Obchody 75. Rocznicy Zbrodni na ,,Piaskach".

  • 17.01.2020, 18:53 (aktualizacja 17.01.2020, 19:14)
Obchody 75. Rocznicy Zbrodni na ,,Piaskach". Fot. Katarzyna Rólka
W piątek, 17 stycznia odbyły się uroczyste obchody 75. Rocznicy Zbrodni na płońskich „Piaskach”. Płońszczanie uczcili pamięć pomordowanych.

Sięgając na karty płońskiej historii między 16 - 18 stycznia 1945 roku, na płońskich ,,Piaskach” doszło do zamordowania 78 mężczyzn - mieszkańców powiatu płońskiego przez niemiecką policję kryminalną. Wcześniej ich więziono w płońskim więzieniu, a następnie przewieziono na płońskie ,,Piaski” i rozstrzelano.

Podczas piątkowych obchodów  nastąpiło odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz modlitwa za pomordowanych.  W tym  ważnym miejscu  nie zabrakło także wystąpień okolicznościowych.

W swoim wystąpieniu` Wiceburmistrz Teresa Kozera powiedziała m.in. - ,,Czcigodni Księża, Drodzy Kombatanci, Szanowni Państwo. Wróciliśmy dziś pamięcią  do wydarzeń sprzed 75 lat. Występujemy w roli tych, którzy przypominają przez chwilę bezprawną, wyjątkowo okrutną zbrodnię hitlerowską dokonaną na 78 niewinnych więźniach w styczniu 1945 r. tuż przed wkroczeniem do Płońska Armii Czerwonej. Trudno doszukać się w tym niegodziwym czynie jakiejkolwiek logiki,  był to przecież bestialski mord, zupełnie nieuzasadniony militarnie i strategicznie. (…) W czasie II wojny światowej miasto Płońsk straciło 60 proc. mieszkańców. Jako władze samorządowe i jako wspólnota lokalna musimy o tym pamiętać i pamiętamy, m.in. dzięki działaniom Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, lekcjom historii regionalnej, członkostwu  w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Orędowników Pokoju i takim uroczystościom, jak  dzisiejsza” – można było usłyszeć.

Podczas  uroczystości nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy obelisku. W obchodach wzięły udział władze samorządowe,  przedstawiciele urzędów, instytucji, szkół,  przedszkoli oraz harcerze.

Uroczystości rocznicowe zakończyły się na cmentarzu parafialnym, gdzie poświęcono odnowiony w ubiegłym roku pomnik na mogile pomordowanych na ,,Piaskach”.

 

KATARZYNA  RÓLKA

FOT. KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 


 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe