Do jakiego lekarza z zimnymi stopami?

Jeśli kiedykolwiek masz wątpliwości, czy powinieneś pójść do lekarza, jednym z pierwszych pytań, jakie powinieneś zadać, jest: „Do jakiego lekarza z zimnymi nogami mogę się zwrócić?”. Odpowiedź na to pytanie będzie zależała od schorzenia, na które cierpisz, ale oto trzy rodzaje lekarzy, których możesz rozważyć.

Problemy z krążeniem

Jeśli Twoje stopy są zawsze zimne, być może nadszedł czas, aby odwiedzić lekarza. Brak ciepła może być wynikiem choroby serca lub neurologicznej, a zajęcie się tym problemem może uchronić Cię przed bolesnym i kosztownym epizodem medycznym.

Jedną z najczęstszych przyczyn chronicznie zimnych stóp jest słabe krążenie. Kiedy serce nie jest w stanie efektywnie pompować krwi, może odprowadzać krew do rąk i nóg. Może to prowadzić do drętwienia, mrowienia i obrzęku.

Złe krążenie może być również spowodowane paleniem, niezdrową dietą lub innymi problemami zdrowotnymi. Na przykład słabe krążenie może być spowodowane stanem znanym jako choroba tętnic obwodowych, która ogranicza przepływ krwi do kończyn.

Anemia

Anemia i zimne stopy są spowodowane zmniejszoną produkcją czerwonych krwinek. Komórki te przenoszą tlen w całym organizmie. Problem ten jest zwykle spowodowany niedoborem żelaza lub witaminy B12.

Anemia i zimne stopy mogą być objawem wielu chorób. Na szczęście można ją leczyć. Może być konieczne wprowadzenie kilku zmian w stylu życia, które pomogą złagodzić objawy.

Na przykład możesz zwiększyć spożycie żelaza i jeść pokarmy bogate w witaminę B12, takie jak kurczak, jajka i ryby. Możesz też przyjmować suplementy żelaza, aby utrzymać liczbę czerwonych krwinek.

Jeśli objawy nie ustąpią, być może będziesz musiał skonsultować się z lekarzem. Może on zasugerować odpowiednie leczenie, które pomoże Ci rozwiązać Twój szczególny problem.

Cukrzyca

Jeśli masz cukrzycę, musisz zwracać szczególną uwagę na swoje stopy. Dzieje się tak dlatego, że cukrzyca może wpływać na krążenie. Słabe krążenie może powodować powstawanie skaleczeń i pęcherzy, a nawet prowadzić do infekcji.

Powinieneś regularnie kontrolować swoje stopy u lekarza. Może on nawet skierować cię do specjalisty od stóp.

Najczęstsze przyczyny zimnych stóp to uszkodzenie nerwów, anemia i zmniejszony przepływ krwi do tkanek. Stan ten można leczyć za pomocą leków i zmiany stylu życia.

Dbanie o suchość stóp jest szczególnie ważne. Suche stopy mogą powodować infekcje, a w niektórych przypadkach stan ten może zagrażać życiu.

Niedoczynność tarczycy

Ciepłe stopy lub dłonie mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, która jest spowodowana jej niedoczynnością. Niedoczynność tarczycy może powodować wiele innych objawów, takich jak zmęczenie, przyrost masy ciała, suchość skóry i bóle mięśniowe.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby możesz również doświadczyć depresji. Twój lekarz sprawdzi poziom hormonów i może przepisać leki lub suplementy hormonalne, które przywrócą normalny poziom tarczycy.

Niedoczynność tarczycy może mieć poważny wpływ na Twoje serce, nerki i krążenie. Może również prowadzić do śmiertelnego stanu zwanego śpiączką obrzękową. Ten stan wymaga intensywnej opieki szpitalnej.

Gdy tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, Twój metabolizm zwalnia, co powoduje obniżenie temperatury ciała. Hormony tarczycy odgrywają ważną rolę w metabolizmie każdej komórki ciała.

Zespół Raynauda

Zespół Raynauda to stan, w którym małe naczynia krwionośne w dłoniach, stopach i nosie zwężają się lub puchną. Najczęściej występuje u osób, które żyją w zimnym klimacie. Jednak nie zawsze jest on wywoływany przez pogodę. Zaburzenie to może być spowodowane stresem emocjonalnym, paleniem tytoniu, niektórymi substancjami, a nawet chorobami autoimmunologicznymi.

Chociaż nie ma lekarstwa na to zaburzenie, można kontrolować jego objawy. Leki mogą poprawić krążenie w dotkniętych palcach u rąk i nóg, a zmiana stylu życia może również poprawić krążenie. Jeśli stan jest poważny, może wymagać operacji lub antybiotyków.

Objawy mogą być różne: od zimna i drętwienia do pękniętej i krwawiącej skóry. Poważny atak może spowodować otwarte rany lub gangrenę, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej uzyskać pomoc medyczną.

Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie opon mózgowych to poważna choroba, która może spowodować trwałe uszkodzenie mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów. Może być również śmiertelne, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakich oznak szukać, jeśli uważasz, że Ty lub ktoś, kogo kochasz, może cierpieć na tę chorobę.

Najczęstsze objawy zapalenia opon mózgowych to gorączka, ból głowy, sztywność karku, wymioty i wysypka. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, powinieneś natychmiast udać się do lekarza.

Osoby narażone na zachorowanie na zapalenie opon mózgowych to noworodki, osoby z HIV lub innymi chorobami związanymi z krwią oraz osoby, które niedawno doznały urazu głowy. Najlepszym sposobem zapobiegania tej chorobie są szczepionki.

Oceń artykuł: Do jakiego lekarza z zimnymi stopami?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5