Czy Polak może poddać się eutanazji w Holandii?


Czy Polak może poddać się eutanazji w Holandii?

W Holandii istnieje wiele kontrowersji wokół tematu eutanazji i tego, czy Polak powinien się jej poddać. Zabezpieczenia prawne są słabe, jest wiele niezgłoszonych przypadków, a wśród lekarzy nie ma powszechnie akceptowanej opinii.

63 powody otrzymania eutanazji

Kiedy lekarz prosi o eutanazję, musi być przekonany, że pacjent cierpi nie do zniesienia. Jest to trudna decyzja dla lekarzy. Muszą wczuć się w konkretną formę cierpienia i być pewni, że nie ma szans na poprawę sytuacji.

Holenderska ustawa o eutanazji stanowi, że jeśli nie ma szans na poprawę, lekarz musi być w stanie udowodnić, że cierpienie jest nie do zniesienia. Lekarze muszą również być w stanie przekonać sąd, że pacjent znajduje się w sytuacji nie do zniesienia.

Aby zrozumieć czynniki, które przyczyniają się do nieznośnego cierpienia, przeprowadzono badanie. Objęło ono 28 pacjentów, którzy poddali się eutanazji hospicyjnej. Pacjentami były głównie kobiety, a średnia wieku wynosiła 70 lat. Większość pacjentów chorowała na raka. Jedna trzecia z nich wyraźnie zażądała eutanazji.

Ubezpieczenia prawne są nieskuteczne

Holandia i Belgia zalegalizowały samobójstwo wspomagane przez lekarza (EAS). Oba kraje wprowadziły prawa, które zapewniają zabezpieczenia przed nadużyciami. Jednak nie zawsze są one skuteczne.

Po pierwsze, EAS jest nadal stosunkowo rzadkie. Może to wynikać z faktu, że niektóre przypadki nie są zgłaszane. W Belgii prawie połowa wszystkich przypadków eutanazji nie jest zgłaszana.

Chociaż EAS jest nadal rzadki, istnieją pewne dowody na to, że praktyka ta staje się coraz bardziej powszechna. Wynika to z faktu, że wiele słabych osób starszych czuje się ciężarem dla społeczeństwa. Dlatego szukają eutanazji jako sposobu na odreagowanie stresu.

Holandia zalegalizowała eutanazję dla dorosłych w 2001 roku, a dzieci mogą prosić o eutanazję od 12 roku życia. Pomijając legalność eutanazji, ważne jest zrozumienie, dlaczego jest ona ważna.

Są niezgłaszane przypadki eutanazji lub pas

Eutanazja lub pas to procedury, w których osoba zostaje pozbawiona przytomności i/lub zabita przy pomocy leków zmniejszających ból. Celem tych procedur jest zapewnienie spokojnej i godnej śmierci cierpiącemu pacjentowi.

W Holandii eutanazja jest legalna dla osób nieuleczalnie chorych i cierpiących beznadziejnie. Jest ona również dostępna dla pacjentów, którzy nie chcą lub nie mogą poddać się leczeniu choroby.

W Stanach Zjednoczonych eutanazja jest nielegalna. Oregon i Montana niedawno zalegalizowały ją. Natomiast w Holandii tylko 2% wszystkich zgonów zostało poddanych eutanazji.

Legalizacja eutanazji i wspomaganego samobójstwa jest kwestią kontrowersyjną. Istnieją obawy, że prawo to może być wykorzystywane do omijania zabezpieczeń. Ponadto nie jest jasne, czy eutanazja jest skutecznym środkiem kontroli nad nadużywaniem tych procedur.

Nie jest powszechnie uznawana przez psychiatrów

Sprawa sądowa z 1973 roku ponownie rozpaliła debatę na temat eutanazji w Holandii. Sąd oparł się w tej sprawie w dużej mierze na zeznaniach ekspertów. Stwierdzono, że eutanazja jest działaniem dobrowolnym i niekaralnym. Jednak niektórzy lekarze nie uznają tych działań za eutanazję.

W Belgii samobójstwo wspomagane przez lekarza jest legalnie praktykowane. Lekarze mogą przepisywać śmiertelne leki i wycofywać terapie przedłużające życie, w tym antybiotyki i leki przeciwbólowe, aby zakończyć życie pacjentów. Większość pacjentów jest nieuleczalnie chora, cierpi na raka lub zespół niedoboru odporności.

Niektórzy zwolennicy twierdzą, że samobójstwo wspomagane przez lekarza jest humanitarnym i ekonomicznym sposobem zakończenia cierpienia nieuleczalnie chorego pacjenta. Inni uważają, że stwarza to przewrotne zachęty dla ubezpieczycieli.

Jednakże wiele badań popiera eutanazję. Jedno z badań wykazało, że większość pacjentów, którzy proszą o pomoc w umieraniu, nie cierpi z powodu objawów fizycznych, ale umiera z powodu choroby zagrażającej życiu, takiej jak rak lub choroba układu krążenia.

Nie jest ścigana

W Holandii legalne jest podanie komuś śmiertelnego zastrzyku, a osoba ta może wybrać śmierć. Ten rodzaj eutanazji nazywany jest „medyczną pomocą w umieraniu” lub „eutanazją medyczną”. Legalna jest również eutanazja dziecka poniżej 12 roku życia.

Lekarze nie mają obowiązku podania pacjentowi śmiertelnego zastrzyku, ale mają taką możliwość. Prawo zwalnia ich z odpowiedzialności karnej. Prawo holenderskie dopuszcza eutanazję dla pacjentów, którzy cierpią z powodu nieznośnego bólu fizycznego lub psychicznego. Lekarze są zobowiązani do zgłaszania wszelkich nienaturalnych zgonów do lokalnego lekarza. Jeśli sprawa zostanie uznana za niewystarczającą, jest kierowana do inspektoratu medycznego.

W kwietniu 2002 roku Holandia zalegalizowała samobójstwo wspomagane przez lekarza. Od tego czasu odnotowano kilka przypadków eutanazji pacjentów z demencją.


Oceń: Czy Polak może poddać się eutanazji w Holandii?

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:13