Czego nie robi dziecko autystyczne?

Jeśli masz dziecko, u którego zdiagnozowano autyzm, musisz wiedzieć o pewnych sprawach. Należą do nich: sposób komunikowania się, regulowanie emocji, interakcje z innymi i umiejętności. Wiedząc o tych sprawach, możesz pomóc swojemu dziecku stać się niezależnym dorosłym.

Kontakt wzrokowy

Dziecko autystyczne może nie lubić nawiązywać kontaktu wzrokowego. Istnieje wiele powodów, dla których tak się dzieje. Istnieją jednak sposoby, by pomóc dziecku z ASD jak najlepiej wykorzystać tę kluczową umiejętność komunikacyjną.

Mimo że kontakt wzrokowy jest ważną umiejętnością społeczną, niektóre dzieci z autyzmem nie chcą go nawiązywać. W rzeczywistości mogą nawet doświadczać skrajnego niepokoju, kiedy są zmuszone patrzeć w oczy innej osoby. Jeśli masz dziecko z ASD, które ma z tym trudności, możesz się zastanawiać, jak do niego podejść.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest ustalenie, dlaczego dziecko ma problemy. Wiele dzieci z ASD ma problemy ze słuchem, co może powodować, że unikają kontaktu wzrokowego.

Dzielenie się

Możliwość wzajemnego zachowania się dziecka w dynamicznych interakcjach związanych z dzieleniem się jest centralnym elementem rozwoju społecznego i emocjonalnego. Jednak niewiele badań dotyczyło dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) w tym zakresie. Wcześniej badacze opierali się na hipotetycznych partnerach lub zadaniach komputerowych. Jednak w najnowszym badaniu sprawdzono, jak zdolność do dzielenia się i współpracy w rzeczywistych sytuacjach społecznych różni się u dzieci z ASD i osób z grupy kontrolnej.

W badaniu dzieci z ASD zostały poproszone o podzielenie się zestawem naklejek z interaktywnym partnerem. Oceniano również ich skłonność do odwzajemniania ofert składanych przez lalkę. Wyniki pokazały, że chociaż dzieciom z ASD oferowano podobne średnie ilości naklejek w obu grach, częściej przyjmowały niesprawiedliwe oferty i rzadziej je odwzajemniały.

Granie w typowe gry dziecięce

Granie w typowe gry dziecięce nie wydaje się interesować wielu dzieci autystycznych. Mogą one nie rozumieć celu zabawy. Ponadto mogą być nieuważne lub nie zwracać uwagi na innych. Często grają bez żadnych gestów, wyrazów twarzy czy efektów dźwiękowych.

Rodzice powinni być świadomi, że niektóre dzieci z autyzmem wydają się mieć wyjątkową fascynację grami. Na przykład mogą lubić układać zabawkowe pociągi na torach.

Typowe gry z dzieciństwa, takie jak zabawa w berka, mogą być frustrujące dla dzieci autystycznych. Gra polega na utrzymywaniu interakcji, a one często mają trudności z jej zrozumieniem.

Regulacja emocji

Jeśli masz dziecko autystyczne, istnieje prawdopodobieństwo, że sam nie jesteś uregulowany. Na szczęście są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc dziecku w regulacji emocji.

Pierwszym krokiem jest zrozumienie podstaw samoregulacji. Samoregulacja jest kluczowym elementem inteligencji emocjonalnej i dobrego samopoczucia. Aby skutecznie regulować swoje emocje, musisz być świadomy fizycznych i psychicznych stanów swojego umysłu. Możesz również skorzystać ze zdrowej diety, regularnych ćwiczeń i snu.

Nauczenie się samoregulacji pozwoli ci również lepiej radzić sobie w trudnych sytuacjach. Praktykowanie mindfulness jest doskonałym sposobem radzenia sobie ze stresem.

Stymulacja

Stymulacja to rodzaj zachowania samostymulującego, które jest powszechne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Może jednak powodować więcej problemów niż pomagać.

Wbrew nazwie, pobudzanie nie jest formą agresji. W rzeczywistości jest to przydatny mechanizm radzenia sobie dla osób, które doświadczają wysokiego poziomu stresu lub bólu. Jest to również skuteczny sposób na pozbycie się nudy i niepokoju.

Istnieje wiele różnych rodzajów stymulacji. Niektóre z nich są rozpraszające i destrukcyjne, inne zaś przyjemne i kojące. Jako rodzic musisz uważnie rozważyć, czy zachęcać, czy zniechęcać do stymulowania.

Dziecko z autyzmem może stymulować się, żeby się uspokoić lub żeby się porozumieć. Stymulacja może obejmować kręcenie się, ruchy ciała, szumy i odgłosy ciała.

Frustracja, gdy nie może werbalnie wyrazić uczuć

Frustracja u dziecka autystycznego jest czymś realnym. Jest to często wynikiem problemów sensorycznych. Dobrą radą jest ustalenie, co dziecko lubi, a czego nie. Być może będziesz musiał wypróbować kilka różnych metod wywoływania pożądanych reakcji u dziecka, zanim odkryjesz sekret jego zadowolenia. Dobrym początkiem może być stosowanie systemu nagród.

Nie zawsze łatwo jest dowiedzieć się, co lubi Twoje autystyczne dziecko. Jeśli próbujesz nakłonić dziecko do pomocy w domu, być może będziesz musiał czerpać wskazówki od samych dzieci.


Oceń: Czego nie robi dziecko autystyczne?

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:19