Jakie warzywa siać obok siebie – tabela?


Jakie warzywa siać obok siebie – tabela?

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś uprawiać ogród, mogłeś natknąć się na problem dotyczący tego, jakie warzywa należy zasiać obok siebie – tabelę. Jest to naprawdę trudny problem do rozwiązania, a rozwiązanie nie zawsze jest proste.

Kapusta

Jeśli rozważasz uprawę kapusty, możesz zastanawiać się, jakie warzywa należy zasiać obok siebie – tabela. Oprócz zapobiegania szkodnikom, sadzenie towarzyszące może zwiększyć plony. Możesz też poprawić stan zdrowia gleby.

Kapusta i sałata są roślinami ciężkostrawnymi, co oznacza, że potrzebują dużo składników odżywczych z gleby. Dlatego doskonale do siebie pasują. Nie chcesz jednak uprawiać tych roślin zbyt blisko siebie. Może to spowodować gnicie korzeni, które może rozprzestrzenić się na inne rośliny.

Inne rośliny, takie jak kukurydza i marchew, mogą sprawić, że ogród będzie bardziej zatłoczony. Nie są one jednak zbyt kompatybilne z kapustą.

Z drugiej strony buraki i szczypiorek to przydatne rośliny towarzyszące. Buraki pomagają wydobyć z gleby cenne składniki odżywcze. Podobnie szczypiorek może odstraszać mszyce.

Marchew również może być dobrym wyborem. W przeciwieństwie do kapusty, marchew będzie się rozwijać w chłodniejszych warunkach. Można je również uprawiać w doniczkach.

Broda szwajcarska to kolejna dobra roślina towarzysząca. Liście tej rośliny zapewniają kapuście doskonały cień, co minimalizuje jej stres. Podobnie cebula jest dobrym towarzyszem dla kapusty, ponieważ trzyma z dala szkodliwe owady.

Kalafior

Kalafior jest wspaniałym warzywem na chłodną porę roku, ale jego uprawa w domowym ogrodzie może być trudna. Najlepszymi towarzyszami kalafiora są szpinak i seler. Pomagają one kontrolować chwasty i odstraszają szkodniki.

Innymi świetnymi towarzyszami kalafiora są tymianek i rozmaryn. Tymianek odstrasza robaki kapuściane i poprawia zdrowie kalafiora. Rozmaryn ma ostry zapach i świetnie odstrasza szkodniki.

Inną wspaniałą rośliną towarzyszącą kalafiorowi jest rumianek. To aromatyczne zioło świetnie przyciąga pożyteczne zapylacze, takie jak pszczoły. Rumianek poprawia też smak kalafiora.

Kilka innych warzyw, które możesz wypróbować w swoim ogrodzie, to rzodkiewka, nasturcja, fasola i cebula. Rzodkiewki spulchniają glebę wokół roślin kalafiora. nasturcje są ładne i przyciągają pożyteczne owady. Ponadto nasturcje dodają koloru twoim grządkom.

Cebula jest świetna do zwalczania szkodników, ale nie jest idealną rośliną towarzyszącą kalafiorowi. Cebule są lekkoduchami. Jednak duży, pionowy wzrost cebuli nie będzie konkurował z szerokimi liśćmi kalafiora.

Pomidory

Jeśli chcesz zwiększyć wydajność ogrodu, możesz rozważyć sadzenie roślin towarzyszących. Rośliny towarzyszące działają jak żywa ściółka i pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się szkodników i chorób na inne warzywa. Przyciągają też pożyteczne owady i zwiększają ogólną wydajność ogrodu.

Jest wiele różnych rodzajów warzyw, które możesz sadzić obok siebie. Są to zioła, kwiaty i warzywa. Niektóre z nich są korzystne, a inne nie. Ważne jest, aby wiedzieć, które warzywa są dla siebie dobrymi towarzyszami, aby móc wybrać te właściwe.

Popularnym trio warzyw, które można sadzić obok siebie, są pomidory, ogórecznik i kabaczek. To trio jest znane ze swojej skuteczności w sadzeniu towarzyszącym. Ogórecznik to kwitnące zioło o niebieskich kwiatach w kształcie gwiazdek. Jest doskonałym towarzyszem dla pomidorów, ponieważ poprawia ich smak.

Pomidory i ogórecznik dobrze ze sobą współgrają, ponieważ ogórecznik działa jak naturalny środek odstraszający owady. Posadzenie ogórecznika w pobliżu pomidorów przyciągnie pszczoły zapylające.

Papryka

Papryka to roślina wieloletnia, która rośnie na wyprostowanych, zwartych krzewach. Dojrzewają od koloru zielonego do czerwonego. Ważne jest, aby paprykę trzymać w odpowiednim miejscu, aby zapewnić jej owocowanie.

Istnieją rośliny towarzyszące, które poprawią smak i wygląd papryki. Sadzenie tych roślin może również pomóc w zapobieganiu szkodnikom i chorobom.

Rodzina cebuli jest świetnym towarzyszem dla papryki. Rośliny te mają ostry zapach, który odstrasza szkodniki. Ponadto są dobrą rośliną okrywową i przyciągają zapylacze.

Jeśli nie masz zbyt wiele miejsca w ogrodzie, rozważ uprawę tych roślin pomiędzy paprykami. Oprócz korzyści odżywczych, pomogą one również ochronić paprykę przed wiatrem.

Inną rośliną, którą można uprawiać między paprykami, jest boćwina. Można ją zasadzić przed roślinami ciepłolubnymi. Możesz także zasiać groch kolejno między paprykami.

Innym dobrym towarzyszem są zioła. Zioła takie jak koper i kolendra są znane z tego, że zwalczają szkodniki. W zależności od odmiany zioła mogą też poprawić smak papryki.


Oceń: Jakie warzywa siać obok siebie – tabela?

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:12