Płońsk czytał polskie nowele

  • 08.09.2019, 16:49 (aktualizacja 12.09.2019, 11:12)
Płońsk czytał polskie nowele Fot. Katarzyna Rólka
Akcja ,,Narodowe Czytanie" organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Odbywa się w szkołach, przedszkolach, bibliotekach, muzeach, domach kultury, teatrach na różne sposoby: we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie. W Płońsku w Miejskim Centrum Kultury czytano polskie nowele.

Lekturą ósmej odsłony akcji ,,Narodowe Czytanie 2019”  były nowele polskie. W sobotę, 7 września, w całej Polsce odbyły się wydarzenia kulturalne poświęcone tekstom: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Stefana Żeromskiego,  Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Bruno Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego. Osiem krótkich nowelowych tekstów na ósme Narodowe Czytanie. Reprezentowały one różne epoki i style od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa i zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę. A literatura to  źródło naszej duchowej siły.

W sobotę, w płońskim Miejskim Centrum Kultury odbyło się  ,,Narodowe Czytanie” polskich nowel. Wydarzenie otworzyła Bożena Kaliściak – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku. Następnie list od prezydenta RP  odczytała Teresa Kozera – wiceburmistrz Płońska. W akcji czytania wzięli udział samorządowcy, senator RP - Jan Maria Jackowski, ks. Zbigniew Sajewski – proboszcz parafii św. Maksymiliana Kolbe w Płońsku, nauczyciele, uczniowie płońskich szkół oraz płońszczanie – miłośnicy literatury. Oprawę muzyczną podczas płońskiego czytania zapewniła Anna Koźniewska z PSM I st. w Płońsku.

Organizatorami ,,Narodowego czytania”  w Płońsku była Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku.

KATARZYNA RÓLKA

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe