Trzy pytania do Kamila Koprowskiego - Wójta Gminy Załuski

  • 06.07.2020, 14:33 (aktualizacja 13.07.2020, 19:54)
Trzy pytania do Kamila Koprowskiego - Wójta Gminy Załuski Fot. zbiory Gminy Załuski Na zdj. Wójt Gminy Załuski - Kamil Koprowski
Pandemia korona wirusa zburzyła wszystkim cały dotychczasowy porządek. Jak sobie poradziła Gmina Załuski z tak poważną epidemią? oraz na inne pytania dotyczące Gminy i oświaty rozmawiamy z Wójtem Gminy Załuski – Kamilem Koprowskim.

Extra Płońsk: Pandemia koronawirusa zburzyła i zrujnowała dotychczasowy porządek. Jak sobie z tym wszystkim poradziła Gmina Załuski?

Kamil Koprowski: Sytuacja z pandemią koronawirusa była dla nas ogromnym wyzwaniem. Z jednej strony musieliśmy ograniczyć bezpośrednią obsługę interesantów, z drugiej zaś zapewnić bieżące funkcjonowanie Urzędu Gminy i realizację zadań własnych Gminy. Samorząd Gminy Załuski nie zapomniał również o pomocy mieszkańcom. W związku z pandemią zakupiliśmy ponad 5 tys. maseczek i 1 tys. przyłbic, które rozdysponowaliśmy za pośrednictwem pracowników Urzędu Gminy, GOPS, sołtysów oraz radnych. Pandemia to także aspekt finansowy. Już dziś wiemy, że dochody Gminy z tytułu udziałów w podatku dochodowym od osób fizycznych będą znacznie niższe niż planowano, co bardzo negatywne wpłynie na stan finansów Gminy w dłuższym okresie czasowym.  

 

Extra Płońsk: Panie Wójcie, inwestycje Gminy które udało się zrealizować, a które czekają na realizację?

Kamil Koprowski: Ten rok jest bardzo bogaty jeśli chodzi o inwestycje gminne. Zakończyliśmy realizację zadania pn. ,,Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kroczewie ‘’ , która stanowi część projektu ,,Redukcja zanieczyszczeń powietrza  w gminie Załuski poprzez wymianę urządzeń grzewczych’’.  W ramach dwóch projektów niskoemisyjnych wymienimy piece w ponad 100 gospodarstwach domowych na terenie Gminy Załuski.  Termomodernizacja wraz z wymianą pieca na gazowy czeka także Szkołę Podstawową w Szczytnie. Ponadto realizujemy także liczne inwestycje drogowe  ( ,, Przebudowa drogi gminnej Kroczewo- Niepiekła’’ , ,,Modernizacja drogi wewnętrznej nr 35 w miejscowości Kamienica’’ oraz poprawiamy stan infrastruktury sportowo- rekreacyjnej ( ,,Budowa kartu do tenisa ziemnego przy Szkole Podstawowej w Kamienicy’’). Czekamy na pozwolenie na budowę dotyczącą adaptacji pomieszczeń po byłym przedszkolu w Kroczewie na potrzeby Klubu Malucha. Ten rok to także szereg inwestycji w sołectwach dzięki wsparciu z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw.

 

Extra Płońsk: Jak wyglądają sprawy oświaty w waszej Gminie?

Kamil Koprowski: System szkół na terenie Gminy Załuski tworzą 4 placówki publiczne i jedna placówka niepubliczna. W obecnej sytuacji finansowej, gdzie subwencja oświatowa nie wystarcza nawet na pokrycie wynagrodzeń nauczycieli utrzymanie czterech szkół podstawowych jest trudnym zadaniem. Co prawda wysokość subwencji oświatowej rośnie, jednak ten wzrost nie jest adekwatny do wzrostu wydatków oświatowych. Dlatego po raz kolejny apeluję do przedstawicieli administracji rządowej o realizację postulatów Związku Gmin Wiejskich w postaci wypłaty wynagrodzeń nauczycielskich bezpośrednio z budżetu państwa, co da samorządom możliwość spokojnego planowania wydatków oświatowych. Co do sieci szkół na terenie gminy, to na szczęści liczebność uczniów pozwala nam z spokojem patrzeć w  przyszłość. Jako samorząd gminny systematycznie inwestujemy w poprawę bazy dydaktycznej naszych placówek i staramy się zachęcać uczniów do wybierania naszych placówek. Ponadto w celu poprawy jakości kształcenia realizujemy projekt  ,,Lepszy start w przyszłość dla uczniów szkół Podstawowych z terenu Gminy Załuski”.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

 

 

  

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe