Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?


Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Jeśli interesuje cię, jak działają tabletki antykoncepcyjne, to jesteś we właściwym miejscu. Dowiesz się o różnych rodzajach tabletek i o tym, co się stanie, jeśli zapomnisz wziąć tabletkę. Dowiesz się też o dziurawcu, prezerwatywach i pigułkach zawierających tylko progestyny.

Pigułka kombinowana

Pigułka kombinowana to pigułka zawierająca syntetyczne hormony, której zadaniem jest ochrona kobiet przed ciążą. Jej działanie polega na hamowaniu owulacji. Przyjmowanie pigułki złożonej w odpowiednim czasie jest kluczem do jej skuteczności.

Poza zapobieganiem ciąży, pigułka złożona może pomóc w innych problemach zdrowotnych, takich jak trądzik, niepożądany wzrost włosów i zespół policystycznych jajników. Niektóre rodzaje pigułek zawierają estrogen, podczas gdy inne są zaprojektowane tak, by zawierały progesteron.

Pigułka jest zwykle przyjmowana doustnie każdego dnia. Jeśli jest przyjmowana regularnie, zmniejsza się plamienie i krwawienie z pochwy.

Pigułki antykoncepcyjne są najbardziej rozpowszechnioną formą antykoncepcji dla kobiet. Są też bezpieczne dla większości kobiet. Istnieją jednak pewne zagrożenia. Jeśli rozważasz stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, skonsultuj się z lekarzem w celu szczegółowej oceny swojego stanu zdrowia.

Pigułka z progestyną

Pigułka z progestyną jest formą kontroli urodzeń. Ten rodzaj kontroli urodzeń działa poprzez spowolnienie ruchu komórki jajowej przez jajowody. Jeśli tabletka ta jest przyjmowana prawidłowo, jest bardzo skuteczna. Można ją również bezpiecznie przyjmować podczas karmienia piersią.

Pigułki zawierające wyłącznie progestyny są dobrym wyborem dla kobiet, które nie mogą stosować antykoncepcji zawierającej estrogeny. Jednak ten rodzaj środków antykoncepcyjnych nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mogą też powodować torbiele na jajnikach. Mogą również zmieniać nastrój i powodować trądzik.

Jeśli jesteś zainteresowana stosowaniem pigułek zawierających wyłącznie progestyny, musisz porozmawiać z lekarzem. W większości przypadków będziesz musiała przyjmować każdą tabletkę w 28-dniowym opakowaniu.

Poronne środki antykoncepcyjne zawierające wyłącznie progestyny są bardzo skuteczną formą kontroli urodzeń. Ich działanie polega na zagęszczaniu śluzu szyjkowego. Chociaż nie zapobiegają one owulacji tak dobrze, jak złożone tabletki antykoncepcyjne, to jednak działają w ciągu kilku dni.

Kondomy

Prezerwatywa to cienka, elastyczna plastikowa torebka, która służy jako bariera zapobiegająca ciąży. Jest to również świetny sposób na zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową.

Prawidłowo stosowane prezerwatywy chronią przed chorobami wenerycznymi, takimi jak rzeżączka, chlamydia i HIV. Prezerwatywy są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, można je znaleźć w sklepach, automatach, sklepach ogólnospożywczych, a nawet w Internecie.

Jeśli chodzi o zapobieganie ciąży, prezerwatywy są oczywistym wyborem. Istnieją jednak bardziej zaawansowane metody antykoncepcji. Różnią się one kosztami, skutecznością i skutkami ubocznymi.

Oprócz prezerwatyw wiele osób stosuje pigułki jako podstawową formę antykoncepcji. Metoda ta działa poprzez regulację owulacji za pomocą hormonów. Jednak skuteczność pigułki jest ograniczona.

Choć pigułka jest świetną alternatywą dla prezerwatyw, nie jest to metoda niezawodna. Jeśli nie jesteś pewien, czy jest ona dla Ciebie odpowiednia, skonsultuj się z lekarzem zajmującym się zdrowiem seksualnym/reprodukcyjnym.

Dziurawiec

Dziurawiec to powszechnie stosowany suplement ziołowy. Jest sprzedawany w różnych formach, w tym jako herbata i nalewka w płynie.

W niektórych badaniach stwierdzono, że dziurawiec może zakłócać działanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Chociaż ryzyko jest minimalne, jeśli nie przyjmujesz tego leku razem z innymi lekami, nadal istnieje szansa, że lek ten może zmniejszyć skuteczność twoich tabletek antykoncepcyjnych.

Jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, zapytaj swojego lekarza, czy są jakieś inne leki, które możesz przyjmować. Możesz również porozmawiać z farmaceutą o możliwych interakcjach leków.

Dotychczas odnotowano przypadki krwawienia z dróg rodnych u kobiet przyjmujących dziurawiec z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Nie ma jednak ostatecznych dowodów na to, że zioło to powoduje. W rzeczywistości, w badaniu przeprowadzonym na 18 kobietach, ryzyko wystąpienia krwawienia międzymiesiączkowego było zwiększone, gdy kobiety przez dwa miesiące przyjmowały zarówno tabletki antykoncepcyjne w małej dawce, jak i dziurawiec.

Jeśli zapomnisz wziąć tabletkę

Pigułki antykoncepcyjne są skutecznym sposobem zapobiegania ciąży, ale czy nadal możesz zajść w ciążę, jeśli zapomnisz wziąć tabletkę? W zależności od rodzaju przyjmowanej pigułki, pamiętanie o tym, kiedy należy ją zażyć, może być trudne.

Możesz skorzystać z aplikacji w swoim smartfonie, która przypomni Ci o przyjęciu pigułki. Możesz też poprosić swojego lekarza o poradę, ile tabletek należy zażywać.

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych o tej samej porze każdego dnia jest najprostszym sposobem na uniknięcie miesiączki. Jeśli jednak pominiesz dwie lub więcej pigułek z rzędu, być może będziesz musiała polegać na innej formie antykoncepcji.

Aby być bezpieczną, powinnaś stosować zapasową metodę kontroli urodzeń przez siedem dni. Powinna to być metoda niehormonalna, taka jak prezerwatywa lub środek plemnikobójczy.


Oceń: Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:20