,,Dzień Kobiet – święto wszystkich pań” – sonda Extra Płońsk

  • 06.03.2021, 11:18 (aktualizacja 21.03.2021, 11:33)
,,Dzień Kobiet – święto wszystkich pań” – sonda Extra Płońsk Fot. zdjęcie ilustracyjne
Dzień Kobiet jest datą stała, więc rokrocznie święto to przypada w tym samym terminie, a dokładnie 8 marca. To jedyny dzień w roku, w którym kobiety mogą poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo dostając np. bukiet kwiatów, czy spędzić wspólnie romantyczną kolację przy świecach. A jakie jest zdanie naszych Czytelniczek o tym święcie?

Elżbieta Wiśniewska (Starosta Powiatu Płońskiego) – Dla mnie 8 marca to nie jest święto wszystkich pań tylko dzień w sposób symboliczny upamiętniający te wszystkie kobiety, które musiały walczyć w różnych krajach i realiach o równe prawa ekonomiczne i polityczne. 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku odbył się marsz 15 tys. kobiet wyzyskiwanych w branży odzieżowej. Potem zaczęły się strajki kobiet. Ponad 100 z nich spłonęło w zamkniętej fabryce. Sonda nie jest miejscem, żeby omawiać całą historię walki kobiet o równouprawnienie. Ta walka wciąż trwa. Także w Polsce. Walka kobiet o samostanowienie o sobie. Taki wymiar ma dla mnie to święto i ta data. Dodam jeszcze, że oczekuję, że mężczyźni będą obsługiwać pralki, zmywarki i prasować swoje ubrania oraz robić zakupy i obiady w dni powszednie całego roku dając dowód, że są za równouprawnieniem. Pomijając kontekst, zawsze miło dostać w tym dniu kwiatek i uśmiech od swojego zastępcy, mężczyzny.

 

Teresa Kozera (Wiceburmistrz Płońska) –  Myślę, że jest to sympatyczny dzień dla wielu pań. Na aktualnym etapie mojego życia, wśród damskich okazji do świętowania, bardzo sobie cenię  Dzień Matki, a szczególnie Dzień Babci. Dzień Kobiet – święto wszystkich  pań, od kilku lat w naszej rodzinie ustąpił pierwszeństwa radosnej  rocznicy urodzin. Jeśli chodzi o prezenty, to najbardziej lubię miłe  niespodzianki i pomysłowość w tym zakresie.

 

Agnieszka Piekarz (dyrektor PCPR w Płońsku) – Dzień Kobiet to święto z długoletnią tradycją obchodzone jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie Kobiet. Ustanowiono je w 1910r. Oczywiście niektórzy uważają, że to święto komunistyczne, kojarzące się z PRL - owskimi zwyczajami, przysłowiowym goździkiem czy parą rajstop. Tak naprawdę to każda decyzja jest dobra by okazać kobiecie więcej troski i uwagi, poświęcić jej czas, sprawić przyjemność. Uważam, że każda kobieta nawet najbardziej wyemancypowana lubi być szczególnie potraktowana choćby w ten jeden dzień. A zatem niech 8 marca będzie okazją dla panów żeby docenili kobiety i sprawili im przyjemność. Nie muszą to być wielkie gesty czy prezenty. Wystarczy kwiatek, wspólny spacer czy miłe słowo i oczywiście uśmiech. Miłym prezentem byłyby perfumy o ulubionym zapachu.

 

Marta Michalak (działaczka sportowa, trenerka) - Dzień Kobiet jest w moim mniemaniu dniem bardzo symbolicznym. Ma swoje źródła z początku XX wieku, kiedy to kobiety walczyły o swoje prawa i wolność. W dzisiejszych czasach święto nabiera podobnego znaczenia. Uważam, że kobiety zasługują na życzliwość, serdeczność i empatię niezależnie od dnia, pory roku, czasu. I obdarzanie kobiet takimi miłymi gestami, zrozumieniem każdego dnia jest najlepszym prezentem. Dzień Kobiet to dzień, kiedy w sposób szczególny docenia się kobiety, bo przecież nie byłoby dziedziny życia w której nie odgrywałyby znaczącej roli. Dlatego warto je pielęgnować, tak samo jak same kobiety.

 

Renata Krawczyk (dyrektor Miejsko-Gminnej biblioteki w Sochocinie) - Dzień Kobiet to doskonała okazja, aby przypomnieć, że kobieta niejedno ma imię! Osobiście uważam , że ogromny potencjał drzemie w nas kobietach mamy wielką moc, a to święto   to doskonały czas  na przypomnienie sobie o tym. Udało nam się już dużo osiągnąć , ale mimo upływu lat kobiety nieustannie  walczą o swoje prawa. Chodzi przede wszystkim o równość płacową, równe szanse awansu, ważne jest również zwiększenie udziału kobiet w życiu publicznym. Rok 2021  niestety dla praw kobiet  nie jest łaskawy . Dzień Kobiet jest doskonałą okazją na zwrócenie uwagi na te kwestie. Co do prezentu jaki chciałabym otrzymać w tym dniu, to miłe słowo i uśmiech są zawsze dobrze widziane, a z innych to preferuję upominki w formie przeżyć np. wyjazd lub spotkanie   z koleżankami. ,,Gdzie kilka kobiet weźmie się za sprawę jednej, tam żaden mężczyzna pochlebiać sobie nie może, aby im mógł stawić czoło”- Józef Ignacy Kraszewski.

