Co powinno być w apteczce?

W apteczce powinno znaleźć się wiele rzeczy. Mogą to być np. płatki opatrunkowe, chusteczki antyseptyczne, żel aloesowy, środek przeciw owadom, a nawet aspiryna. Przed wyjściem z domu lub podróżą warto wiedzieć, co powinno znaleźć się w apteczce. Dzięki temu unikniesz niechcianych wpadek.

Podkłady opatrunkowe

Jeśli chodzi o zapobieganie infekcjom, opatrunki są jednym z najważniejszych przedmiotów, które należy mieć pod ręką. Zapewniają dodatkową ochronę rany i wspomagają krzepnięcie krwi, co pomaga zatrzymać krwawienie. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów opatrunków i ważne jest, aby wiedzieć, jaki rodzaj opatrunku jest najlepszy dla danego urazu.

Opatrunki nie przylegające są najlepszym wyborem do pokrycia otartej lub powierzchownej rany. Świetnie nadają się do przykrywania oparzeń, zadrapań i otarć. Możesz użyć taśmy lub taśmy retencyjnej, aby utrzymać opatrunek na miejscu.

Opatrunki samoprzylepne są również dobrym wyborem do pokrycia rany. Ten rodzaj opatrunku jest wodoodporny i dopasowuje się do kształtu ciała. Brzegi opatrunku powinny być dociśnięte do rany, aby utrzymać ucisk.

Chusteczki antyseptyczne

Chusteczki antyseptyczne to świetny sposób na odkażenie rąk i innych powierzchni. Stanowią alternatywę dla mydła i wody, a można je stosować do zabijania zarazków i grzybów. Bakteriobójcze działanie tych produktów sprawia, że są one przydatne w przygotowywaniu skóry do operacji.

Jednym z najważniejszych elementów apteczki są chusteczki antyseptyczne. Są wygodne do noszenia w kieszeni i zabijają bakterie i grzyby, które mogłyby wywołać infekcję.

Chusteczki antyseptyczne są również świetne do oczyszczania ran. Można nimi czyścić małe skaleczenia, ale nie należy ich używać do dużych, otwartych ran. Po oczyszczeniu rany należy nałożyć bandaże.

Płyn z kalaminą

Płyn z kalaminą to krem stosowany w leczeniu wysypek, ukąszeń owadów i innych podrażnień skóry. Jest używany od setek lat ze względu na swoje właściwości antyseptyczne.

Głównym składnikiem balsamu kalaminowego jest tlenek cynku. Cynk ma właściwości przeciwzapalne i pomaga chronić skórę przed infekcjami.

Możesz używać balsamu kalaminowego do leczenia różnych problemów skórnych, takich jak oparzenia słoneczne, miliaria, trądzik i swędzenie spowodowane trującym bluszczem lub trującym sumakiem. Należy jednak unikać stosowania tego produktu u dzieci poniżej drugiego roku życia.

Jeśli jesteś uczulony na kalaminę, może wystąpić wysypka lub pokrzywka. Są to objawy, o których należy poinformować lekarza.

Żel aloesowy

Żel aloesowy jest naturalnym i skutecznym środkiem na wiele rodzajów ran. Ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu jest idealny do leczenia drobnych oparzeń, świerzbu i oparzeń słonecznych. Może być również pomocny w przypadku poważniejszych skaleczeń.

Aloe vera jest znana z tego, że przyspiesza gojenie. Dzieje się tak dzięki hormonom zawartym w roślinie. Roślina zawiera również śluz, czyli żelową substancję, która pomaga nawilżać skórę. Aloes zawiera również fitosterole, które mogą zmniejszać zaczerwienienia. Ponadto aloes ma właściwości antybakteryjne i dezynfekujące.

Aloe vera jest stosowany jako środek leczniczy od tysięcy lat. W starożytnej Grecji i Rzymie był powszechnie stosowany jako środek antyseptyczny i przeciwbólowy.

Aspiryna

Aspiryna jest ważnym składnikiem apteczki pierwszej pomocy. Jest środkiem rozrzedzającym krew i okazało się, że może uratować życie w przypadku ataku serca. Nie jest jednak zalecana do ogólnego uśmierzania bólu.

Zestaw pierwszej pomocy powinien być przechowywany w chłodnym, suchym miejscu. Dobrą zasadą jest wymienianie apteczki co pół roku. Powinieneś mieć również dostępny zapasowy EpiPen.

Apteka ASPOD jest unikalnym urządzeniem, które umożliwia dostęp do 300 mg rozpuszczalnej aspiryny w czasie krótszym niż trzy sekundy. Jest to jedyny system tego typu na świecie. Urządzenie jest na tyle małe, że mieści się w kieszeni, można je też zawiesić na szlufce od paska lub plecaka.

Środek odstraszający owady

Środek odstraszający owady to obowiązkowy element Twojej apteczki. Jeśli spędzasz jakikolwiek czas na zewnątrz, będziesz chciał chronić swoją skórę przed kłującymi owadami, takimi jak komary. Używanie repelentu powinno pomóc Ci zabezpieczyć się przed dengą, chikungunya i wirusem Zachodniego Nilu.

Wybór najlepszego repelentu dla Ciebie zależy od Twoich potrzeb. Na przykład, jeśli szukasz produktu do stosowania na skórę, najlepiej będzie wybrać preparat na bazie DEET. Substancja czynna zawarta w tych produktach jest uznawana przez Agencję Ochrony Środowiska za bezpieczną, chociaż możliwe jest wystąpienie wysypki, jeśli nadmiernie się na nią wystawisz.


Oceń: Co powinno być w apteczce?

Średnia ocena:4.86 Liczba ocen:9