Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?


Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

Jeśli niedawno urodziło Ci się dziecko, prawdopodobnie masz kilka pytań dotyczących swoich praw i uprawnień. Jednym z nich jest to, czy Twój urlop macierzyński lub ojcowski liczy się do stażu pracy. Odpowiedź zależy od przepisów obowiązujących w Twojej firmie.

Urlop ciążowy

Ustawa o urlopie rodzinnym i medycznym (Family and Medical Leave Act – FMLA) wymaga od pracodawców, aby w pewnych okolicznościach zapewnili urlop związany z ciążą. Prawo to zabrania również dyskryminacji ze względu na ciążę. Dotyczy to zatrudniania, zwalniania, świadczeń medycznych i innych aspektów zatrudnienia.

Pracodawcy powinni skonsultować się z pracownikami, którzy planują wziąć urlop rodzicielski lub ciążowy. Mogą one rozpocząć urlop w dowolnym momencie w ciągu 17 tygodni od porodu. Nie mogą jednak wykorzystać całych 17 tygodni. Po zakończeniu urlopu ciążowego lub wychowawczego pracownik musi poinformować pracodawcę o rezygnacji z pracy z czterotygodniowym wyprzedzeniem.

W niektórych przypadkach pracownicy przebywający na urlopie ciążowym mogą zdecydować się na krótkoterminowy powrót do pracy. W takich przypadkach mogą kontynuować gromadzenie stażu pracy i punktów za okres zatrudnienia. W tym okresie mogą również uczestniczyć w planach świadczeń socjalnych firmy.

Pracownicy przebywający na urlopie ciążowym lub wychowawczym muszą przedstawić pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające, że są w ciąży. Alternatywnie pracownik może potraktować swój urlop jako chorobowy.

Nieodpłatny urlop ojcowski

Nie ma wątpliwości, że opieka nad noworodkiem to nie lada wyczyn. Często wiąże się z wielogodzinnym brakiem snu. Badania pokazują jednak, że zrównoważony stosunek pracy do życia prywatnego jest kluczem do dobrze wykształconego pracownika. Samo posiadanie zrównoważonej kombinacji życia zawodowego i prywatnego nie wystarczy; trzeba mieć świadomość, jak najlepiej ją poprawić.

Najlepszym sposobem na to jest zapoznanie się z polityką swojej firmy. Przedstawiciel działu kadr powinien być w stanie podać ci szczegóły. Warto też zapytać o zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne podczas urlopu. Na koniec musisz zdecydować o długości urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego. Pracownikowi zatrudnionemu na pełny etat w Kalifornii przysługuje osiem tygodni płatnego urlopu, natomiast pracownikowi zatrudnionemu na część etatu lub na czas określony – sześć tygodni. Jeśli jesteś na krótkim urlopie macierzyńskim, możesz być w stanie wynegocjować więcej.

Ochrona przed utratą stażu pracy

Rząd federalny ma wiele programów dostępnych dla pracowników na bezpłatnym urlopie. Mogą one obejmować zarówno dochód zastępczy, jak i pokrycie kosztów leczenia. Niektórzy pracodawcy oferują udogodnienia, takie jak program pracy w domu. Jeśli twój pracodawca oferuje tego typu świadczenia, powinieneś o nie zapytać.

Kalifornijskie prawo dotyczące urlopu rodzicielskiego wymaga od pracodawców, aby upublicznili swoje zasady dotyczące urlopu rodzicielskiego. Prawo nakłada również wymóg dwutygodniowego powiadomienia dla pracowników powracających z dłuższego niż przewidywany okresu urlopu.

Prawo to uprawnia uprawnionych pracowników do dwunastu tygodni bezpłatnego urlopu rodzicielskiego dla ojców, którzy pracowali w firmie przez rok lub dłużej. Pracownicy mogą podzielić te dwanaście tygodni na mniejsze części podczas pierwszego roku życia dziecka.

Pracodawcy mają pewną kontrolę nad innymi formami wolnego czasu, takimi jak dni chorobowe i urlopy. Mogą zaoferować pracownikom wyższe świadczenia niż te, które przewiduje prawo. W niektórych przypadkach firma może być nawet skłonna do współpracy z nowym rodzicem.

Urlop macierzyński w niepełnym wymiarze godzin

Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin i przebywa na urlopie macierzyńskim, ma prawo do takich samych świadczeń jak osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin. Istnieją wyjątki, ale świadczenia są podobne.

Urlop macierzyński w niepełnym wymiarze godzin to okres czasu, zwykle osiem tygodni, który pracownica wykorzystuje na urodzenie dziecka. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia tego urlopu ani odrzucić jego wniosku o wykorzystanie tego czasu. Długość urlopu zależy od stażu pracy pracownika i wielkości firmy.

Gdy pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim, firma może wprowadzić pewne zmiany w harmonogramie pracy. Na przykład pracownik może zostać przeniesiony do innej lokalizacji, ale nie na stanowisko, które jest podobne do poprzedniego miejsca pracy.

Pracownicy mogą być również uprawnieni do urlopu medycznego podczas ciąży. Może on być płatny lub bezpłatny. Niektórzy pracodawcy mogą wymagać od pracownika przedstawienia medycznego dowodu choroby lub niepełnosprawności, która uniemożliwia mu pracę.


Oceń: Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:9