Koktajl mołotowa – z czego się składa?

Koktajl Mołotowa to niebezpieczna broń, której można użyć do zniszczenia silników benzynowych. Został wynaleziony przez rosyjskich dowódców wojskowych do atakowania niemieckich samolotów podczas II wojny światowej. Jest to jednak również śmiertelnie niebezpieczne urządzenie, które może być używane w domach. Dowiedz się więcej o jego historii i składnikach.

Historia

Koktajl Mołotowa to broń używana podczas różnych wojen i rewolucji na całym świecie. Składa się z butelki wypełnionej łatwopalnym płynem, takim jak benzyna, alkohol lub napalm. Po rzuceniu butelka pęka, powodując zapalenie się łatwopalnego płynu.

W różnych krajach broń ta ma różne nazwy. Nazywa się ją również polttopullo, co tłumaczy się jako „koszyk na chleb”.

Koktajle Mołotowa zostały użyte przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego 2022 roku. Jest to proste urządzenie wykonane ze szklanej lub ceramicznej butelki wypełnionej łatwopalnym płynem.

Koktajl Mołotowa to niebezpieczne urządzenie, które istnieje od dziesięcioleci. Kilka krajów zakazało jego używania. Jego nazwa pochodzi od Wiaczesława Mołotowa, radzieckiego ministra spraw zagranicznych, który pomógł w opracowaniu nazistowsko-sowieckiego traktatu pokojowego. W 1939 roku Związek Radziecki najechał Finlandię, aby włączyć jej terytorium do Związku Radzieckiego.

W czasie wojny fińscy inżynierowie wojskowi opracowali nowy rodzaj urządzeń zapalających. Improwizowaną broń przeciwko radzieckim pojazdom pancernym nazwali Koktajlami Mołotowa.

Komponenty

Koktajl Mołotowa to ręcznie rzucana broń zapalająca. Została zaprojektowana tak, aby rzucić ją w kierunku celu, zwykle czołgu. Jeśli rzucający trafi we właściwy kierunek, cel eksploduje.

Koktajle Mołotowa są używane w działaniach wojennych od wieków. Istnieją historyczne wzmianki o ich użyciu w starożytnej Grecji. Dla współczesnych anarchistów ulicznych koktajle Mołotowa są potężną bronią. Używali ich powstańcy w Afganistanie i Iraku. W Stanach Zjednoczonych koktajle są uważane za urządzenie niszczące. Mogą być jednak używane do samoobrony. Można ich używać przeciwko czołgom i ciężarówkom wojskowym, ale nie są skuteczne przeciwko ludziom.

Aby zrobić koktajl Mołotowa, będziesz potrzebował butelki z benzyną, knota i niewielkiej ilości łatwopalnego płynu. Idealnie byłoby użyć nafty, ale alkohol i benzyna również dobrze się palą.

Skuteczność przeciwko silnikom benzynowym

Koktajl Mołotowa jest bronią wybuchową, którą zazwyczaj mają w ręku uczestnicy zamieszek i chuligani piłkarscy. Używają jej jednak także bojownicy ruchu oporu. Ponadto istnieją inne łatwopalne płyny, które były używane zamiast benzyny.

Pierwsze znane użycie Koktajlu Mołotowa miało miejsce podczas hiszpańskiej wojny domowej. Nazwa przypisywana jest Wiaczesławowi Mołotowowi, rosyjskiemu oficerowi wojskowemu, który pomógł Sowietom i nazistom zawrzeć traktat pokojowy.

Fińscy żołnierze z powodzeniem używali Koktajli Mołotowa przeciwko sowieckim czołgom. Ich sukces był w dużej mierze wynikiem oddzielenia rosyjskich czołgów od piechoty. Dzięki temu mogli przeniknąć przez ich obronę.

Mołotowy nie były jednak tak skuteczne jak podczas wojny zimowej. Czołgi miały automatyczne systemy tłumienia ognia, takie jak ochrona NBC (nuclear, biological, chemical).

W rezultacie Finlandia potrzebowała innej broni, by poradzić sobie z Rosjanami. Postanowili opracować koktajl, który pozwoliłby im rzucić łatwopalną mieszankę przed czołg.

Środki ostrożności

Podczas używania koktajlu Mołotowa należy wziąć pod uwagę wiele środków ostrożności. W rzeczywistości posiadanie i używanie tego typu broni zapalającej jest nielegalne.

Po pierwsze, powinieneś wiedzieć, do czego służy to urządzenie. Mołotow to szklana butelka wypełniona łatwopalnym płynem. Kiedy zostaje rozbita, łatwopalna mieszanka zapala się. Może to być benzyna, alkohol, a nawet smoła.

Mołotow może być użyty jako broń zapalająca lub przeciwpancerna. Jest to typ urządzenia, z którym najbardziej zaznajomieni są terroryści i grupy zajmujące się niepokojami społecznymi. Broń ta jest często spotykana podczas zamieszek i protestów.

Jednakże nie zaleca się stosowania tych urządzeń na osobach cywilnych. Mogą podpalać ludzi, co może prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci. Jeśli podejrzewasz, że ktoś próbuje Cię zaatakować przy pomocy Mołotowa, powinieneś natychmiast się ewakuować.

Używanie koktajli Mołotowa jest również nielegalne w Stanach Zjednoczonych. Za ich posiadanie możesz zostać oskarżony o przestępstwo federalne.

Oceń artykuł: Koktajl mołotowa – z czego się składa?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5