O czym lekarze ci nie powiedzą?

Czy jesteś zaskoczony, że niektórzy lekarze nie mówią Ci o pewnych sprawach, o których powinni? Niektóre z nich to koszty związane z badaniami i zabiegami, prognozy dotyczące twojego stanu zdrowia, a nawet dyskusje dotyczące końca życia. Nie musisz się wstydzić tych tematów, a wręcz możesz chcieć dowiedzieć się o nich więcej! Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci być lepiej poinformowanym na te ważne tematy.

Diagnoza i rokowanie

Jest wiele nieporozumień dotyczących tego, co jest diagnozą, a co prognozą. Choć pod pewnymi względami są one podobne, nie muszą być takie same.

Diagnoza jest kolejnym logicznym krokiem po tym, jak lekarz ustali, co jest przyczyną objawów u pacjenta. Aby podjąć tę decyzję, lekarz przeprowadza serię testów. Obejmuje to zbadanie pacjenta, wykonanie zdjęć rentgenowskich i biopsji.

Z drugiej strony, prognoza to przewidywanie wyniku określonego leczenia. Jest nieco bardziej skomplikowana niż diagnoza, ale może być ważniejsza.

Termin „diagnoza” ma starożytne pochodzenie. W rzeczywistości najwcześniejsze znane użycie tego słowa znajduje się w łacińskim tekście medycznym.

Terminologia medyczna jest skomplikowana i niełatwa do zrozumienia. Nie dziwi więc, że lekarze często używają skrótów i żargonu do opisywania swojej pracy.

Często przekłada się to na brak komunikacji. Lekarze nie zawsze zdają sobie sprawę, że pomijają ważne informacje.

Rozmowy o końcu życia

Rozmowy o końcu życia są często trudne do przeprowadzenia. Wymagają od pacjenta konfrontacji z ograniczeniami terapii medycznych i rzeczywistością, w której życie jest ograniczone. Rozmowa ta jest okazją do określenia celów opieki. Badania pokazują jednak, że wielu lekarzy unika rozmów na ten temat.

Ważny jest też czas, w którym te rozmowy się odbywają. Niektóre badania sugerują, że opóźnianie ich może prowadzić do bardziej agresywnej opieki u schyłku życia.

Na przykład Weeks i współpracownicy zbadali związek między rozmowami na temat końca życia a przeżywalnością pacjentów z zaawansowanym rakiem. Kohorta 332 nieuleczalnie chorych pacjentów z nowotworem była obserwowana od momentu zapisania do badania do śmierci. Pacjenci, którzy odbyli rozmowy na temat końca życia, rzadziej byli hospitalizowani, przyjmowani na oddział intensywnej terapii lub otrzymywali wentylację mechaniczną.

Pacjenci w terminalnej fazie choroby często zmagają się z dezorientacją, strachem i żalem. Jednym ze sposobów, aby to złagodzić, jest wczesne rozpoczęcie rozmowy. W tym czasie pacjenci mogą rozmawiać o tym, czego oczekują od swojej choroby, o swoim komforcie i swojej rodzinie. Rozmowy te mogą pomóc w upewnieniu się, że rokowania i plan leczenia są zgodne z ich wartościami.

Koszty badań i zabiegów

Koszty badań i zabiegów, o których lekarz nigdy ci nie powie, to prawdziwy problem. Według niektórych szacunków Amerykanie są poddawani aż dziesięciu milionom tomografii komputerowej rocznie i piętnastu milionom badań medycyny nuklearnej. I to jeszcze przed uwzględnieniem procedur kontrolnych, takich jak cewnikowanie serca i odczyty EKG. Pojedyncze badanie serca może kosztować tysiące dolarów.

Koszty badań i zabiegów, o których lekarz nie chce Cię poinformować, osiągnęły rozmiary epidemii. Na szczęście istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zmniejszyć koszty opieki zdrowotnej. Począwszy od zapytania lekarza o najbardziej odpowiedni test diagnostyczny, po ograniczenie liczby wizyt kontrolnych, możesz zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik leczenia. Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, bezpłatny zestaw narzędzi online American Heart Association pomoże Ci określić, jakie badania są dla Ciebie odpowiednie. Możesz także sprawdzić internetowy kalkulator kosztów cukrzycy American Diabetes Association, aby dowiedzieć się, ile miesięcznie będzie Cię kosztował Twój plan opieki zdrowotnej.

Wprowadzające w błąd oświadczenia zdrowotne

Jeśli jesteś osobą chorą na raka, możesz być ofiarą wprowadzających w błąd oświadczeń zdrowotnych. Nie jest niczym niezwykłym, że osoby cierpiące na choroby zagrażające życiu padają ofiarą obietnic wyleczenia. Jednak wiele z tych historii okazało się fałszywych lub po prostu niedoinformowanych. Możesz uniknąć wpadnięcia w tę pułapkę, wiedząc, jak unikać nieścisłych nagłówków medycznych.

W ostatnim badaniu naukowcy przyjrzeli się twierdzeniom zawartym w 500 historiach o zdrowiu opublikowanych w dużych gazetach w ciągu dwóch lat. Okazało się, że ponad połowa tych historii zawierała zdyskredytowane twierdzenia. W innym badaniu porównano informacje prasowe z doniesieniami prasowymi i stwierdzono, że wiele z nich było przesadzonych lub zawyżonych.

Tego typu twierdzenia mogą wpływać na Twoje decyzje dotyczące leczenia. Na przykład, jeśli jesteś pacjentem z wirusem COVID-19, może cię kusić, żeby spróbować kawy, żeby zapobiec rakowi. Jednak nie jest jasne, czy picie kawy samo w sobie jest bezpieczne, aby zapobiec rakowi.


Oceń: O czym lekarze ci nie powiedzą?

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:10