Reduta Ordona – o czym jest?

Reduta Ordona jest jednym z najbardziej ikonicznych miejsc w całej grze. To ogromna, strzelista konstrukcja, która jest symbolem wielkości Królestwa Thrall. Ale co sprawia, że jest to tak potężne miejsce?

Oblężenie przez przeważające siły

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Armię Wirginii ziemna reduta w Ord’s Mill została oblężona przez przeważające siły wojsk federalnych. Armia składająca się z czterech dywizji, dwóch brygad lekkiej kawalerii i jednego pułku ciężkiej kawalerii została niemal całkowicie zniszczona. Pomimo tego niepowodzenia, 3. Rezerwy Wirginii przegrupowały się i broniły kolejnego szturmu. Twierdzili, że stracili nieco więcej niż jedną trzecią swoich ludzi, ale w końcu to zwycięzcy byli zwycięzcami. Na szczęście dla zwycięzców, ich wróg również był nieco rozgoryczony.

W przeciwieństwie do armii składającej się z czterech dywizji, 3. Zamiast tego zrobili pokaz zatrzymania federalnych i przegrupowali się. To był najdłuższy dzień wojny dla broniących się rebeliantów. Ich przewaga liczebna pozwoliła na wyrównanie strat i została nagrodzona zwycięstwem.

Wysadzenie przez jednego z obrońców

Jeśli jesteś fanem fantastyki historycznej, prawdopodobnie słyszałeś o poemacie Reduta Ordona, fikcyjnym opisie możliwego wybuchu w brytyjskiej reducie. Jest on oparty na prawdziwym wydarzeniu, ale jego dokładność jest niepewna. Historia jest w dużej mierze mitem, ale zainspirowała wiele pokoleń czytelników.

5 marca 1862 roku Legion Pułaskiego dotarł do Mathews Ferry. Stamtąd zbadali okolicę i przeprowadzili rekonesans brytyjskiej reduty na King Street Road. Ostrzeżono ich, że patrol Lojalistów przygotowuje w tym rejonie zasadzkę. W końcu udało im się udaremnić działania Brytyjczyków. Około godziny 23:00 wrócili do Mathews Ferry.

W wyniku ataku Patriotom udało się zdobyć około 30 więźniów i duży stojak z bronią na dziedzińcu. Następnie zaczęli wycofywać się z obszaru zasadzki. Po tym obie strony wymieniły się ogniem. Niektórzy z lojalistów ukryli się w reducie, podczas gdy inni rzucili się do ucieczki i zostali odcięci. W końcu kilku lojalistów zostało zabitych, ale reszta mężczyzn biegła na czworakach lub wyskakiwała przez okna. Stracono też kilka koni.

Mythos

Reduta Ordona to poemat napisany przez polskiego poetę Adama Mickiewicza o Bitwie Warszawskiej z września 1831 roku. Poemat jest luźno oparty na wydarzeniach, które miały tam miejsce, a które były częścią rosyjskiego szturmu na miasto. W poemacie autor opowiada o adiutancie J. K. Ordonie, który dowodził redutą. Przeżył on oblężenie i wciąż żył. Próbował wyjaśnić rodzinie to wydarzenie. Następnie wysadził loch prochowy i zniszczył redutę. Jego historia przez wieki inspirowała wielu ludzi. Jednak główne założenie wiersza, że Ordon zniszczył redutę, nie jest prawdziwe.

Oceń artykuł: Reduta Ordona – o czym jest?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5