Cytologia 3 grupa czy to rak?

Jest kilka zasadniczych różnic między grupą cytologiczną 3 a grupą nowotworową. Jeśli zastanawiasz się, czy zrobić badanie cytologiczne, czy nie, warto o nich wiedzieć. Pierwszą z nich jest to, że choć jest bardzo prawdopodobne, że CIN o wysokim stopniu zaawansowania nie rozwinie się w raka, to jednak nie jest to tak samo prawdopodobne. Będziesz też chciał poznać pozytywne i negatywne wartości predykcyjne dla obu rodzajów badań.

Pozytywne i negatywne wartości predykcyjne dla cytologii moczu

Cytologia moczu jest nieinwazyjną metodą przesiewową stosowaną do wykrywania raka pęcherza. Istnieje jednak ogólna negatywna wartość predykcyjna dla tego badania. Wynika to z faktu, że u wielu pacjentów z krwiomoczem stwierdza się komórki atypowe. W rezultacie wyniki cytologii moczu mogą być źle interpretowane.

Komórki atypowe występują u około 50 procent pacjentów poddawanych cytologii moczu. Komórki te mogą być silnie mitotyczne, mogą być martwą tkanką nowotworową lub współistniejącym stanem zapalnym. Kiedy w moczu obecne są komórki atypowe, istnieje możliwość, że diagnoza raka pęcherza moczowego może zostać przeoczona.

Istnieje wiele testów, które można wykorzystać w takiej sytuacji. Są one niedrogie i łatwe do wykonania. Jednym z rodzajów testów jest białko macierzy jądrowej-22 (NMP-22). Wyniki testu NMP-22 mogą być pozytywne lub negatywne, ale wykrywalność jest generalnie lepsza, kiedy wykonuje się oba testy.

Cytologia aspiracyjna cienkoigłowa

Cytologia aspiracyjna cienkoigłowa to test używany do pobrania małej próbki komórek z guza lub podejrzanego wzrostu w ciele. Komórki są następnie oceniane pod mikroskopem w celu określenia ich rodzaju.

W przypadku aspiracji cienkoigłowej istnieje niewielkie ryzyko infekcji lub krwawienia. Może jednak wystąpić niewielki ból lub zasinienie w miejscu biopsji. Objawy te można zminimalizować, stosując okłady z lodu i leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Ten rodzaj zabiegu wykonuje radiolog lub lekarz. Podczas zabiegu do końca cienkiej igły podłączana jest strzykawka. Następnie do strzykawki przykłada się podciśnienie, a tkanka ciała jest zasysana do igły.

Wysoki stopień CIN mniejszym prawdopodobieństwem przejścia w raka

Grupa CIN 3 jest mniej narażona na przejście w raka niż inne grupy przesiewowe, według Narodowego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i Szyjki Macicy. Ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować z pacjentkami z tym typem nieprawidłowej cytologii.

W przypadku pacjentek w wieku poniżej 25 lat wytyczne dotyczące leczenia znajdują się w sekcji K.1. Pacjenci poniżej 25 roku życia mają wysoki wskaźnik spontanicznej regresji zakażenia HPV. Powinny być poddawane badaniom i obserwacji w zależności od ryzyka.

Istnieje szeroki zakres częstości występowania zakażenia HPV. Jednak większość kobiet pozbywa się wirusa. Z tego powodu badania cytologiczne szyjki macicy są powiązane ze zmniejszeniem śmiertelności z powodu inwazyjnego raka płaskonabłonkowego.

Jeśli wyniki badań wskazują na atypowe komórki endokrynne (AEC), pacjentka powinna poddać się diagnostycznemu zabiegowi wycięcia. Można to zrobić, usuwając strefę transformacji. W niektórych przypadkach marginesy zabiegu mogą być również pozytywne dla CIN 2+.

Braki w szkoleniu w zakresie cytopatologii

Cytopatologia jest specjalnością medyczną, która bada mikroskopową strukturę komórek w celu diagnozowania chorób. Dla personelu medycznego ważne jest, aby uzyskać szczegółowe informacje z niewielkiej próbki. Cytotechnik może wykryć nieprawidłowości w strukturze komórkowej w zmianach przednowotworowych, nowotworach złośliwych i czynnikach zakaźnych.

Szkolenie w zakresie cytopatologii odbywa się zazwyczaj na poziomie podyplomowym. Ważne jest, aby osoba szkolona miała praktyczne doświadczenie pod nadzorem. Ponadto stażysta powinien umieć współpracować z innymi członkami personelu medycznego i z pacjentami. W trakcie szkolenia stażysta powinien również okazywać szacunek pacjentom i zespołowi opieki zdrowotnej.

Większość respondentów podała, że cytopatologia była zintegrowana ze szkoleniem z zakresu histopatologii w ich szkole medycznej. Niektórzy respondenci wskazali, że był to oddzielny kurs.

Nie zaleca się kontynuacji leczenia przetrwałego CIN

Chociaż ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest niskie, przysłowiowa dolegliwość jest realna. Dobra wiadomość jest taka, że większość kobiet z czasem i przy odrobinie czujności oczyszcza się z tej plagi ludzkiej szyjki macicy. Jednak nadal najlepiej jest być po bezpiecznej stronie. Dlatego nowe wytyczne CDC są mile widzianym dodatkiem do literatury.

Znowelizowane wytyczne CDC są przede wszystkim „oparte na ryzyku”, a nie na „rutynie” i dlatego lepiej reagują na nowe i rozwijające się technologie badań przesiewowych. Dotyczy to zwłaszcza nowo opublikowanych wyników testów na bazie HPV. W tym celu CDC przygotowało przewodnik dla klinicystów, jak włączyć te nowe technologie do ścieżek opieki nad pacjentami.

Oszacowanie ryzyka przez CDC jest dobrym miejscem do rozpoczęcia. Poza DNA HPV, innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko są wiek i fakt, że znaczna część populacji to kobiety. W chwili obecnej ryzyko zachorowania na CIN 3+ jest stosunkowo niewielkie i wynosi 1,3% w skali całego życia. Co więcej, nie ma dowodów na to, że ciąża lub poród zmieniają ryzyko przekształcenia się raka przedrakowego w pełnowartościowego raka szyjki macicy.


Oceń: Cytologia 3 grupa czy to rak?

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:23