XX Mazowieckie Dni Rolnictwa w Poświętnem

  • 17.06.2019, 06:30 (aktualizacja 05.07.2019, 12:07)
XX Mazowieckie Dni Rolnictwa w Poświętnem Fot. Katarzyna Rólka
W dniach 15-16 czerwca w Poświętnem odbyły się jubileuszowe, bo już XX Mazowieckie Dni Rolnictwa oraz Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Od wielu lat wystawa rolnicza cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno wśród wystawców, jak i zwiedzających. Największe targi na Mazowszu odbyły się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Mazowieckiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Program tegorocznej jubileuszowej wystawy był niezwykle interesujący. Odbyły się prezentacje nowych odmian roślin uprawnych, nowoczesnych technologii na polu doświadczalnym, wystawa ciągników, maszyn, urządzeń i środków  do produkcji rolniczej.  Ponadto zwiedzający  stoiska mogli skorzystać z doradztwa fachowego specjalistów MODR.  Mimo upalnej pogody wystawa rolnicza cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Już w sobotę, 15 czerwca o godz. 9.00 odbyła się ciekawa konferencja w Centrum Edukacyjno- Konferencyjnym nt. ,,Możliwości rozwoju Kół Gospodyń Wiejskich”, którą otworzył poseł na Sejm RP – Maciej Wąsik.

Natomiast oficjalnego otwarcia wystawy pierwszego dnia w Poświętnem w godzinach południowych  dokonali: Sławomir Piotrowski – dyrektor MODR w Warszawie, Tomasz Skorupski – wicedyrektor MODR w Warszawie oraz  Jarosław Grabowski – dyrektor MODR odział w Poświętnem. Wśród zaproszonych gości można było dostrzec m. in.  Jana Marię Jackowskiego – Senatora RP, Rafała Romanowskiego – podsekretarza  stanu  w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, I Wiceburmistrz Płońska – Teresę Kozerę, Wicestarostę powiatu płońskiego – Krzysztofa Wrzesińskiego, komendanta KPP w Płońsku – insp. Jarosława Brzozowskiego.

Dwudniowa wystawa ze słoneczną aurą  przyciągała zwiedzających, w tym rzesze rolników. Na polu doświadczalnym zaprezentowano m.in. kolekcje z 20 gatunkami roślin uprawnych wysianych na 418 poletkach. Było na niej praktycznie wszystko, co jest związane z rolniczą branżą.  A ponadto do odwiedzania zachęcały  kiermasze wydawnicze, kwiatowe, roślin ozdobnych, drzewek owocowych, stoiska z rękodzielnictwem, wyrobów regionalnych.  Nie zabrakło także stoisk Banku Spółdzielczego w Płońsku czy Urzędu Miejskiego.

Jak corocznie, rolniczym targom towarzyszyła Mazowiecka  Wystawa Zwierząt Hodowlanych oraz  Amatorskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi.

Dużym zainteresowaniem  cieszył się  IX Turniej Ekologiczny. Celem tego turnieju jest propagowanie wiedzy o przyrodzie, jej ochronie, ekologii,  leśnictwie, odnawialnych źródłach energii, jak również pochwalenie się przez uczestników sprawnością fizyczną.

Wystawie towarzyszyło także więcej konkursów tj. ,,Młody hodowca”, ,,Hit Targowy”,  ,,Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego 2019” , ,,Najlepszy produkt naturalny”, ,,Najciekawsze stoisko” oraz ,,Bezpieczne Gospodarstwo” – KRUS.

Tegoroczne jubileuszowe XX Mazowieckie Dni Rolnictwa była wystawą bardzo udaną, bo dostarczyła wielu atrakcji i wrażeń, a także stwarzała okazję do zdobycia nowej wiedzy.

 

TEKST I FOT. KATARZYNA RÓLKA

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe