraz użycia i obsługi broni palnej.

Głównymi założeniami ćwiczenia było praktyczne sprawdzenie przyjętych założeń i rozwiązań planistycznych związanych z powoływaniem osób (rezerw osobowych) do jednostek organizacyjnych Policji przewidzianych do militaryzacji, organizacji procesu szkolenia oraz płynności przepływu informacji na linii KPP/KMP/ – KWP – KGP.

Źródłem finansowania ćwiczenia są środki Ministra Obrony Narodowej przydzielone Komendantowi Głównemu Policji w ramach Programu Pozamilitarnych Przygotowań Obronnych działu administracji rządowej sprawy wewnętrzne w latach 2017 – 2026.

Główny Sztab Policji KGP/K.D-Z

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe