Uroczyste obchody Bitwy nad Wkrą w Borkowie

  • 25.08.2021, 17:31 (aktualizacja 05.09.2021, 08:52)
Uroczyste obchody Bitwy nad Wkrą w Borkowie Fot. Katarzyna Rólka
W sobotę, 21 sierpnia w miejscowości Borkowo, gmina Nasielsk (powiat nowodworski) odbyły się obchody 101. Rocznicy Bitwy nad Wkrą. Uroczystość objęta była Narodowym Patronatem Prezydenta RP oraz Honorowym Patronatem Ministra Obrony Narodowej.

Sięgając na karty historii Bitwa pod Borkowem stoczona była w dniach 14-16 sierpnia 1920 roku w ramach kontrnatarcia polskiego. Nad Wkrą 5. Armia Wojska Polskiego pod dowództwem generała Władysława Sikorskiego krwawo odparła natarcia bolszewików, mające na celu oskrzydlenie Warszawy od północy i zachodu.

Od tego czasu minęło już 101 lat, a pamięć o poległych bohaterach wciąż jest żywa. 21 sierpnia 2021 roku  w Borkowie przy pomniku, zgromadzili się zaproszeni gości, delegacje oraz społeczność Borkowa by uczcić bohaterów wydarzeń sierpnia 1920  roku. Wszystkich przybyłych na obchody 101. Rocznicy Bitwy nad Wkrą przywitał Burmistrz  Nasielska - Bogdan Ruszkowski. Następnie odbyła się msza święta polowa, którą celebrował delegat Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. ppłk Marcin Czeropski wspólnie z ks. Ryszardem Kolczyńskim.

Asystę Honorową zapewnił 2. Mazowiecki Pułk Saperów z Kazunia, a uroczystość uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Po mszy zaproszeni goście zabrali głos w wystąpieniach okolicznościowych,  odbył się wojskowy Apel Pamięci zakończony salwą honorową, a następnie złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem bohaterów z 1920 r.

Druga część obchodów obejmowała wracającą po roku przerwy rekonstrukcję bojów polsko-bolszewickich z 1920 r., która wraz z wyśmienitą oprawą narratora pozwoliła zebranym przenieść się z powrotem do tamtych lat i lepiej zgłębić istotę oraz przebieg tamtych wydarzeń. Całość okraszona była nadzwyczaj dużą liczbą pokazów pirotechnicznych.

Obchody organizowane były przez Burmistrza  Nasielska  we współpracy z Wójtami pobliskich gmin: Joniec, Nowe Miasto, Pomiechówek, Sochocin i Świercze oraz Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Rocha w Cieksynie.

 

KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

 

 

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe