Władze powiatu zapowiadają program dla niepełnosprawnych

  • 04.12.2018, 15:00
  • Sylwia Barcińska
Władze powiatu zapowiadają program dla niepełnosprawnych fot. Sylwia Barcińska Na zdjęciu od lewej Małgorzata Kłos - dyrektor ŚDS, Agnieszka Piekarz - dyrektor PCPR, Krzysztof Wrzesiński - wicestarosta .
3 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w budynku płońskiej parafii, gdzie od 10 lat działa grupa Warsztatów Terapii Zajęciowej zorganizowano konferencję prasową, podczas, której władze powiatu płońskiego mówiły o programie skierowanym do niepełnosprawnych z naszego terenu.

Starosta Powiatu Elżbieta Wiśniewska przedstawiła mediom dyrektora powstającego Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Płońsku – Małgorzatę Kłos. Na konferencji obecny był również Rady Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Artur Czapliński, pomysłodawca utworzenia ŚDS w Płońsku, a także Agnieszka Piekarz – dyrektor PCPR w Płońsku.

Zadaniem dyrektora - Małgorzaty Kłos będzie teraz stworzenie kadry do ŚDS oraz zorganizowanie działania Domu. Jak mówiła na konferencji nadal są wolne miejsca dla niepełnosprawnych, którzy chcieliby uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez ŚDS. A będą to m.in.: zajęcia stolarskie czy też krawieckie. Radny Artur Czapliński powiedział, iż wiele osób czekało w kolejce, by dostać się do grupy Warsztatów Terapii Zajęciowej. Tę kolejkę „rozładuje” Dom Samopomocy.

W planach starostwa jest utworzenie mapy (nie)dostępności obiektów użyteczności publicznej dla niepełnosprawnych, na której na czerwono zaznaczone będą punkty nie spełniające wymogów niepełnosprawnych, takich jak np. podjazdy dla wózków inwalidzkich. A także „zielone” miejsca, przyjazne i przystosowane dla niepełnosprawnych.

Powrócił również pomysł zgłaszany już kilka lat temu przez Elżbietę Wiśniewską – powołanie rzecznika osób niepełnosprawnych.

Starostowie zapowiedzieli również zorganizowanie powiatowego serwisu informacyjnego dla osób głuchoniemych. To zadania, jakie władze powiatu postawiły sobie na najbliższy kwartał.

W konferencji uczestniczyli członkowie grupy Terapii Zajęciowej, którzy zapytani o ich potrzeby i oczekiwania, przyznali, że chcieliby aby zgłoszone na konferencji pomysły zostały faktycznie zrealizowane, a nie pozostały  jedynie w sferze obietnic. Zgłosili potrzebę zorganizowania w Płońsku miejsca pracy chronionej, aby mogli uczestniczyć w rynku pracy.

Sylwia Barcińska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe