Jaki piec gazowy do domu 100m2?

Kiedy próbujesz wybrać piec gazowy do swojego domu, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym wielkość domu i efektywność energetyczną produktu. Należy również zastanowić się nad kosztami i wpływem na środowisko. Aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję, możesz skorzystać z tego poręcznego przewodnika, który pomoże Ci określić, jaki piec gazowy jest odpowiedni dla Twoich potrzeb.

Wentylowany a bezwentylacyjny

Jeśli planujesz zainstalować w swoim domu kominek gazowy, możesz się zastanawiać, czy powinieneś wybrać urządzenie wentylowane czy bezwentylacyjne. Choć wyglądają podobnie, mają swoje wady i zalety.

Kominek z nawiewem jest bardziej wydajny i estetyczny niż bez nawiewu. Wynika to głównie z temperatury, w której wytwarzany jest płomień. Chociaż kosztują więcej niż modele bez otworu wentylacyjnego, są bardziej energooszczędne. W szczególności, kominek z wentylacją wytwarza bardziej realistyczny płomień niż kominek bez wentylacji. Jest też bardziej higieniczny. W przeciwieństwie do kominków opalanych drewnem, gaz używany w kominkach z nawiewem jest czysto odprowadzany na zewnątrz.

Inną zaletą kominków z nawiewem jest to, że są bezpieczniejsze w użyciu. Ponieważ płomień jest wytwarzany w mniejszej temperaturze, łatwiej jest zapobiec gromadzeniu się sadzy. Dodatkowo, wytwarzany dym jest czystszy, a gazy są wydalane bardziej efektywnie.

Efektywność energetyczna

Jest kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, analizując efektywność energetyczną pieca gazowego dla domu o powierzchni 100m2. Należą do nich: rodzaj paliwa, styl gotowania i lokalizacja urządzenia.

Najlepsze kuchenki gazowe i trzony kuchenne mają kilka energooszczędnych funkcji. Niektóre z nich to elektroniczny zapłon, podwójne źródła paliwa i uszczelnione palniki.

Elektroniczny zapłon zużywa około 40% mniej gazu niż starsze modele. Dobrym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest też zapalanie pilotów.

Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie w domu detektora tlenku węgla. Kuchenki mogą przeciekać, jeśli nie są prawidłowo podłączone do linii gazowej lub jeśli pokrętło jest przekręcone na tyle daleko, że uwalnia gaz bez jego faktycznego zapłonu.

Używanie do gotowania kuchni gazowej może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę. Przekonasz się, że najlepsze kuchenki gazowe i trzony kuchenne będą kosztować mniej więcej tyle samo.

Kuchenka elektryczna może być lepszym wyborem, jeśli masz dzieci. Rodzicom spodoba się łatwość czyszczenia kuchenki elektrycznej. Jednak energia zużywana do zasilania kuchenki elektrycznej może konkurować z energią zużywaną przez kuchenkę gazową.

Wpływ na środowisko

Jeśli posiadasz kuchenkę gazową w domu o powierzchni 100 stóp kwadratowych, narażasz swoją rodzinę na emisję szkodliwych gazów i innych zanieczyszczeń układu oddechowego. Jest to jeden z głównych problemów grup ekologicznych skupiających się na potencjalnych skutkach zdrowotnych.

Oprócz dwutlenku węgla kuchenka gazowa emituje inne szkodliwe gazy. Do najczęstszych zanieczyszczeń pochodzących z tych urządzeń należą dwutlenek azotu i formaldehyd. Te gazy są znane z wywoływania astmy i innych chorób układu oddechowego.

Badania z 1992 roku wykazały, że dzieci mieszkające w domach z kuchenkami gazowymi były o 20% bardziej narażone na dolegliwości układu oddechowego. Badania wykazały, że nawet niewielkie ilości NO2 mogą być niebezpieczne. Jednak EPA nie ma standardów dotyczących poziomu NO2 w pomieszczeniach.

Wiele społeczności zakazało używania piecyków gazowych w nowym budownictwie. Inni uregulowali ich używanie.

Badacze przeprowadzili w Kalifornii badania nad zanieczyszczeniami wytwarzanymi przez piecyki gazowe. Stwierdzili, że kuchenki gazowe mogą wytwarzać o 400% więcej dwutlenku azotu niż kuchenki elektryczne.

Koszt

Kuchenka gazowa to świetny sposób na zapewnienie źródła ciepła w kuchni. Kuchenki gazowe szybko się uruchamiają i są znacznie bardziej energooszczędne niż kuchenki elektryczne. Koszt kuchenki gazowej zależy od rodzaju paliwa, które wybierzesz, a także od lokalizacji.

Gaz ziemny jest zazwyczaj tańszą opcją. Będziesz musiał zatrudnić hydraulika, który zainstaluje linię gazową i podłączy urządzenie. Jeśli zdecydujesz się na propan, będziesz musiał kupić zestaw do konwersji.

Koszty instalacji pieca gazowego różnią się w zależności od rozmiaru, rodzaju paliwa i materiałów, które wybierzesz. Ogólnie rzecz biorąc, możesz oczekiwać, że zapłacisz około 250-300 dolarów za robociznę i materiały.

W porównaniu z kuchenką elektryczną, kuchenka gazowa daje ci większą kontrolę nad płomieniem i procesem gotowania. Niektóre modele mają cyfrowe sterowanie dla większej wygody. Mają też większy zasięg.


Oceń: Jaki piec gazowy do domu 100m2?

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:15