Jak wygląda kaszak na wardze sromowej?

Jeśli masz kaszel na wargach sromowych, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Najlepiej jest to zbadać, aby upewnić się, że nie jest to objaw czegoś poważniejszego. Może się też okazać, że będziesz musiała zastosować jakieś leki, żeby to wyleczyć.

Ropnie

Ropnie sromu to infekcje skóry sromu. Są one zwykle wywoływane przez bakterie, takie jak Escherichia coli i paciorkowce. Jeśli nie są leczone, mogą prowadzić do ciężkiej choroby.

Ropnie są często trudne do zdiagnozowania. Jednak niektóre objawy mogą pomóc w ustaleniu, czy doszło do zakażenia. Infekcje sromu można również zdiagnozować na podstawie wyglądu skóry.

Ropień sromu to zbiorowisko ropy. Może pojawić się w wielu różnych miejscach. Może znajdować się na skórze, w brzuchu lub w pachwinie. W zależności od lokalizacji, infekcja może powodować silny ból lub nawet utrudniać uprawianie seksu.

Bakterie, które powodują ropnie sromu, to m.in: Escherichia coli, Yersinia enterocolitica i Staphylococcus aureus. Większość ropni sromu nie zagraża życiu, ale niektóre z nich mogą być niebezpieczne.

Cysty gruczołu Bartholina są kolejnym stanem, który może powodować infekcje i dyskomfort w sromie. Torbiele te powstają, kiedy mały otwór w gruczole Bartholina zostaje zatkany. Objawy mogą obejmować spuchnięty, bolesny guzek po prawej stronie wargi sromowej większej.

Brodawki narządów płciowych

Brodawki narządów płciowych są częstą infekcją przenoszoną drogą płciową (STD). Są one wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) i najczęściej występują na skórze wokół pochwy, moszny, odbytu, szyjki macicy i ust.

Brodawki te mogą mieć różną wielkość, kształt, kolor i kontur, mogą być uniesione lub płaskie. Do zakażenia wirusem HPV dochodzi zwykle w wilgotnych miejscach, takich jak srom, szyjka macicy i moszna. Chociaż brodawki narządów płciowych są częstą chorobą weneryczną, nie zawsze są niebezpieczne. Wirus HPV może ulec samoistnej regresji lub zniknąć bez leczenia. Jednak w niektórych przypadkach infekcja może przekształcić się w raka.

Większość brodawek narządów płciowych jest mała i bezbolesna. Jednak w niektórych przypadkach mogą powodować podrażnienie, a nawet krwawienie. Na szczęście dostępne jest leczenie brodawek narządów płciowych.

Brodawki mogą być leczone przez lekarza lub poprzez stosowanie kremu lub płynu. Może to być jednak bardzo bolesny zabieg. Może też powodować blizny.

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia brodawek narządów płciowych jest krioterapia. W tym zabiegu wykorzystuje się zimny środek do zamrażania nieprawidłowej tkanki, która następnie jest niszczona. Zazwyczaj proces ten trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od wielkości brodawki.

Przerost warg sromowych

Gdy wargi sromowe są większe niż normalnie, nazywa się to przerostem warg sromowych. Większe wargi sromowe mogą powodować podrażnienie i dyskomfort. Mogą też przeszkadzać w aktywności seksualnej.

Łabędzie są wrażliwą i delikatną częścią ciała. Wyściełają pochwę i chronią łechtaczkę przed urazami. Objawy przerostu warg sromowych mogą być nieprzyjemne, ale nie są szkodliwe dla zdrowia.

Wielu ludzi, którzy mają powiększone wargi sromowe, rodzi się z nimi. U niektórych jednak pojawiają się one w późniejszym okresie życia. Chociaż ten stan jest nieszkodliwy, powinnaś skonsultować się z lekarzem, jeśli doświadczasz jakichkolwiek problemów.

Przerost warg sromowych może dotyczyć obu stron narządów płciowych. Niektóre objawy to ból lub dyskomfort podczas stosunku. Możesz też odczuwać zwiększony zapach. Jeśli masz powiększone wargi sromowe, powinnaś myć ręce przed dotykaniem tego wrażliwego miejsca. Możesz też używać hipoalergicznego proszku do prania, aby zapobiec podrażnieniom.

Oprócz dyskomfortu, przerost warg sromowych może wpłynąć na Twój wygląd. Jeśli twoje wargi sromowe są spuchnięte, możesz być zmuszona do noszenia luźnych ubrań. Zmniejszy to tarcie w tym obszarze i pomoże zlikwidować objawy.

Wrastające włoski

Jeśli kaszląc na wargach sromowych zauważysz bolesne zgrubienie, może to być wrastający włosek. Są to małe, podobne do włosów pasma, które wrastają w skórę, zwykle o średnicy od trzech do czterech milimetrów. Wrastające włoski są wypełnione ropą i mogą być bardzo swędzące. Możesz uniknąć infekcji, nakładając na wrastające włoski preparat taki jak Polysporin. Nie należy jednak próbować ich wyrywać, ponieważ może to spowodować pogłębienie się infekcji.

Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia wrastających włosków. Jednym z najskuteczniejszych jest przemycie tego miejsca peelingiem zawierającym składniki takie jak olejek z drzewa herbacianego i kwas glikolowy. Pomoże to usunąć martwy naskórek, który może być przyczyną powstawania wrastających włosków. W zależności od stopnia zaawansowania infekcji może być konieczne zastosowanie antybiotyków. Możesz też użyć chemicznego środka złuszczającego, który delikatnie złuszczy wrastające włoski.

Oceń artykuł: Jak wygląda kaszak na wardze sromowej?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5