Orszak Trzech Króli w Płońsku

  • 07.01.2019, 16:07 (aktualizacja 07.01.2019, 20:32)
Orszak Trzech Króli w Płońsku
W niedzielę, 6 stycznia ulicami Płońska po raz szósty przeszedł Orszak Trzech Króli. Święto Trzech Króli to potoczna nazwa Objawienia Pańskiego. 6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Król, które jest jednym z najstarszych chrześcijańskich świąt, związanym z postaciami trzech mędrców: Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. Według pisma wędrowali oni do Betlejem by oddać pokłon narodzonemu Jezusowi i wręczyć dary: złoto, mirę i kadzidło.

6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Król, które jest jednym z najstarszych chrześcijańskich  świąt, związanym z postaciami trzech mędrców: Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. Według pisma wędrowali oni do Betlejem by oddać pokłon narodzonemu Jezusowi i wręczyć dary: złoto, mirę i kadzidło.

Orszaki przyjęły się w Polsce już od 2009 roku i budzą zawsze wielki podziw.

Niedzielna płońska uroczystość rozpoczęła się mszą o godz. 11.30 w kościele św. Michała Archanioła, a następnie barwny orszak przeszedł ulicami: Płocką, Grunwaldzką, Młodzieżową do kościoła św. Maksymiliana Kolbe. Jest to jedno ze świąt, gdy płońszczanie uczestniczą bardzo licznie i chętnie dołączają się do radosnego pochodu. Podczas orszaku wspólnie śpiewano kolędy z otrzymanych śpiewników. Według tradycji nie zabrakło także inscenizacji biblijnych oraz koron dla uczestników. W tym roku w rolę trzech mędrców wcielili się księża z płońskich parafii: ks.Marek Zawadzki - proboszcz z kościoła św. Michała Archanioła, ks. Edmund Makowski oraz Zbigniew Sajewski – proboszcz kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbe.

Orszak Trzech Króli to wydarzenie, które na stałe wpisało się do płońskiego kulturalnego kalendarza. Organizatorami płońskiego Orszaku Trzech Króli byli: parafia św. Michała Archanioła, parafia św. Maksymiliana M.Kolbe i Miejskie Centrum Kultury.

 

TEKST I FOT. KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__1
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe