Rozmowa z Wójtem Gminy Raciąż - Zbigniewem Sadowskim

  • 03.09.2019, 09:57 (aktualizacja 16.09.2019, 07:06)
Rozmowa z Wójtem Gminy Raciąż - Zbigniewem Sadowskim Fot. Zbiory prywatne Z.Sadowskiego
Gmina Raciąż położona jest w obrębie niziny środkowopolskiej i na nizinie północno-mazowieckiej, zaś pod względem administracyjnym mieści się w części północno-zachodniej powiatu płońskiego i województwa mazowieckiego, sąsiadując z gminami: Miasto Raciąż i Baboszewo w powiecie płońskim. Jak w każdej gminie, także i w raciąskiej prowadzone są wszelkie inwestycje mające ją udoskonalić. O tym oraz o oświacie i kulturze rozmawiamy z Wójtem Gminy Raciąż – Zbigniewem Sadowskim.

Extra Płońsk: Jakimi nowymi inwestycjami może pochwalić się Gmina Raciąż ?

Zbigniew Sadowski: W roku 2019 w Gminie realizowane są inwestycji głównie drogowe od wartości kilkuset tysięcy po inwestycje w remont świetlic o wartości kilkudziesięciu tysięcy. Inwestycje w trakcie realizacji w 2019r. to: rozbudowa Szkoły Podstawowej w Krajkowie, wykonanie ogrodzenia oraz wyrównanie terenu i nawiezienie ziemi pod zagospodarowanie zieleni w miejscowości Cieciersk dz.nr 66/2-FS Cieciersk, budowa Otwartych Stref Aktywności w miejscowości Koziebrody, budowa Otwartych Stref Aktywności w miejscowości Kraszewo Czubaki, budowa Otwartych Stref Aktywności w miejscowości Unieck, budowa Otwartych Stref Aktywności w miejscowości Stare Gralewo dz.26 Nowe Gralewo, przebudowa drogi gm.nr 301042W relacji Sierakowo-Kossobudy dz.42/2 w m.Sierakowo, przebudowa drogi gm.nr 301033W relacji Stary Komunin-Szyjki Nowe dz.57 w m.Stary Komunin, przebudowa drogi gm. Nr 311016W relacji Jeżewo Wesel-Charzyny-Unieck w m.Charzyny, przebudowa drogi gm. Nr 311017W Charzyny 7, przebudowa drogi gm.nr 311068W relacji Kraśniewo-Strzeszewo nr 301068W w m.Kraśniewo, ogrodzenie i utwardzenie placu przy OSP Kaczorowy, budowa garażu dla samochodu ratowniczo-gaśniczego -OSP Unieck, przebudowa, rozbudowa i remont budynku świetlicy ze zmiana konstrukcji pokrycia dachowego Kraszewo-Gaczułty.

Ponadto prowadzone są również remonty: remont drogi gminnej Nr 301041W relacji Sierakowo – Draminek, remont pomieszczeń w budynku OSP w Krajkowie, remont pomieszczeń pod potrzeby KGW w Koziebrodach, remont pomieszczeń w budynku Osp w Kodłutowie pod potrzeby KGW w Kodłutowie.

W trakcie realizacji są również inwestycje wieloletnie takie jak: budowa zbiornika retencyjnego na rzece Raciążnicy, instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie Miasta i Gminy Góra Kalwaria, Gminy Raciąż oraz Gminy Baboszewo.

Oprócz wyżej wymienionych inwestycji realizowanych jest szereg inwestycji z funduszu sołeckiego oraz budżetu gminy, których tu nie sposób wymienić.

Extra Płońsk: Czy są według Pana jeszcze jakieś inne pilne potrzeby które czekają na realizację ?

Zbigniew Sadowski: Chyba nie ma takiego samorządu który by nie miałby pilnych potrzeb do realizacji, takie potrzeby są i w gminie Raciąż. Do tych potrzeb w dalszym ciągu należy zaliczyć drogi. Wielu mieszkańców wciąż czeka na przebudowę dróg ze żwirowych na asfaltowe. Następną taką pilną potrzebą jest modernizacja i rozbudowa stacji uzdatniania wody. Wynika to z tego że mamy coraz dłuższe okresy suszy jak również na terenie gminy Raciąż jest wielu hodowców. Okres suszy oraz większy pobór wody w upalne dni powodują że ciśnienie wody spada bądź nawet woda przestaje docierać do niektórych gospodarstw. Pilna potrzebą jest również realizacja zbiornika wodnego na rzece Raciążnicy, który pozwoli na przytrzymanie wody na okresy suszy. Kolejną pilną potrzebą jest pozyskanie nieruchomości pod plac przeznaczony do przechowywania sprzętu drogowego, oraz materiałów do utrzymania dróg jak również materiałów typu sól i piasek do zimowego utrzymania dróg. Mogę powiedzieć że gmina już podjęła kroki w tym kierunku i mam nadzieje że w przyszłym roku uda się pozyskać teren i chociaż go ogrodzić. To pozwoli na sprawniejsze utrzymanie dróg gminnych.

Extra Płońsk: Jak Pan ocenia rozwój oświaty na terenie gminy ?

Zbigniew Sadowski: Rozwój oświaty na terenie gminy jest zadowalający, choć wymaga jeszcze wielu nakładów inwestycyjnych. Obecnie realizujemy drugi etap rozbudowy szkoły w Krajkowie. Pierwszy rozpoczął się w 2018r. i obejmował stan surowy zamknięty. Drugi etap obejmuje wykończenie budynku wraz z wszystkimi instalacjami. Jeszcze w tym roku rozpoczniemy wyposażać budynek w pracownie m.in. w pracownie informatyczną, gdzie sama wartość wyposażenia będzie opiewać na kwotę blisko 80 000 zł. Ponadto już w roku szkolnym 2019 – 2020 gmina będzie kładła większy nacisk na sport organizując cykl zawodów sportowych z różnych dyscyplin.

Extra Płońsk: Kultura to także jeden z obszarów gminy raciąskiej…

Zbigniew Sadowski: Tak zgadzam się że kultura jeden z obszarów naszej gminy. Gmina i w tej dziedzinie życia stara się wykonywać swoje zadania głównie poprzez współprace z Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciąż. Gmina jest współorganizatorem imprez kulturalnych dla mieszkańców miasta i gminy. Ponadto wspiera Stowarzyszenia ze swojego terenu. Mam nadzieje że współpracę z stowarzyszeniami z terenu gminy uda się usprawnić i poprawić już w roku 2020.

Extra Płońsk: Sprawne zarządzanie gminą uwarunkowane jest również dobrą pracą kadry zatrudnionej w Urzędzie Gminy ?

Zbigniew Sadowski: W zarządzaniu gminą bardzo ważna jest dobra praca kadry zatrudnionej w Urzędzie jak również dobra praca i współpraca z radnymi i sołtysami. Moim zdaniem zarówno kadra pracownicza jak i radni jak również sołtysi wywiązują się ze swoich obowiązków należycie. Mimo wielu obowiązków cała kadra kierownicza i pracownicza naszego Urzędu stara się wywiązywać jak najlepiej ze swoich obowiązków. Od czasu objęcia przeze mnie urzędu wójta gminy nastąpiły już zmiany kadrowe ponieważ część osób odeszło na zasłużoną emeryturę, jedna osoba odeszła gdyż objęła urząd sekretarza w sąsiedniej gminie. Na te stanowiska ogłosiłem konkursy i zatrudniłem nowe osoby, które też mimo krótszego doświadczenia w administracji wykonują swoje obowiązki należycie. Ogólnie rzecz ujmując jestem zadowolony z kadry zatrudnionej w Urzędzie, dzięki której będę mógł sprawnie zarządzać gminą we współpracy z radnymi i sołtysami.

 

Extra Płońsk: Pana plany na przyszłość i dalszy rozwój gminy ?

Zbigniew Sadowski: Moje plany na przyszłość to realizacja wcześniej wspomnianych pilnych inwestycji, jak również ciągły rozwój i poprawa infrastruktury drogowej. Największymi planami zarówno moimi jak również myślę i Radnych jest realizacja zbiornika retencyjnego na rzece Raciążnicy oraz wykonanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Gminy, który pozwoli na ukierunkowanie rozwoju gminy. Chciałbym aby nasza gmina rozwijała się w kierunku turystycznym z uwzględnieniem rolnictwa które jest tu z głębokimi tradycjami. Oprócz tego pożytecznym dla wszystkich mieszkańców byłby również rozwój przemysłu nieuciążliwego wzdłuż drogi krajowej nr 60. Już podjęliśmy pierwsze kroki do przygotowywania MPZP, opracowaliśmy analizę do Planu a teraz jesteśmy na etapie uzgadniania warunków i ceny za opracowanie Studium Uwarunkowań i Kierunków, a następnym krokiem będzie przystąpienie do sporządzenia MPZP. Chciałbym Tu podziękować sołtysom i mieszkańcom że zgodzili się partycypować w kosztach opracowania Studium z funduszu sołeckiego. Kończąc jestem pełen nadziei że wspólnie z kadrą pracowniczą, radnymi, sołtysami i mieszkańcami uda nam się realizować nasze plany i rozwój naszej gminy.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe