Jakie spotykamy choroby oczu?

Istnieje wiele schorzeń, które wpływają na jakość widzenia. Wielu z nim można zapobiec nie tylko prowadząc zdrowy tryb życia, ale także regularnie odwiedzając specjalistę. Poniżej prezentujemy najczęstsze problemy ze wzrokiem, wraz z niezbędnymi informacjami na temat ich objawów i leczenia.

Choroba czerwonych oczu

To popularne określenie na zapalenie spojówek, czyli przezroczystej błony wyścielającej powiekę i gałkę oczną. Zwykle dotyka obu oczy. Głównymi objawami tej choroby oczu jest zaczerwienienie, obrzęk, uczucie piasku w oku, podrażnienie, uczucie obecności ciała obcego, łzawienie i swędzenie. Może pojawić się ropa lub lepka wydzielina. 

Domowe metody leczenia czy wizyta u specjalisty?

Podstawową i pierwszą pomocą w przypadku zapalenia spojówek jest przetarcie rzęs ostudzoną, przegotowaną wodą. W tym celu należy użyć czystego wacika na każde oko. Skuteczną metodą jest okład z torebki ciepłej czarnej herbaty. W tym celu można również użyć rumianku lub naparu ze świetlika. Nieleczone zapalenie spojówek zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku tygodni. Jednak warto skonsultować problem ze specjalistą, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zapalenie spojówek objawia się bólem oka i światłowstrętem. Może się okazać, że niezbędne jest wdrożenie leczenia specjalistycznymi lekami antyhistaminowymi lub kroplami z antybiotykiem. Kiedy wystąpi stan zapalny, należy zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, które mogą zaostrzyć stan chorobowy. 

Suchość oczu

ZSO, czyli zespół suchego oka, powoduje poważny dyskomfort. Występuje, gdy oczy nie wytwarzają wystarczającej ilości łez. Wówczas oko nie jest odpowiednio nawilżone i odżywione. Jednak nie jest to poważne schorzenie. Występuje najczęściej u kobiet, osób po 50 roku życia, palaczy i osoby spędzające długie godziny przed monitorem komputera. Problem może pojawić się w wietrzne dni, przez przebywanie w zakurzonych, czy też klimatyzowanych pomieszczeniach. Zespołowi suchego oka sprzyja też palenie, picie zbyt dużej ilości alkoholu i noszenie soczewek kontaktowych.

Czy suche oczy można wyleczyć samodzielnie?

Priorytetem w zapobieganiu zespołowi suchego oka jest higiena pracy i częste przerwy podczas pracy, aby dać oczom odpocząć. Jeżeli powietrze w pomieszczeniu jest suche, można używać nawilżacza. Soczewki kontaktowe warto co jakiś czas zastępować okularami. Leczenie zwykle zależy od przyczyny objawów. Bez recepty można kupić krople do oczu, tak zwane sztuczne łzy. Dostępne są także żele i maści nawilżające.

Degeneracja oka związana z wiekiem

Niestety niektóre choroby oczu mogą mieć poważne konsekwencje i wpływać na jakość widzenia. Takim schorzeniem jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. To częsta choroba, która zwykle po raz pierwszy dotyka osoby po 50. i 60. roku życia. Niestety zwyrodnienie plamki żółtej może skutecznie utrudniać czytanie, oglądanie telewizji, prowadzenie pojazdu lub rozpoznawanie twarzy. Dochodzi też do postrzegania linii prostych jako falistych lub krzywych.

Dwie postacie AMD

Najczęstszym rodzajem zwyrodnienia plamki żółtej jest postać sucha. Pogarszanie się widzenia następuje stopniowo i na przestrzeni kilku lat. To postać choroby oczu, na którą nie ma dostępnych metod leczenia. Mokre AMD to wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej. Jego przyczyną jest rozrost nieprawidłowych naczyń krwionośnych w tylnej części oczu. Stan oka może szybko się pogorszyć nawet w ciągu kilku dni lub tygodni. Leczenie nie zawsze jest skuteczne. Jego celem jest przede wszystkim poprawa jakości życia chorego i zapobieganie zaostrzaniu się stanu chorobowego. 

Reakcja na alergeny

Choroby oczu bardzo często powodowane są przez czynniki alergiczne. Alergie oczu są reakcją na alergeny znajdujące się w pomieszczeniach i na zewnątrz. Najczęstszymi wyzwalaczami są pyłki, zarodniki pleśni, roztocza i sierść zwierząt domowych. Substancje, które je powodują mogą również dostać się do oczu z rąk. W niektórych przypadkach taki stan może trwać krócej niż godzinę lub mogą utrzymywać się przez kilka dni. Zdarza się, że alergie oczu podczas mogą utrzymywać się przez kilka tygodni lub dłużej, zwłaszcza w sezonie o dużej zawartości pyłków w powietrzu. Zwykle nie jest to stan poważny, ale warto go skonsultować z lekarzem. Specjalista przepisze odpowiednie krople z lekami przeciwhistaminowymi. 

 

 


Oceń: Jakie spotykamy choroby oczu?

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:6