 

Jolanta Bandurska (  pracownik Urzędu Gminy Nowe Miasto) – Dzień Kobiet to dla nas ważna data w kalendarzu. Otrzymujemy w tym dniu mnóstwo życzeń, upominków i kwiatów od mężczyzn, dzięki czemu czujemy się wyjątkowe i docenione. To bardzo miłe gesty, które w pędzie życia codziennego sprawiają nam ogromną przyjemność, pojawia się uśmiech na naszych twarzach i przypominają nam o tych cechach, które właśnie odróżniają nas od mężczyzn i o kobiecości stanowią. Zdarzają się też tacy, którzy święto Kobiet wyśmiewają i bojkotują ponieważ zostało wprowadzone w czasach PRL-u i nie mają miłych wspomnień związanych z tym okresem. Jednak dla mnie osobiście to nie ma znaczenia i traktuję ten dzień jako bardzo miłe i piękne święto. Bliskie mi osoby w tym dniu mocniej niż w ciągu całego roku reagują na moje starania, dają mi bardziej odczuć jaka jestem dla nich ważna, co sprawia mi ogromną radość. W Dniu Kobiet nie oczekuję wyszukanych, niezwykłych prezentów. Jestem tradycjonalistką, lubię kwiaty i taka okazja aż prosi się o śliczne tulipany, które zapowiadają wiosnę i wprowadzają w dobry nastrój.

 

Anna Mika (animator kultury, gmina Raciąż) –  Dzień Kobiet… moim zdaniem to sztuczne święto. Te kwiaty, wymuszone prezenty, sztuczne uśmiechy i inne „wszystkiego najlepszego” pachną fałszem. W moim odczuciu to trochę tak, jakbym cały rok nie była kobietą i nie zasługiwała na dobre słowo – od tego masz Dzień Kobiet. Zdaję sobie sprawę, że pierwotna idea tego święta była zupełnie inna. Jednak dziś przyjmując kwiaty i życzenia często mam wrażenie, że w parze z nimi nie idzie szczerość. Opatrzyło się, uleżało to święto, spowszedniało. Jeśli miałabym wybrać prezent z tej okazji to byłby to szacunek i docenienie kobiet. Wszystkich. Codziennie. Nie tylko 8 marca… to zupełnie jak z Walentynkami, miłość można wyznać codziennie, nie trzeba czekać do 14 lutego.

 

Teresa Giżyńska (płońszczanka) – Obecnie Dzień Kobiet jest dla mnie przede wszystkim świętem osobistym. Ponieważ moja najbliższa rodzina składa się z samych mężczyzn, tego dnia otrzymuję mnóstwo kwiatów. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to święto zostało ustanowione ponad sto lat temu i miało na celu pokazanie światu jak ważna jest rola kobiet nie tylko w życiu rodzinnym,  ale także w życiu społecznym, w gospodarce i w polityce. Uważam, że dobrze się stało, iż chociaż raz w roku mówi się głośno w mediach, zakładach pracy oraz w domach, o tym, ile trudu musi włożyć kobieta w to, żeby wypełnić nałożone na nią obowiązki, dotrzymać przyjętych zobowiązań i zrealizować cele, które sama sobie wyznaczyła. Dzień Kobiet nie jest rekompensatą za pracę,  ani hołdem dla urody i elegancji kobiet ale okazją do okazania im uznania przez otaczających je mężczyzn w życiu prywatnym i zawodowym. Z sentymentem wspominam otrzymywane przed wieloma laty pojedyńcze goździki, rajstopy, czekolady. Wiem, że były to działania szefów zakładów pracy z góry narzucone, planowe, niemniej jednak życzliwe uśmiechy wręczających pozostały miłym wspomnieniem. Dzisiaj dostaję okazalsze bukiety i wiele serdecznych życzeń, które mnie bardzo cieszą, lecz najbardziej w tym szczególnym dniu ucieszyłby mnie prezent w postaci prawdziwej informacji, że pandemia koronawirusa cofnęła się i nie wróci więcej.

 

Daria Sosińska (płońszczanka) - Dzień Kobiet- według mnie jest to dzień, w którym warto przypomnieć sobie i docenić właśnie te cechy kobiet, które odróżniają nas od mężczyzn i stanowią o naszej kobiecości. W tym szczególnym dniu, potrzeby pań choć na chwilę mogą stać się najważniejsze. To doskonała okazja dla mężczyzn do wykazania się kreatywnością, nawet najdrobniejszy upominek sprawia przyjemność. Osobiście lubię być w ten dzień mile zaskakiwana.

 

WYPOWIEDZI  ZEBRAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe